Together Magazyn » Aktualności » Z rodziną w spa
spa

Z rodziną w spa

Spa kojarzy się wielu osobom z relaksem, wypoczynkiem, regeneracją i czasem tylko dla siebie. Odwiedziny w spa w towarzystwie dzieci, męża lub żony czy, ogólnie ujmując, rodziny mogą być więc traktowane jako aberracja, zaprzeczenie idei tego miejsca. Połączenie odpoczynku i chwili odprężenia wraz z obowiązkami wobec najbliższych nie idą w parze. A jednak w spa można pogodzić te dwie sfery i spędzić razem przyjemnie czas. Jak to możliwe?

Dla rodzin

Coraz więcej miejsc rekreacyjnych, noclegowych i wypoczynkowych, takich jak hotele, pensjonaty czy salony spa, nie tylko przystosowuje ofertę dla gości przybywających z całymi rodzinami, ale i wręcz zaczyna się specjalizować właśnie w tym kierunku. W efekcie możemy liczyć na to, że nasz pobyt – czy to jednorazowy w gabinecie spa, czy też kilkudniowy w hotelu – będzie zorganizowany z uwzględnieniem nie tylko naszych wymagań, ale również i potrzeb naszych dzieci. Czego możemy się spodziewać?

Dziecko za darmo

Przede wszystkim tańszych noclegów. Zazwyczaj dzieci do określonego wieku mają zapewniony pobyt gratis. Różnie to bywa traktowane – w niektórych miejscach granicą wieku są 2 lata, a w innych – nawet 6–7 lat. To zaledwie początek, bo wiele hoteli obecnie oferuje moc atrakcji dla dzieci, w tym zorganizowane zajęcia animacyjne i warsztaty. Natomiast rodzice mają możliwość skorzystania z przyjemności dla dorosłych dzięki opcji wynajęcia opiekunki, która, np. na czas wyjścia wieczorem do kina czy na romantyczną kolację, zajmie się maluchem.

Pokój (prawie) jak w domu

Kolejnym udogodnieniem są odpowiednio przygotowane pokoje hotelowe, urządzone i wyposażone specjalnie na przyjazd małych, a nawet najmniejszych gości, np. posiadające odpowiednie zabezpieczenia na kontakty, okna i meble. Można ponadto wynająć pokój z łóżeczkiem dla bobasa, podgrzewaczem do butelek, nawilżaczem powietrza, naczyniami dla dzieci, przewijakiem dla niemowląt, wanienką do kąpieli lub matą antypoślizgową, podestem łazienkowym, nakładką na toaletę, a nawet elektroniczną nianią.

Wodne atrakcje

Czego oczekiwać po rodzinnym spa? Spa z łacińskiego salus per aquam – oznacza „zdrowie przez wodę”; definiowane jest jako „kurort leczniczy i działalność uzdrowiskowa”. Możemy więc nade wszystko spodziewać się można wszelkiej maści wodnych atrakcji: łaźni (saun) tureckich, parowych, mokrych i suchych, jacuzzi, basenów, aqua parków, a docelowo dla najmłodszych – basenów ze zjeżdżalniami oraz specjalnych wodnych stref z cieplejszą wodą (30–33°C) czy brodzików.

Zdrowa sól

Inną, ciekawą pokusę z zakresu dla zdrowia i dobrego samopoczucia może stanowić grota solna. W takim miejscu nie tylko czeka nas relaks, powietrze o prozdrowotnych właściwościach, ale i interesujące doznania wizualne – zwisające z sufitu sople czy światło lampy do koloroterapii (np. światło fioletowe i niebieskie działa uspokajająco i łagodząco na ból). Wszystko to spowoduje, że również dzieciom spodoba się bajkowe wnętrze groty.

Aktywnie

Natomiast dla osób aktywnych i lubiących sport czekają różne inne możliwości: bowling, squash, tenis stołowy, bilard, zajęcia fitness (aquarobik, pilates, spinning). Rodziny z dziećmi często mają również możliwość wypożyczenia rowerów dziecięcych, a także dwuśladów z fotelikami dla dzieci.

Strefa dziecka

Dodatkowo niemal każdy tego typu obiekt posiada odrębną przestrzeń – plac zabaw we wnętrzu (poza tym na zewnątrz, rzecz jasna), gdzie dzieci znajdą: różne zabawki, pluszaki, ścianki wspinaczkowe, małpie gaje, baseny chińskie, zjeżdżalnie, trampoliny, dmuchane zamki, trapy, ruchome mosty, a także gry typu piłkarzyki, gry planszowe do wynajęcia, kolorowanki drukowane, puzzle, książeczki. Wiele miejsc oferuje równocześnie nowe technologie: play station, Wii Play czy bardziej tradycyjne, jak cymbergaj, a także seanse wideo z bajkami dla dzieci.

Dziecięce menu

W restauracji hotelowej na pewno możemy się spodziewać specjalnego menu dla dzieci, a wielu szefów kuchni zapewnia udoskonalenia w postaci uwzględnienia w przygotowanym posiłku różnych udogodnień dla alergików czy diet. Krzesełko do karmienia, jednorazowe śliniaki i kąciki do zabaw dla dzieci stają się już normą.

Spa dla niemowląt, dzieci i młodzieży

Poza tą ofertą niektóre spa proponują zabiegi dedykowane najmłodszym. Są to masaże, np. czekoladowy (kremem czekoladowym) lub owocowy (z użyciem musu z owoców), pedicure i manicure z masażem rąk i stóp oraz malowaniem paznokci różnobarwnymi lakierami pachnącymi, a także kolorowe i bąbelkowe kąpiele. Dla niemowląt z kolei skierowany jest masaż Shantala, którego bardzo łatwo można się nauczyć i wykonywać go potem samodzielnie. Również starsze dzieci znajdą coś dla siebie. Nastolatki z problemami z tłustą, trądzikową cerą mogą się poddać zabiegowi oczyszczania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Można ponadto udać się całą rodziną na wspólny zabieg kąpielowy i masaż. Warto wspomnieć, że wszelkie zabiegi są przeprowadzane z użyciem naturalnych kosmetyków, certyfikowanych i przeznaczonych dla konkretnej grupy wiekowej.

Według raportu z 2012 roku „Rynek usług kosmetycznych w Polsce. Trendy, kierunki rozwoju, strategie i metody działania” niektóre ośrodki na świecie specjalizują się już w zabiegach dla dzieci i młodzieży albo otwierają osobne strefy lub programy spa dla tej grupy klientów. Do takich centrów należą m.in. Sundae SPA w Connecticut, Schloss Elmau w Niemczech czy Disney Aulani na Hawajach. W Polsce jeszcze, co prawda, nie mamy spa stricte dla dzieci, jednak wiele miejsc już świetnie radzi sobie z nadążaniem za ogólnymi trendami. Dlatego wyprawa do takiego ośrodka z całą rodziną może okazać naprawdę przyjemna i relaksująca. Może warto to sprawdzić na własnej skórze?

Tekst: Magda Raczek

5/5 – (1 głosów)