Together Magazyn » Więcej » Moda i Uroda » Barber – kim jest? Co dokładnie on robi? Ile kosztuje usługa?
barber z maszynką cieniuje włosy klienta

Barber – kim jest? Co dokładnie on robi? Ile kosztuje usługa?

Kim jest barber? Barber pracuje dokładnie tak, jak fryzjer męski w Polsce. Cięcie i golenie dla mężczyzn. Różnica jest taka, że dzisiejszy barber uważany jest za artystę w swoim zawodzie i to właśnie do niego zwracamy się po najmodniejsze strzyżenia i zabiegi na zarost. Zwykle jest to fryzjer płci męskiej, który ukończył odpowiednie kursy i potrafi fachowo wystylizować zarost na twarzy. Jest także ekspertem w dziedzinie pielęgnacji, o której wie absolutnie wszystko.

Dawno temu w Polsce istniał zakład fryzjerski golibrody, jednak nazwa, podobnie jak nazwa fryzjera, nie do końca oddaje zawód barbera. Kiedy powróciła moda na zarost, zapożyczono angielskie słowo barber w odniesieniu do eksperta od męskich bród. Dziś, szukając usługi Barber Warszawa znajdziesz kilkadziesiąt salonów barberskich! Barbering to jednak nie tylko Warszawa, Kraków czy Poznań, ale również mniejsze miasta i miejscowości.

Jakie dokładnie usługi możemy wybrać korzystając z barbera?

Usługi barbera często kończą się dwoma słowami: włosy i broda. Jednak tylko dwa słowa nie znaczą zbyt wiele. Jeśli chcemy poznać odpowiedź na pytanie, kim jest barber, musimy zastanowić się, jakie usługi świadczą ci barberzy. Wśród nich są oczywiście strzyżenia i pielęgnacja brody, ale oczywiście to nie wszystko, co nas czeka, gdy udamy się do fryzjera.

Najpopularniejsze zabiegi strzyżenia to tzw. „combo”, czyli strzyżenie brody. Jeśli chodzi o włosy, to poza strzyżeniem i stylizacją możemy zdecydować się także na umycie włosów, nałożenie gorącego ręcznika, masowanie głowy, rozjaśnienie siwych włosów, delikatny masaż szyi, a nawet wytatuowanie włosów, czyli stworzenie odpowiedniego i wymarzonego kształtu na włosach. Jeśli chodzi o brodę, oprócz strzyżenia włosów (brzytwą), można dokonać odsiwiania specjalną maską lub poprzez wytworzenie przyjemnego zapachu. To oczywiście nie wszystkie usługi oferowane przez barberów, lecz są one najpopularniejsze.

Dlaczego warto wybrać barbera zamiast fryzjera?

Gusta ludzi się zmieniają, a mężczyźni kładą coraz większy nacisk na swój wygląd, jeśli chodzi o brodę czy włosy. Po pierwsze, zwykły fryzjer nie potrafi przystrzyc brody tak dobrze, jak fryzjer. Dużo lepszą opcją jest powierzenie swojej twarzy specjalistom, którzy dobrze znają się na temacie i przeszli pewne szkolenie, aby móc dobrze pielęgnować mężczyzn.


W kontekście fryzjerskim trzeba powiedzieć, że fryzury w zwykłych salonach są inne. Pewna część fryzjerów strzyże męskie włosy „częściowo”, czyli bez większego wysiłku. Dla barbera to misja i właściwie taka powinna być, bo klienci płacą nieco więcej niż w zwykłych salonach fryzjerskich i mają prawo wymagać od nich większego wysiłku przy strzyżeniu włosów i brody. 

Ile kosztuje ta usługa?

Ile kosztuje barber? Jak zawsze… to zależy. Ceny takich strzyżeń są różne, ale zwykłe „combo”, czyli strzyżenie i pielęgnacja brody, kosztuje około 100-130 zł. Oczywiście sama cena zależy nie tylko od wybranej przez nas usługi, ale także od samego miasta i lokalizacji barbera na mapie. Oczywiście im szerszy lub węższy zakres usług, tym odpowiednio droższa lub tańsza cena.

W większości przypadków „combo” to idealna usługa zaspokajająca podstawowe potrzeby mężczyzny, a 100-130 zł to kwota, na jaką ta przyjemność się waha. 

5/5 – (1 głosów)