Together Magazyn » Kultura » Choinki w Gdańsku. Nietypowa wystawa w nietypowej odsłonie

Choinki w Gdańsku. Nietypowa wystawa w nietypowej odsłonie

Ozdoby w postaci m.in. kiełbasek, filiżanek, poduszek czy maskotek – Fundacja Hospicyjna oraz portal MetropoliaDzieci.pl już po raz drugi zorganizowały charytatywną Wystawę Choinek, która powstała przy udziale lokalnych firm i instytucji. Oryginalne świąteczne drzewka można podziwiać w Parku Handlowym Matarnia i w Kościele św. Jana w Gdańsku do 5 stycznia. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Wystawa Choinek to ponad 20 nietypowo udekorowanych drzewek. Każda choinka należy do jednej z lokalnych firm i jest swego rodzaju wizytówką. Dzięki elementom charakterystycznym dla wystawców, które znajdą się na drzewkach, firmy w oryginalny sposób prezentują przybyłym zarówno profil swojej działalności, jak i kwestię odpowiedzialności społecznej. Choinki przyozdobili również siatkarze Sopot Trefl oraz przedszkolaki. Jedno z drzewek wyrosło z samochodu, inne zmieniło się w panią choinkową, na innym zobaczymy wyroby spożywcze.

To nie tylko szansa na wyrażenie siebie w tym wyjątkowym, świątecznym okresie. To przede wszystkim wsparcie Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz Funduszu Dzieci Osieroconych. – W ubiegłym roku udało się zebrać 50 tys. złotych oraz produkty o wartości 30 tys. złotych. To realne kwoty, które pozwoliły na zafundowanie obozu terapeutyczno-wypoczynkowego dla 30 osieroconych dzieci i rodzeństwu dzieci chorych podczas letnich wakacji, a także zakup sprzętu, środków medycznych i leków dla podopiecznych – mówi Alicja Stolarczyk, Prezes Fundacji Hospicyjnej. – W tym roku najpilniejsze potrzeby to przenośny koncentrator tlenu dla chorych dzieci z Domowego Hospicjum oraz stypendia na drugi semestr dla dzieci osieroconych – dodaje.

Wsparcie finansowe będą mogli okazać również klienci PH Matarnia oraz odwiedzający Kościół św. Jana w Gdańsku, wysyłając SMS lub przekazując 1% podatku na konto Fundacji Hospicyjnej.

– Cieszymy się, że alejki centrum przyozdabiają nietypowe, wyjątkowe choinki. Święta to odpowiedni moment, aby umilić klientom zakupy, a dodatkowo zachęcić do wsparcia Hospicjum – mówi Joanna Kwiatkowska, Marketing Manager Parku Handlowego Matarnia. – Mamy nadzieję, że świąteczna atmosfera udzieli się wszystkim tym, którzy do nas przybędą.

Okres przedświąteczny spędzamy w pośpiechu. Zakupy sprawiają nam nierzadko kłopot zamiast frajdy. – Wystawa stanowić będzie doskonałą okazję do tego, żeby zachęcić trójmiejskie rodziny do zatrzymania się na chwilę, wspólnego spędzenia czasu. A może zainspiruje to do stworzenia we własnym domu nietypowej choinki? – mówi Agnieszka Błażewicz z portalu MetropoliaDzieci.pl

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Hospicyjna – Hospicjum to też Życie oraz portal MetropoliaDzieci.pl, partnerem – Park Handlowy Matarnia oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Patronat honorowy nad Wystawą Choinek objął Prezydent Miasta Gdańska.

Fundacja Hospicyjna jako organizacja pożytku publicznego od lat swoimi działaniami wspiera zarówno osoby terminalnie chore – dorosłych i dzieci, jak i dzieci osierocone, których bliscy odeszli pod opieką hospicjów. W 2006 roku uruchomiła Fundusz Dzieci Osieroconych. Na swoim koncie ma wiele akcji ogólnopolskich, jak również prowadzonych w regionie. MetropoliaDzieci.pl to z kolei portal kulturalno-informacyjny dostarczający rodzicom, dzieciom i młodzieży pomysłów na ciekawe i oryginalne spędzenie czasu w Metropolii Gdańskiej. Jest nie tylko współorganizatorem Wystawy Choinek, ale i jej pomysłodawcą.

Oceń