Together Magazyn » Aktualności » Wynajem apartamentu, czyli pewny zysk
inwestowanie w apartamenty

Wynajem apartamentu, czyli pewny zysk

Lokowanie środków może się jawić jako wyzwanie. O ile nie jesteśmy specjalistami w zakresie ekonomii, może ono przypominać błądzenie we mgle. Jednak niemal każdy mały inwestor wie, że zakup nieruchomości pod wynajem jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań. Potwierdzają to również dane statystyczne.

Apartament – zawsze w cenie

Rynek nieruchomości w Polsce już od wielu lat cechuje się znaczącą stabilizacją. Zakup domu czy mieszkania jest bezpieczną formą lokowania kapitału, ale również gwarancją zysku. Szczególnie intratna może być inwestycja w apartamenty położone w centrach dużych miast o znaczeniu turystycznym, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Wprawdzie zakup apartamentu wiąże się ze znaczącymi nakładami, za to pozwala na czerpanie większych dochód w przyszłości niż w przypadku standardowych mieszkań położonych w dzielnicach oddalonych od centrum.

Wysoka rentowność nieruchomości

Według danych opublikowanych przez Global Property Guide osoby, które zdecydują się na inwestowanie w polskie apartamenty, mogą liczyć na 5,46% rocznego zysku brutto. To daje Polsce 11. pozycję spośród analizowanych 36 krajów Europy. Najbardziej opłacało się zainwestować w nieruchomości w Mołdawii (10%), a najmniej – w Austrii (2,18%).

Roczna stopa zwrotu z nieruchomości w 2016 r.

Pozycja w rankingu – Stopa zwrotu
1. Mołdawia – 10%
2. Ukraina – 9,09%
3. Czarnogóra – 7,53%
10. Chorwacja – 5,63%
11. Polska – 5,46%
12. Cypr – 5,29%
35. Niemcy – 2,99%
36. Austria – 2,18%
Źródło: http://www.globalpropertyguide.com/Europe/rent-yields

Dane Global Property Guide uwzględniają wartości dla mieszkań i apartamentów w centach miast. Warto jednak pamiętać, że zaprezentowane wyniki są wartościami uśrednionymi. Tak naprawdę w dużych miastach roczna stopa zwrotu z nieruchomości może być znacznie wyższa.

Pewność w niepewnych czasach

Profesjonaliści, którzy zajmują się analizą ryzyka związanego z inwestowaniem, częstokroć podkreślają, że nie istnieją inwestycje w pełni bezpieczne. Niemniej są takie obszary, co do których możemy mieć poczucie graniczące z pewnością, że nasze pieniądze będą bezpieczne na długie lata. Do takich obszarów należy rynek nieruchomości. Zyski z wynajmu apartamentów przewyższają te, które możemy uzyskać z lokat bankowych, cieszących się zresztą coraz mniejszą popularnością. Nawet jeśli kupno apartamentu wymaga zaciągnięcia kredytu, dzięki stawkom, które uzyskujemy z wynajmu, mamy pewność, że nieruchomość będzie zarabiać sama na siebie, a przy okazji – przynosić pokaźne zyski.

Oceń