Together Magazyn » Rodzic » „Ani becikowe ani 500 zł nie działają…”. Co zatem działa?

„Ani becikowe ani 500 zł nie działają…”. Co zatem działa?


„Matki chcą do pracy!”, „Cudu demograficznego nie ma…”, „Tylko połowa matek korzysta z rocznego urlopu”, „Ani becikowe ani 500 zł nie działają…” 

To tylko kilka cytatów z nagłówków ostatnich numerów największych codziennych gazet i portali internetowych. Dlaczego? Gdzie jest rozwiązanie?

Eksperci nie mają złudzeń: jednym z najważniejszych czynników jest stabilny rynek pracy. Rynek pracy przyjazny mamie. My to wiemy i nadszedł czas, aby mówić o rozwiązaniach wspólnym głosem!

Najnowsze wyniki badania „M-Factor, czyli o jakiej pracy marzy mama?” dają jasny obraz potrzeb kobiet na polskim rynku pracy. I nie są to wypowiedzi polityków, ani ekspertów, ale samych mam. Bo kto, jak nie właśnie mama, wie najlepiej czego jej potrzeba, aby w pełni cieszyć się darem macierzyństwa?

Zapytano ponad 500 mam o to, jakie czynniki decydują, że łączenie życia rodzinnego i zawodowego nie jest złudzeniem, a rzeczywistością. Jak zorganizować pracę mamy, aby w pełni mogła cieszyć się swoim macierzyństwem i spełnieniem zawodowym? Na tej podstawie powstała lista siedmiu najważniejszych czynników ułatwiających pracę mamie.

TOP 7 czynników ułatwiających pracę mamie:

  1. Przełożony rozumiejący potrzeby mam (rodziców), np. konieczność nagłego wyjścia – taką odpowiedź wskazało najwięcej, bo aż 78 proc. badanych mam,
  2. Elastyczny czas pracy (możliwość regulowania godzin pracy w obrębie dnia) – 75 proc. badanych mam,
  3. Bliskość pracy od miejsca zamieszkania – 68 proc. badanych mam,
  4. Praca w niepełnym wymiarze godzin – 51 proc. badanych mam
  5. Praca z domu jest ważna dla blisko 50 proc. mam biorących udział w badaniu
  6. Dofinansowanie opieki nad dzieckiem przez pracodawcę to także ważny element, wskazany przez 41 proc. mam.
  7. Ograniczenie nadgodzin – 40 proc. badanych.

Firmy, które mają świadomość swej szczególnej roli zyskują w zamian cennych, zaangażowanych i lojalnych pracowników. Takie firmy posiadają czynnik zwany przez nas M-Factorem.

 Kilka słów o badaniu

Badanie pt. „M-Factor, o jakiej pracy marzy mama?” przeprowadzone zostało przez portal MamoPracuj.pl, Comm.ON i  www.komunikujemy.com w maju 2015, N=513.

Oceń