Together Magazyn » Aktualności » Ból pleców? Zmień materac

Ból pleców? Zmień materac

Ze świecą szukać dziś osób, które nigdy nie uskarżałyby się na ból pleców. Tym samym dolegliwości te wpisały się na coraz dłuższą listę problemów i chorób cywilizacyjnych. Oczywiście przyczyny mogą być różne, podobnie jak i specyfika doskwierającego bólu. Czasem konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie, innym razem wystarczy zmiana pewnych nawyków albo wymiana… materaca.

W zdrowym ciele zdrowy kręgosłup

Parafrazując znane powiedzenie „jesteś tym co jesz”, można powiedzieć, że „czujesz się, tak jak się wyśpisz”. Tymczasem bardzo powszechną reakcją na ból pleców jest zażywanie kolejnych tabletek, oklejanie się plastrami itp. Pół biedy jeśli są to metody i specyfiki zalecone przez lekarza, niestety większość z nas postępuje w myśl zasady „Polaku, lecz się sam”. Na ogół kończy się to rozczarowaniem, problemami żołądkowymi, a „pacjent” i jego bolące plecy lądują wreszcie u lekarza. Oczywiście są takie dolegliwości i schorzenia, które wymagają diagnostyki i konkretnej terapii. Niemniej jednak bardzo często rozwiązaniem problemu może zmiana złych nawyków, zdrowy ruch i oczywiście właściwie dobrany materac do spania. Zresztą w przypadku kręgosłupowych problemów i bólów pleców z tym związanych, odpowiedni materac jest praktycznie nieodzowny i stanowi integralną część terapii.

Wybierz zdrowy sen bez bólu pleców i zmęczenia

Jakby nie było sen to co najmniej kilka godzin naszej doby. Mało tego, jest to ta jej część, która ma nam zapewnić relaks, odpoczynek. W czasie snu powinniśmy naładować akumulatory na kolejny dzień. Ale noc spędzona na przekręcaniu się z boku na bok nie sprzyja regeneracji. A kiedy budzimy się rano „przygięci” do ziemi albo wręcz przeciwnie – trudno nam się schylić, raczej nie możemy liczy

na udany dzień. Jeśli taka sytuacja powtarza się niemalże codziennie, naprawdę nie warto faszerować się tabletkami. Można np. dokładnie przyjrzeć się… łóżku i poczytać co nieco na temat kryteriów właściwego doboru materaca. Pamiętając jednocześnie, że z materacem tak jak z wygodnymi butami, które warto przymierzyć, przejść się w nich chociażby przez kilka długości sprzedażowej sali. Wbrew pozorom materac można i należy sprawdzić, przetestować, ułoży

się na nim wygodnie

Co z tym materacem?

Ale do rzeczy – czym kierujemy się wybierając „ten jedyny” materac? Oczywiście musi mieć jakieś gabaryty. Akurat w tym punkcie nie ma większej filozofii. Należy dodać do swojego wzrostu 20 cm i już mamy długość naszego materaca. Jeśli chodzi o szerokość, w przypadku standardowej sylwetki, minimum to 70 cm, a typowy materac ma 90 cm. Oczywiście osoby, które lubią przestrzeń również w łóżku, mogą zdecydować się na większy rozmiar.

Wyzwaniem będzie na pewno twardość materaca, ponieważ tutaj w dużej mierze decydują nasze preferencje. Ale nie tylko… Nawet jeśli marzy nam się miękkie zapadnięcie się w delikatne podłoże wielkiego łoża, nie zawsze będzie to korzystne dla kręgosłupa, a potwierdzi to poranny ból pleców oraz trudności z osiągnięciem sylwetki wyprostowanej. Na wybór materaca wpływa też waga, jak łatwo się domyślić osoby o dużej masie ciała powinny zdecydować się na twardsze materace. Nie bez znaczenia jest również pozycja w czasie snu. Dla śpiących na wznak lepszym rozwiązaniem są materace twarde. Sen na boku będzie zdrowszy i relaksujący, jeśli wybierzemy materac miękki.

