Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Gdzie oszczędzać na przyszłość dzieci?
adobestock

Gdzie oszczędzać na przyszłość dzieci?

Chociaż oszczędzanie z myślą o dzieciach ma zwykle charakter długofalowy, większość rodziców nie myśli o agresywnych instrumentach finansowych. Raczej poszukują bezpiecznych rozwiązań – takich, które uchronią kapitał przed ewentualną utratą oraz dadzą gwarancję zysków.

Konto oszczędnościowe – idealne rozwiązanie na start?

Jeżeli dopiero chcesz zacząć odkładać pieniądze z myślą o przyszłości dziecka, konto oszczędnościowe będzie dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? W tym przypadku możesz oszczędzać już od pierwszej wpłaconej złotówki.

Konto oszczędnościowe ma kilka zalet:

  • pieniądze można wpłacać w dowolnym momencie
  • nie jest wymagana minimalna kwota na start
  • kapitalizacja odsetek odbywa się każdego miesiąca.

Minusem jest natomiast stały dostęp do środków, co może obniżać efektywność oszczędzania.

Lokaty bankowe – dobry pomysł na oszczędzanie?

Lokaty bankowe cieszyły się ogromną popularnością jeszcze kilka lat temu – wtedy, gdy ich oprocentowanie było stosunkowo wysokie. Obecnie tego typu produkty nie dają szansy na osiągnięcie większego zysku – szczególnie w perspektywie oszczędzania krótkoterminowego.

Warto jednak mieć świadomość, że odkładanie pieniędzy z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości dziecka może mieć charakter długoterminowy. Dlatego fakt, że obecnie lokaty bankowe nie przynoszą zaskakująco wysokich zysków nie oznacza, że tak nie będzie w przyszłości.

Trzeba przy tym pamiętać, że tego typu produktu są uważane za jedne z najbezpieczniejszych. Kapitał jest chroniony przed zawirowaniami na rynku finansowym i nie podlega utracie w przypadku ogłoszenia upadłości przez bank. Zgodnie z przepisami, depozyt jest wypłacany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Dlaczego jeszcze warto wybrać lokatę bankową? Powodów jest kilka:

  • zwiększa efektywność oszczędzania – przedwczesna wypłata środków jest możliwa, ale skutkuje to utratą odsetek
  • możliwość wpłacenia wysokiej kwoty daje możliwość osiągnięcia większych zysków.

W przypadku oszczędzania z myślą o dzieciach, dobrym pomysłem jest wybór lokaty długoterminowej. Umowa podpisana na minimum 12 miesięcy skutecznie zabezpiecza przed chęcią spożytkowania środków na zupełnie inny cel.

Zastanawiasz się, w jaki sposób zacząć odkładać pieniądze z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości dziecka? Jeżeli jesteś zwolennikiem nieryzykownych rozwiązań, postaw na konto oszczędnościowe i lokaty bankowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby środki odkładać na kilka sposobów jednocześnie. Taka dywersyfikacja to zawsze większe bezpieczeństwo i możliwość osiągania wyższych zysków. Musisz jednak tylko pamiętać o tym, żeby wybrać korzystne finansowo lokaty bankowe i konta oszczędnościowe.

Oceń