Wzdęcia to sytuacja, gdy w jelitach gromadzi się nadmiar gazów, a w efekcie brzuch jest bardziej wzdęty niż zwykle. Wzdęciom często towarzyszą gazy. W ciąży to kolejna na długiej liście przykrych dolegliwości. Wzdęcia w ciąży mają trzy najpopularniejsze przyczyny, które zostaną dokładnie omówione w poniższych artykule.
Zmiany hormonalne
Powodem, dla którego w ciąży mogą pojawić się gazy czy dyskomfort w obrębie brzucha, są zmiany hormonalne. Organizm produkuje znacznie więcej progesteronu, niż wcześniej. Dzięki niemu zarodek może zagnieździć się w macicy, ale jednocześnie trawienie spowalnia w stosunku do stanu sprzed ciąży. Progesteron rozluźnia też niektóre mięśnie w obrębie jelit. Wszystko to ma swój cel m.in. w czasie porodu, ale na co dzień może być uciążliwe i sprzyjać zwiększonej produkcji gazów jelitowych. Innym skutkiem może być odbijanie się, a nawet czkawka. Niestety te dolegliwości należą do mniej przyjemnych stron ciąży.
Zmiana trybu życia i diety
Stan odmienny to często również dieta odmienna od tej sprzed ciąży. Organizm ma inne potrzeby niż wcześniej. Pojawiają się zachcianki, pokusa, by jeść za dwoje, a także szczególne zalecenia lekarskie. Dodatkowo wśród zaleceń jest więcej odpoczynku niż zwykle. Panie, które wcześniej były bardzo aktywne, nagle zmieniają tryb życia, co wpływa również na perystaltykę jelit. Rezygnują przy tym z kawy, napojów energetycznych czy herbatek na trawienie, a to też ma wpływ na szybkość, z jaką trawią. Wolniejsze trawienie z kolei sprawia, że po każdym posiłku jest więcej czasu, podczas którego mogą zostać wyprodukowane gazy. Wszystko to może składać się na uciążliwe problemy, których wcześniej nie było.
Rosnący brzuch w ciąży
Jeśli do opisanych powyżej zmian w diecie i stylu życia, a także nieuniknionych w ciąży zmian hormonalnych, dodać rosnący brzuch, to nic dziwnego, że nagle mogą pojawić się wzdęcia czy uczucie przepełnienia, które nie występowały nigdy wcześniej. Rosnący brzuch uciska na inne organy w ciąży. Stąd u osób, które nigdy nie skarżyły się na zgagę czy bóle żołądka, nagle się one pojawiają. Uczucie dyskomfortu i przepełnienia brzucha będzie nieuniknione w trzecim trymestrze, gdy zmienia się ciśnienie w jamie brzusznej, co sprzyja odbijaniu się czy gazom.
Dodatkowo, pod koniec drugiego trymestru, aż do samego końca ciąży, macica zaczyna uciskać jelita. To sprawia, że może pojawić się większa niż zwykle tendencja do powstawania gazów, których jednocześnie jest się trudniej pozbyć. Pomocne w tej sytuacji mogą być kapsułki takie jak Espumisan. Jest to lek z symetykonem, który można bezpiecznie stosować w ciąży, bo nie wchłania się on z przewodu pokarmowego i dotychczas nie stwierdzono związanych z nim działań niepożądanych. To ważne, bo w ciąży odradza się eksperymentowanie na własną rękę z ziołami czy herbatkami na trawienie.