Nadmierna wilgotności pomieszczenia jest jedną z głównych przyczyn powstawania pleśni i grzybów, które nie tylko nie dodają mieszkaniu uroku, ale także mają negatywny wpływ na zdrowie osób w nim przebywających. Aby temu zapobiec, konieczne jest utrzymywanie w czterech ścianach odpowiedniego poziomu wilgotności.
Regularne wietrzenie
Wielu pracowników spółdzielni mieszkaniowych zapytanych o to, dlaczego w blokach tak często pojawiają się grzyby i pleśń jednogłośnie odpowiada, że winnemu całemu zamieszaniu jest przede wszystkim brak odpowiedniej wentylacji. Gdy tylko temperatura spadnie poniżej 20°C, sporo osób rezygnuje z otwierania okien i regularnego wietrzenia. Problem nasila się zwłaszcza zimą i, o dziwno, nawet wtedy, gdy nie jest ona zbyt surowa. Niestety, brak przewiewu, zwłaszcza w takich miejscach jak łazienka czy kuchnia, gdzie ilość skondensowanej pary jest bardzo duża, powoduje, że w mieszkaniu powstają warunki idealne do rozwoju pleśni. Zalecane jest więc codzienne wietrzenie – najlepiej przez kilkanaście minut przy w pełni otworzonym oknie.
Ocieplanie pomieszczeń
Zima jest w tym roku wyjątkowo łagodna? Mimo że słupek rtęci nie spada poniżej zera to i tak niezbędne jest odkręcanie kaloryferów. Nie lubisz suchego powietrza z kaloryferów? Przy regularnym wietrzeniu i stosowaniu nawilżaczy powietrza takich jak https://zasmakujradosci.pl/nawilzacz-powietrza-botti-nature nie grozi Ci zespół suchego oka czy uporczywa suchość w gardle. Dlaczego docieplanie jest tak ważne? Ciepłe powietrze pozwoli ustabilizować poziom wilgotności w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy znajduje się w nim dużo roślin, które generują dodatkową wilgoć. Warto też zwrócić na to uwagę, gdy w domu jest pokój niezamieszkały na co dzień – temperatura w nim nie powinna spać poniżej 18°C.
Suszenie na balkonie
Zimą spora grupa Polaków suszy pranie w pokojach, tuż pod kaloryferem, po to, aby szybciej móc je później założyć. Niestety, nie jest to do końca najszczęśliwsze rozwiązanie pod kątem utrzymania prawidłowej wilgotności w domu. Co więcej, nawet niewielka suszarka z pranie jest w stanie podnieść jej poziom nawet o 20-30%. Zalecane jest więc suszenie prania na balkonach. W przypadku wyjątkowo niesprzyjających warunkach można to robić w mieszkaniu, ale najlepiej starać się unikać ustawiania prania blisko ściany – musi ona oddychać. Z tego samego powodu meble oraz łóżka i kanapy powinny być nieco od niej odsunięte.