Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dlaczego lodówka głośno chodzi
fotolia subscription monthly m

Dlaczego lodówka głośno chodzi

Lodówka głośno chodzi przez uszkodzony wentylator 

Praktycznie każda nowoczesna chłodziarko – zamrażarka posiada wentylator. Zadaniem wentylatora jest zapewnienie prawidłowego obiegu powietrza w lodówce. Dzięki jego pracy zapewniamy optymalne warunki do przechowywania żywności. Czasami lodówka głośno chodzi przez wentylator, który obija się o obudowę. Uszkodzenie wiatraka może nastąpić w wyniku zablokowania kanałów wentylacyjnych produktami spożywczymi. Przeciążenie wentylatora to krótka droga do przepalenia silnika.  

Możesz zaradzić awarii i wziąć sprawy w swoje ręce. Popraw jakość działania wentylatora lub wymień go na nowy.  

Brak poziomowania lodówki 

Czasami przyczyna hałasującej lodówki jest banalna – nieodpowiednia pozycja urządzenia względem podłoża. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy lodówka stoi równo i nie jest przekrzywiona. Jeżeli jest, trzeba wyregulować nóżki albo, jeśli nie jest to możliwe, podłożyć coś pod stópki (deseczkę, podkładkę itd.), tak aby idealnie wypoziomować urządzenie. Poziomowanie lodówki to gwarancja jej prawidłowej pracy. W instrukcji obsługi każdy producent zaleca poprawne ustawienie nóżek względem podłoża, ponieważ w innym przypadku wszelkie usterki mogą być nieuznane przez producenta, w wyniku nieprawidłowego użytkowania sprzętu.  

Jeśli denerwuje Cię głośna praca lodówki – sprawdź najpierw wypoziomowanie.  

Przeciążenie lodówki 

Hałas emitowany przez lodówki zazwyczaj wynosi 35 – 40 dB. Wszelkie odstępstwa od normy mogą zwiastować nadchodzący problem lub nasze niedbalstwo. Odgłosy bulgotania, przelewania wody są normalne w lodówce i związane z pracą czynnika chłodzącego. Wielu użytkowników może to irytować, niemniej odgłosy nie wpływają na pracę urządzenia. Dlaczego? Prosta przyczyna – ma to związek z obiegiem czynnika i cyklami fizykochemicznymi.  

Na pewno lodówka głośno chodzi, gdy ją regularnie przeciążamy. W jakim sensie? Przechowujemy dużo produktów, półki aż uginają się od nadmiaru żywności. Zapasy można gromadzić, ale z rozsądkiem. Warto pamiętać, że urządzenie ciężej pracuje (szczególnie sprężarka) wolniej osiąga zadaną temperaturę.  

Zbiera się dużo lodu i szronu w części zamrażarkowej. W takiej sytuacji do pozbycia się problemu wystarczyć może rozmrażanie urządzenia i czyszczenie zamrażalnika. 

Podsumowanie głośnej pracy lodówki 

  1. Sprawdź stan wentylatora. 
  2. Nie przeciążaj nadmiernie lodówki. Ułożenie produktów na półkach również ma znaczenie. 
  3. Sprawdź wypoziomowanie nóżek w lodówce. 
  4. Jeżeli odgłos dochodzi z tyłu urządzenia – sprawdź agregat. 
  5. Zobacz, w jakim stanie jest uszczelka drzwi, czy dokładnie przylega do framugi drzwi. 

Ten i wiele innych problemów w lodówce możesz naprawić, dzięki nowym częściom z north.pl. W sklepie znajdziesz oryginalne części do wszystkich modeli lodówek oraz zamienniki. Szybka wysyłka części sprawia, że rozwiązanie usterki jest krótsze niż czas oczekiwania na serwis. Do lodówek Samsung, Amica, Beko znajdziesz potrzebne elementy do naprawy sprzętu. Tym sposobem przyczyniasz się do ochrony środowiska, bo dajesz drugie życie urządzeniom, a także oszczędzasz czas i pieniądze.  

Oceń