Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Zapobieganie problemom trawiennym – niełatwe, ale konieczne

Zapobieganie problemom trawiennym – niełatwe, ale konieczne

Większa część problemów trawiennych spowodowana jest przez nieprawidłowe postępowanie człowieka. Tylko czasami istniejące choroby odpowiedzialne są na przykład za pojawianie się wzdęć czy zgagi, w przeważającej części przypadków więc można takich problemów uniknąć. Nie zawsze jest to łatwe, ale warto podjąć ten wysiłek i wprowadzić pewne modyfikacje do swojego stylu życia, by móc odzyskać komfort życia, nie musieć sięgać po leki, które przecież nigdy nie pozostają bez wpływu na organizm, a także oddalić widmo poważniejszych komplikacji, które problemy te nierzadko mogą wywoływać.

Najważniejsza – dieta

W przypadku praktycznie wszystkich problemów trawiennych, czy to spowolnionego trawienia i w efekcie przyrostu masy ciała, czy bolesnych wzdęć bądź zgagi, przyczyną dolegliwości są nieprawidłowo komponowane posiłki. Zazwyczaj ogólne zalecenia dotyczące zdrowej diety pokrywają się z tymi, które pozwalają uniknąć problemów trawiennych, warto więc stosować się do nich z wielu powodów, także jeśli chodzi o możliwość utrzymania szczupłej sylwetki. Przede wszystkim więc warto zwracać uwagę na to, by spożywać posiłki lekkie, zróżnicowane i zdrowe. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne i nie zawsze trzeba przestrzegać restrykcyjnej diety.

Potrzebna będzie za to pewna doza kreatywności, by szukać mniej szkodliwych zamienników dla ulubionych niezdrowych pokarmów, na przykład zamiast smażyć potrawy w głębokim tłuszczu, piec je w piekarniku. Nie tylko jednak to, jakie pokarmy wchodzą w skład posiłków, ma znaczenie. Bardzo często przyczyną problemów takich jak nieprawidłowe tempo trawienia, bóle żołądka czy zgaga jest jedzenie w pośpiechu, nieregularne spożywanie posiłków czy ich omijanie. Niestety w dzisiejszych czasach jest to powszechne i nie zawsze łatwo jest to zmienić, ale warto podjąć te próby, gdyż powodowane przez takie czynniki problemy trawienne mogą czasami całkowicie sparaliżować normalne funkcjonowanie.

 

Fatalny wpływ stresu na układ pokarmowy

W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem życia prawie każdego człowieka, a mimo to paradoksalnie ludzie są na niego coraz mniej odporni. Stres nie tylko wpływa negatywnie na samopoczucie psychiczne, ale też fizyczne, oddziałując między innymi negatywnie na układ pokarmowy, który bardzo mocno reaguje na to, co dzieje się z organizmem na poziomie psychologicznym. Mowa tu nie tylko o nerwicy żołądka czy zespole jelita drażliwego, które są chorobami wymagającymi leczenia objawowego i terapii psychologicznej, ale też o samodzielnie pojawiających się problemach trawiennych takich jak wzdęcia, zgaga, ból żołądka czy zmiana regularności wypróżnień. By ich uniknąć, trzeba w miarę możliwości zredukować stres, a także zadbać o regularny relaks. Należy znaleźć najlepszą metodę odpoczynku psychicznego, a także zapewnić sobie zdrowy, odpowiednio długi sen.

Są to najważniejsze zalecenia, jakie pozwolą uniknąć pojawiania się przykrych, uciążliwych, a czasem też bardzo krępujących problemów trawiennych, które skutkują złym samopoczuciem, wahaniami wagi, a także mogą być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem i chorób wymagających intensywnego leczenia pod okiem specjalistów.

Dowiedz się więcej o zgadze na controloccontrol.pl

Oceń