Kompletując domową apteczkę przed okresem jesienno-zimowym lub w miarę wykorzystania jej zawartości, bardzo często decydujemy się na zakup leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Najpopularniejszą ich formą są klasyczne pastylki, jednak nie zawsze będą one najlepszym rozwiązaniem. Czasami lepiej zdecydować się na wygodne i proste w użyciu plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Plastry lecznicze – bezpieczne dla osób z problemami żołądkowymi
Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne bardzo często wybierane są przez osoby, które ze względu na różne przewlekłe choroby (głównie związane z układem pokarmowym, a konkretniej z żołądkiem) nie powinny stosować tradycyjnych leków w tabletkach lub przynajmniej możliwie najbardziej je ograniczyć, zastępując je np. czopkami czy plastrami.
Plastry lecznicze niosą za sobą szereg korzyści, dlatego są tak często zalecane przez lekarzy. Przede wszystkim ułatwiają dawkowanie, ponieważ w jednym plastrze znajduje się odpowiednia ilość składników aktywnych o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dodatkowo stosowanie plastrów leczniczych ogranicza ryzyko przyjęcia nieodpowiedniej dawki, nie tylko przez to, że w tym przypadku pacjent nie musi samodzielnie odmierzać ilości leku (jak ma to miejsce w syropach), ale również z tego powodu, że nie trafiając do żołądka, ogranicza się ryzyko nie przyjęcia leku z powodu np. biegunki, która towarzyszy wielu rodzajom infekcji.
Plaster przeciwbólowy i przeciwzapalny to inna forma klasycznego leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Stanowi on prostą formę leczenia różnych dolegliwości. Jest bardzo polecany przede wszystkim u osób starszych, które ze względu na najczęściej bardzo już schorowany układ pokarmowy, powinny ograniczyć ilość przyjmowanych leków drogą doustną. Dodatkowo plaster, który jest naklejony na skórze stanowi idealny dowód na to, że dawka leku danego dnia została przyjęta. To ogranicza ryzyko pominięcia dawki lub wręcz przeciwnie – jej przedawkowania, ponieważ senior nie musi się zastanawiać, czy połknął dzisiaj tabletkę czy jeszcze nie.
Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różnego rodzaju plastry lecznicze, z różnorodnymi składnikami przeznaczonymi do leczenia wielu dolegliwości. Niektóre z nich są dostępne bez recepty, a inne – o zdecydowanie silniejszym działaniu wydawane są z zalecenia lekarza na podstawie recepty.
Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne – kiedy warto je zastosować?
Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne wydawane bez recepty najczęściej stosuje się w celu leczenia dolegliwości bólowych będących wynikiem np. urazów, kontuzji, stłuczenia, zwichnięcia lub skręcenia stawu oraz struktur jemu towarzyszących czy nadwyrężenia więzadeł i ścięgien.
Jak używać plastra przeciwbólowego i przeciwzapalnego?
Naklejanie plastra leczniczego jest bardzo proste. Każdy z nich najczęściej zapakowany jest oddzielnie. Należy wyciągnąć plaster z saszetki, odkleić folię i nakleić na bolące miejsce jak naklejkę. Ściąganie plastra jest równie proste. Jeśli schodzi ze skóry z oporem, to można go najpierw zwilżyć letnią wodą, a następnie odkleić jak naklejkę, czyli pociągając za krawędź. Ewentualną pozostałość kleju na skórze widoczną po ściągnięciu plastra leczniczego można w bardzo prosty sposób usunąć, przemywając dane miejsce letnią wodą z mydłem.
Plastry lecznicze najczęściej stosuje się na różnego rodzaju dolegliwości bólowe związane z mięśniami, stawami czy ogólnie układem ruchu. Wykazują szybkie działanie, dając oczekiwaną poprawę nawet w silnych dolegliwościach bólowych już w trakcie drugiej doby stosowania. Dodatkowo używane są miejscowo, więc wszystki składniki aktywne są skoncentrowane na działaniu w obszarze bólu.