Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Urządzenia, które ułatwiają życie niepełnosprawnym

Urządzenia, które ułatwiają życie niepełnosprawnym

Niepełnosprawni mogą poruszać się po schodach dzięki schodołazom bądź platformom przyschodowym. Podnośniki wannowe ułatwiają im wejście do wanny oraz wyjście z niej. Z kolei osoby ze słabym wzrokiem mogą skorzystać z urządzeń do nagrywania i odtwarzania dźwięków.

Schodołaz

Schodołaz jest to sprzęt używany do transportu osób niepełnosprawnych. Umożliwia im wjechanie i zjechanie po schodach szybko i bezpiecznie, oczywiście z pomocą opiekuna, który trzyma za rączki wózka. Jego montaż na schodach jest bardzo prosty i zajmuje niewiele czasu. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje schodołazów: gąsiennicowy i kroczący. Różnią się tym, przy jakich rodzajach schodów można ich używać. Schodołaz gąsiennicowy zapewnia komfortowe i płynne przemieszczanie się po schodach. Należy go używać na schodach, których nachylenie nie przekracza 35 stopni. Natomiast schodołaz kroczący jest przeznaczony do transportu osób na wózkach inwalidzkich po wąskich, stromych schodach. Zaleca się, aby ich szerokość była większa niż 60 cm, a ich kąt nachylenia wynosił około 50 stopni.

Platforma przyschodowa

Platforma przyschodowa również służy do przemieszczania się niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich po schodach. Może być też używana przez osoby, które są w stanie chodzić, jednak wchodzenie na schody lub schodzenie po nich sprawia im problem. Działa ona na zasadzie przesuwania po prostym torze we wnętrzu budynków.

Podnośnik wannowy

Podnośnik wannowy jest kolejnym urządzeniem ułatwiającym codzienne życie niepełnosprawnych. Pasuje do każdej wanny i jest używane przez osoby, które nie mają dosyć siły, by wejść do wanny lub z niej wyjść. Został wykonany na zasadzie stabilnego siedziska mającego oparcie, na którym użytkownik sprzętu może zjechać nawet na samo dno wanny. Uniesienie niepełnosprawnego do krawędzi wanny również jest możliwe z użyciem tego sprzętu. Zajmuje niewiele miejsca, ponieważ jest składany. Bardzo łatwo go wyczyścić. Został wyposażony w wodoszczelnego pilota.

Szafka obrotowa

Następnym udogodnieniem skierowanym do osób niepełnosprawnych jest szafka obrotowa na kółkach. Dzięki temu można ją z łatwością przesunąć, np. po to, by mieć więcej miejsca do wstania.

Urządzenia do nagrywania i odtwarzania dźwięków

Osoby niedowidzące mogą natomiast korzystać z urządzeń umożliwiających nagrywanie dźwięków i zapisywanie w ten sposób istotnych informacji. Ich odtwarzanie zdecydowanie ułatwia proces uczenia się bądź też zdobywanie nowej wiedzy lub zapoznawanie się z interesującymi materiałami.

Oceń