Together Magazyn » Zdrowie » Co mają w składzie preparaty na porost włosów?
pexels-masha-raymers-

Co mają w składzie preparaty na porost włosów?

Codziennie wypada nam około 100-150 włosów, co jest naturalnym zjawiskiem. Tempo wzrostu zależy od wielu czynników, a zdrowy tryb życia, połączony z prawidłową pielęgnacją, pozwala wzmocnić włosy. Preparaty na porost włosów różnią się składem i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Rodzaje preparatów na porost włosów

Długie i gęste włosy to marzenie nie tylko wielu kobiet, ale również mężczyzn. Nieprawidłowa pielęgnacja, zmiany hormonalne, nieodpowiednia dieta czy stres mogą powodować nadmierne wypadanie włosów, które mogą ponadto kruszyć się, łamać, stają się szorstkie i matowe. Na rynku są dostępne preparaty na porost włosów, które wspierają ich wzrost i poprawiają wygląd, można je znaleźć między innymi tutaj: https://www.aptelia.pl/apteka/k7031-Preparaty_na_porost_wlosow. Wśród rodzajów takich preparatów wyróżnić można:

 • tabletki,
 • wcierki,
 • szampony,
 • odżywki i maski,
 • ampułki.

Dzięki wielu różnorodnym preparatom każdy znajdzie coś dla siebie. Pielęgnacja włosów i skóry głowy powinna być przemyślana i dobrze dobrana. Stosowanie zbyt wielu, silnie działających preparatów może nasilić wypadanie i spowolnić wzrost włosa. 

Co zawierają w składzie preparaty na porost włosów?

Preparaty na porost włosów zawierają dobrze dobrane składniki, które pomagają w uzyskaniu długich i mocnych włosów. Ich regularne stosowanie przyniesie widoczne efekty po upływie ok.3 miesięcy, ponieważ tyle czasu jest potrzebne, aby ocenić rezultaty kuracji. Składy preparatów na porost włosów różnią się między sobą. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

 • Kofeinę – ma działanie pobudzające skórę głowy. Sprawdza się w leczeniu łysienia androgenowego;
 • biotynę – odżywia włosy, przyspiesza ich wzrost. Zapobiega przetłuszczaniu się. Pozytywnie wpływa także na stan paznokci; 
 • Niacynamid – ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Łagodzi i koi skórę głowy, przywracając jej równowagę; 
 • Keratynę – wzmacnia i nawilża włosy. Poprawia kondycję skóry głowy;
 • olejek w mięty pieprzowej – poprawia mikrokrążenie, a także stymuluję włosy do szybszego wzrostu;
 • skrzyp polny – wykazuje działanie wzmacniające i regenerujące włosy i skórę głowy. Hamuje proces wypadania, a także ma pozytywny wpływ na skórę i paznokcie; 
 • witaminy z grupy B – zmniejszają wypadanie i przerzedzanie się włosów. Poprawiają ich kondycję;
 • kolagen – odbudowuje zniszczone włosy, odżywia je i zapewnia prawidłowy wzrost;
 • ekstrakt z żeń-szenia – dżywia cebulki, stymulując wzrost włosów. Dotlenia skórę głowy i włosy.

Wielu producentów preparatów na porost włosów stosuje własne, sprawdzone składniki, które wykazują skuteczne działanie. Wśród nich można znaleźć wyciąg z bursztynu, ekstrat z łożysk, papryka chilli czy łopian. 

Skuteczność preparatów na porost włosów

Stosując dowolny preparat na porost włosów, ważne jest jego regularne stosowanie. Myjąc włosy szamponem, należy go chwilę przytrzymać na głowie, aby składniki aktywne wniknęły w łuskę włosa. Odżywki i maski lepiej wchłaniają się w wyższej temperaturze, dlatego po ich nałożeniu można podgrzać włosy suszarką lub wziąć gorącą kąpiel. Wcierki i ampułki do włosów mają największe stężenie składników aktywnych, dlatego powinny być stosowane 1-2 razy w tygodniu. 

Aby kuracja była skuteczna, należy zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę, spożywanie odpowiedniej ilości wody i unikanie sytuacji stresowych. Bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań, które pozwolą sprawdzić, czy w organizmie nie ma braków ważnych witamin lub minerałów.

Oceń