Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Żaluzje czy zasłony – co wybrać do swojego domu?

Żaluzje czy zasłony – co wybrać do swojego domu?

Okno bez zasłon lub żaluzji to zjawisko w zasadzie niespotykane w dzisiejszych czasach. Wiemy, że pogoda bywa kapryśna i zarówno w dzień jak i w nocy często potrzebujemy zasłonić okna. Jedyny problem polega na tym, że istnieje wiele możliwości zasłaniania okna, od stylowych, materiałowych zasłon po przeżywające wyraźny wzrost w zainteresowaniu żaluzje. Co wybrać do swojego domu? Przekonajmy się.

Dlaczego warto zasłaniać okna?

Zanim jednak podejmiesz decyzję na temat tego, co zainstalować w swoich oknach, warto dowiedzieć się jakie korzyści przynosi zasłanianie okien. Przede wszystkim zasłony lub żaluzje są dodatkową barierą chroniącą nas przed zbyt dużą ilością słońca oraz ciepła w upalne dni lata. Ich zaletą jest również utrudnianie docieraniu zewnętrznemu hałasowi do środka naszego domu. Zasłanianie okien pozwala także na zwiększenie prywatności mieszkańców, odwracając uwagę sąsiadów i przechodni od tego, co robisz. Wszystko więc wskazuje na to, że warto zainwestować w wysokiej jakości produkty zasłaniające okna, które można znaleźć na stronach sklepów specjalistycznych, jak na przykład www.markizy.pl.

Zasłony – gdzie się sprawdzą?

Zasłony to klasyka wystroju domowego, która sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach o większej powierzchni, ponieważ optycznie je zmniejszą i dodadzą odczucia przytulności, nadają się do sypialni lub salonu. Są one zarówno funkcjonalne jak i pełnią rolę dekoracyjną, ponieważ można nabyć je w każdym kolorze oraz wzorze, dodając Twoim wnętrzom charakteru.

Wady i zalety zasłon

Zasłony jednak nie są wskazanym rozwiązaniem dla osób uczulonych na kurz lub posiadających różnego rodzaju alergie ze względu na to, że zasłony mają tendencję do zbierania kurzu. Są także niezalecane do małych mieszkań, ponieważ utrudniają dostęp do parapetu oraz zabierają miejsce na ścianie, które może zostać wykorzystane np. na półki wiszące.

Z drugiej strony, zasłony są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, można je bez problemu ściągnąć i wyprać w każdej chwili. Są wyjątkowo stylowe i potrafią wzbogacić każde pomieszczenie.

Co warto wiedzieć o żaluzjach?

Żaluzje są produktem, który po krótkiej przerwie wracają do łask. Jest to rozwiązanie wyjątkowo trwałe oraz stosunkowo tanie. Wykonane z bambusa lub tworzyw sztucznych raz zainstalowane, będą Ci służyć dobrych kilka lat. Żaluzje pozwalają Ci kontrolować ilość słońca wpadającego do środka pomieszczeń. Będziesz mógł więc dostosować naturę do swoich preferencji, a to duża wygoda w porównaniu z zasłonami czy roletami, które pozwalają tylko na odsłonięcie lub zasłonięcie okna. Najczęściej wybierane do przestrzeni biurowych, jednak najnowsze modele nadają się również idealnie do mieszkań. Niestety żaluzje są skłonne do uszkodzeń mechanicznych oraz mają tendencje do wchłaniania zapachów, dlatego nie poleca się montowania ich w oknach kuchni.

Jedno jest pewne, Twój dom potrzebuje pewnego rodzaju produktu, który umożliwi zasłanianie okien. Zastosuj zasłony, w dużych stylowych wnętrzach, zdecyduj się na żaluzję, kiedy chcesz móc kontrolować ilość słońca wpadającą do Twoich pomieszczeń. Jeden i drugi wybór powinien okazać się trafnym, jeżeli dobierzesz produkt do swoich potrzeb.

Oceń