W
Piękne włosy to marzenie wielu z nas. Dbamy nie tylko o naszą fryzurę, ale też naszych pociech. By jednak faktycznie była ona bujna, a włosy były zdrowe od nasady po same końce, muszą otrzymać wsparcie witaminowe. Które z witamin są najcenniejsze dla urody?
O witaminach mówi się najczęściej w kontekście zdrowia. Wiemy, że witamina C wspomaga odporność i uszczelnia naczynia krwionośne, a witamina D stoi na straży mocnych kości i zębów. Mało się natomiast mówi o tym, że niektóre z witamin pozytywnie wpływają na wygląd włosów, skóry i paznokci. Daje się zresztą zauważyć, że problemom z nimi związanym poświęcamy mało uwagi. A szkoda, bo jak się okazuje, słabe i łamliwe włosy mogą być pierwszym objawem niedoboru istotnych związków organicznych, a pogłębienie tego deficytu może okazać się poważne w skutkach.
Słabe włosy? Przyjrzyj się diecie!
Bardzo często za suche, łamliwe i wypadające garściami włosy odpowiadają deficyty witaminowe. I nic tu nie pomogą coraz to nowe szampony czy odżywki. Trzeba przyjrzeć się swojej diecie. Większość witamin bowiem dostarczana jest organizmowi wraz z produktami spożywczymi. I tak źródłem witaminy C jest czerwona papryka, czarna porzeczka, natka pietruszki, zaś witamin z grupy B – wołowina, cielęcina oraz warzywa strączkowe. A to tylko kilka z przykładów. Dzisiejsze jadłospisy nie obfitują w warzywa i owoce, zwłaszcza najmłodsi mają często problem z ich regularnym spożywaniem. Trzeba też zauważyć, że wiele substancji odżywczych, w tym witaminy i minerały, ginie podczas obróbki termicznej.
Zdrowe włosy i paznokcie – po jakie witaminy sięgnąć?
W teorii, by włosy były zdrowe i lśniące, potrzebują kompleksu wszystkich witamin. Są wśród nich jednak takie, które mają pierwszorzędne znaczenie dla urody. Jedną z nich jest witamina A (retinol). Z jednej strony umożliwia ona metabolizm cebulek włosowych, z drugiej – metabolizm komórek skóry głowy. Gdy brakuje witaminy A, włosy są słabe, wyglądają na zniszczone, wydają się przerzedzone. Gdy zauważymy takie objawy u siebie lub u dziecka, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalne źródła witaminy A. Należą do nich: podroby (np. wątróbka), jajka kurze, pełnotłuste mleko, ser żółty, masło, pomidory, marchew. Jeśli to nie wystarczy, można sięgnąć po preparaty witaminowe, w których obecny jest retinol.
Witaminy z grupy B dla zdrowia i urody
Bardzo ważne dla dobrej kondycji włosów są witaminy z grupy B. Biorą udział w procesach rozwoju cebulek i wzrostu włosów. Chronią je też przed chorobami (np. łupieżem) oraz czynnikami zewnętrznymi, np. promieniowaniem ultrafioletowym. Dostarczyć można je organizmowi, spożywając mięso (wołowinę, drób), nabiał, banany, brokuły, orzechy.
Warto zauważyć, że niedobry witaminy B to częsty problem osób będących na diecie wegetariańskiej. Nie ma przeciwwskazań, by dzieci również na co dzień nie jadły mięsa, jednak w ich przypadku konieczna jest suplementacja. Istotne jest przede wszystkim uzupełnienie niedoboru witamin z grupy B.
Pozytywny wpływ na włosy ma także witamina E. Poprawia ona krążenie krwi, dzięki czemu skóra głowy jest lepiej dotleniona. Znaleźć ją można w migdałach, soi oraz ziarnach zbóż.
Odpowiednio zbilansowana dieta, obfitująca w świeże warzywa i owoce, powinna zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu na witaminy i minerały. Niestety zasady prawidłowego żywienia, choć wielu osobom znane, rzadko są przestrzegane.
Źródła:
1. Moszczyński P., Pyć R., Biochemia witamin. cz. I. Witaminy grupy B i koenzymy. PWN, Warszawa 1998.
2. Szczygieł A., Podstawy fizjologii żywienia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1975.