Together Magazyn » Art. zewnętrzny » RTG klatki piersiowej – jak wygląda i co pokazuje?
diagnosis-

RTG klatki piersiowej – jak wygląda i co pokazuje?

RTG klatki piersiowej to badanie obrazowe, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie do oceny płuc, dróg oddechowych i rozmiaru serca. Jego istotą jest zróżnicowana zdolność pochłaniania promieni X przez napotkane tkanki. RTG klatki piersiowej nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży. Dowiedz się, jak wygląda to badanie, jak należy się do niego przygotować oraz co ono pokazuje.

Kiedy wykonuje się RTG klatki piersiowej?

RTG klatki piersiowej, czyli tzw. prześwietlenie lub rentgen, powinno się wykonać w przypadku występowania takich objawów, jak: duszności, ból w klatce piersiowej, długo utrzymujący się kaszel, kłopoty z oddychaniem. Wskazaniem jest też uraz w obrębie klatki piersiowej. Badanie stanowi element procesu diagnostyczno-leczniczego takich schorzeń, jak: gruźlica płuc, rozedma płuc, zapalenie płuc czy astma oskrzelowa. Z RTG klatki piersiowej korzysta się również do oceny wydolności układu krążenia, gdyż pozwala ono rozpoznać wielkość mięśnia sercowego i aorty, zmian miażdżycowych czy związanych z nadciśnieniem tętniczym. Dzięki RTG klatki piersiowej możliwe jest ocenienie m.in. obecności płynu w jamach opłucnowych czy zamostkowego wola tarczycy. Prześwietlenie stanowi również element badań okresowych, takich jak badania do pracy.

RTG klatki piersiowej – przygotowanie do badania

RTG klatki piersiowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie pacjent zgłasza się z wymaganymi dokumentami – dowodem osobistym, skierowaniem, poprzednimi wynikami badań radiologicznych, jeżeli nimi dysponuje. Pacjent musi rozebrać się do pasa i usunąć wszelkie metalowe elementy, np. okulary, pasek od spodni, biżuterię. Przed przeprowadzeniem RTG klatki piersiowej może zostać poproszony o nałożenie ołowianego kołnierza na szyję, stanowiącego ochronę tarczycy, lub fartucha na okolicę miednicy. Szczegółowe informacje na temat RTG klatki piersiowej można znaleźć pod adresem: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/niezbednik/przygotowanie-do-badan/rtg. 

Jak wygląda badanie RTG klatki piersiowej?

Osoba przeprowadzająca badanie wskazuje pacjentowi miejsce do zajęcia – przed specjalną płytą – i prosi o przyjęcie odpowiedniej pozycji (stojącej) oraz wzięcie głębokiego wdechu i nieoddychanie przez kilka chwil. Standardowe RTG klatki piersiowej obejmuje zdjęcia w dwóch projekcjach: bocznej – stoi się bokiem, tylnoprzedniej (PA) – stoi się przodem do kliszy rentgenowskiej, a promieniowanie przenika przez plecy w kierunku przedniej części klatki piersiowej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możliwe jest wykonanie zdjęcia w projekcjach dodatkowych. Szczególnym przypadkiem jest RTG klatki piersiowej przedniotylne (AP), w którym promienie przenikają przez przednią część klatki piersiowej w stronę pleców. Robione jest ono u pacjenta leżącego, słabego czy ciężko chorego.

RTG klatki piersiowej ‒ przeciwwskazania

Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa kilka minut. Mimo to nie jest obojętne dla organizmu. Z uwagi na promieniowanie X nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży oraz częściej niż dwa razy w roku, chyba że zachodzi bezwzględna konieczność. Należy zaznaczyć, że prześwietlenie klatki piersiowej przeprowadzane jest wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego.

Oceń