Idealnie dopasowany materac zapewni naszemu ciału określoną postawę – leżąc na boku utrzymujemy kręgosłup w jednej, poziomej linii. Natomiast w pozycji na wznak i na brzuchu kręgosłup powinien być w pozycji tzw. „podwójnego S”.

Sporo tych wymagań, a to jeszcze nie koniec! Dobry materac ma również odpowiednio dobrane trefy twardości (może ich być 3, 5 i 7). Oznacza to, że jest on podzielony na części poprzecznie i twardość jest dostosowana do anatomicznej budowy ciała. Wiadomo np. że w okolicach talii materac powinien być twardszy, aby zapewnić lepsze wsparcie. Dzięki temu kręgosłup ma odpowiednie podparcie w każdym punkcie, a sztywne i bolące plecy odchodzą w niepamięć.

Ubieranie, przymierzanie – materac na miarę

art1

Co prawda nie szata zdobi człowieka i liczy się jego wnętrze. Podobnie jest z materacami. Niemniej jednak, tak jak liczy się strój adekwatny do okoliczności, tak samo ważny będzie pokrowiec, w który wystrojono materac. Doskonale widać to na przykładzie materaców TEMPUR®. Z jednej strony mamy tu wewnątrz nowoczesny Climate Material™, który zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Z drugiej zaś zastosowano doskonały pokrowiec, który utrzymuje wilgoć z dala od ciała śpiącej na nim osoby. W przypadku materacy TEMPUR®. warto w ogóle zwrócić uwagę na nowatorskie i wyjątkowe technologie oraz materiały. Opatentowany materiał TEMPUR® reaguje np. na temperaturę ciała i dopasowuje się do kształtu oraz wagi śpiącego. Dzięki temu kręgosłup ma idealnie dostosowane punkty podparcia co jak wiadomo jest remedium na bolące plecy i kręgosłupowe dolegliwości.

Szczęśliwi posiadacze odpowiedniego materaca TEMPUR® doceniają również fakt, iż pomimo takiej elastyczności i dopasowania do sylwetki, szybko wraca on do formy, odzyskuje oryginalny kształt i jest gotów na kolejną przespaną noc.

A co ze sprawdzeniem materaca? Oczywiście można, a nawet trzeba przymierzyć się do niego przed zakupem. Warto również zainteresować się 90 dniowym testem, oferowanym obecnie przez producenta.

Co jeszcze na ból pleców i dla wsparcia kręgosłupa ?

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. Dlatego tak istotny jest zdrowy ruch, ograniczanie albo korygowanie pozycji siedzącej, która jest prawdziwym utrapieniem dla naszych pleców. Oczywiście w przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa ewentualną aktywność fizyczną warto skonsultować z lekarzem, fizjoterapeutą, zgodnie z zasadą „primum non nocere” (po pierwsze nie szkodzić). Bolące plecy zawdzięczamy również nadmiarowym kilogramom, kłania się więc przejście na zbilansowaną dietę. I tu jak wyżej, im więcej kilogramów tym bardziej konieczna jest lekarska konsultacja.

Reasumując, ból pleców jest bez wątpienia bolączką (nomen omen) dzisiejszych czasów. Niemniej jednak bardzo często możemy sami sobie pomóc. Troska o zdrowy i komfortowy sen staje się w tym kontekście czymś więcej niż jedynie dbaniem o wygodę czy też zachcianką. Na pewno nie należy iść w tym przypadku na skróty oraz szukać jedynie oszczędności. Dolegliwości kręgosłupa mogą skutecznie ograniczać aktywność, zawodową i prywatną. Co gorsza bolące plecy mogą być dopiero początkiem problemów… w tym kontekście zmiana materaca to nie tylko sposób na ból pleców, ale wręcz nasz święty obowiązek.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tempur Sealy – producentem materacy z materiału Tempur.

Link: http://pl.tempur.com/materace/

art2

Oceń