Kupno mieszkania na kredyt jest popularnym rozwiązaniem. Zamiast płacić za wynajem, można spłacać ratę. Zwłaszcza że jej wysokość często jest porównywalna do kwoty, jaką musisz zapłacić właścicielowi zajmowanego lokum. Dlatego wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Zanim jednak zamarzysz o własnych czterech kątach, koniecznie sprawdź, czy masz zdolność kredytową. Czym jest i jakie ma znaczenie?
Składa się na nią wiele czynników. Na niektóre możesz wpłynąć wcześniej, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego. Co musisz o niej wiedzieć?
Zdolność kredytowa – co banki biorą pod uwagę?
Decydując się na kupno mieszkania, musisz wiedzieć, że bank nie przyzna Ci kredytu, jeśli nie będzie miał pewności, że będziesz w stanie go spłacić. Właśnie dlatego warto dokładnie zapoznać się z wymogami instytucji, w której zamierzasz złożyć wniosek kredytowy. Najlepiej jednak powierzyć to specjaliście – na przykład ekspertowi finansowemu z Notus Finanse. Wykwalifikowany pracownik pomoże ci zweryfikować Twoje możliwości i podpowie, co możesz zrobić, żeby Twoja zdolność kredytowa była większa. Od czego jest zależna i co bank weźmie pod uwagę? Koniecznie sprawdź!
– Dochody osób biorących wspólny kredyt. Są one kwestią wyjściową. Nie wszystkie rodzaje umów są brane pod uwagę. Każdy bank ma swoje zasady co do tego, od kiedy i na jak długo umowa między tobą a pracodawcą powinna być zawarta;
– Ilość osób będących na utrzymaniu. Jeśli masz dzieci, twoja zdolność kredytowa będzie niższa;
– Wydatki miesięczne – na opłaty związane z mieszkaniem, na inne kredyty, stałe zobowiązania;
– Karty kredytowe czy możliwość debetu na koncie. Nawet jeśli ich nie używasz, zmniejszają Twoją zdolność. Liczone są jako stała rata, więc warto wcześniej uregulować wszystkie zobowiązania;
– Twoja historia w Krajowym Rejestrze Długów. Jeśli regularnie spóźniasz się z płatnościami i masz zaległości w spłacie innych rat, bank może podejść ostrożnie do kwestii przyznania ci kredytu;
Czy jest sposób na podniesienie zdolności kredytowej? Podpowiadamy!
Jeśli obawiasz się, że przy obecnych zarobkach Twoja zdolność kredytowa nie będzie wystarczająca, by kupić wymarzone mieszkanie, poproś o pomoc najbliższych. Wspólny kredyt z rodzicami lub rodzeństwem to jeden ze sposobów, by zamieszkać w wymarzonym mieszkaniu. Kolejną opcją jest uzbieranie jak największego wkładu własnego. Im mniej musisz pożyczyć od banku, tym bardziej prawdopodobne, że będzie to możliwe.
Twoja zdolność kredytowa w rękach specjalistów
Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek, sprawdź swoją zdolność kredytową – w banku lub w towarzystwie eksperta finansowego. Jest to usługa, za którą nie płacisz. Wykwalifikowany pracownik nie tylko pomoże Ci zwiększyć zdolność kredytową, ale także – poprowadzi Cię przez wszystkie formalności i będzie służył radą aż do momentu podpisania umowy.