Pakowanie walizek na wakacje to niemałe wyzwanie, i to nie tyle ze względu na ich ograniczoną pojemność. Trudniejszy jest wybór odpowiednich rzeczy. Niewątpliwie najważniejsze są… spokój ducha, odprężenie i ekscytacja podróżą. Trudno jest Ci je „spakować”, bo ciągle myślisz o nieprzyjemnych zdarzeniach, do których może dojść na wakacjach? Obawiasz się, że choroba albo wypadek podczas wyjazdu odbiorą Ci radość z wypoczynku? Potrzebujesz zatem ubezpieczenia podróży. Zobacz, na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.
Ubezpieczenie za granicą – dlaczego jest Ci potrzebne?
Mimo że podróżując po krajach Unii Europejskiej, możesz liczyć na wiele udogodnień (swobodę przemieszczania się w ramach strefy Schengen, ważność krajowego prawa jazdy i brak konieczności posiadania Zielonej Karty czy opiekę zdrowotną dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego), powinieneś wykupić także dodatkowe ubezpieczenie w podróży. Podczas wakacji może bowiem dojść do wielu nieoczekiwanych sytuacji, w których ubezpieczenie pomoże Ci lepiej (i mniej kosztownie) stawić czoła. Należą do nich przede wszystkim wszelkie zdarzenia związane z Twoim zdrowiem (zachorowania, wypadki), ale też sytuacje, w których Ty bądź np. Twoje dziecko wyrządzicie szkodę osobie trzeciej albo uszkodzicie cudze mienie. Ubezpieczenie pokryje odszkodowanie dla poszkodowanych oraz koszty związane z naprawą szkody. To znacznie ułatwi złagodzenie skutków zdarzenia, zwłaszcza, gdy nie znasz języka kraju podróży i trudno byłoby Ci rozwiązać problem na własną rękę.
Sprawdź też, jakie warunki powinno spełniać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry.
Ubezpieczenie w podróży – dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?
Jeśli podróżujesz za granicę, na pewno znasz kartę EKUZ. Co daje EKUZ? Uprawnia do korzystania z pomocy lekarskiej w innym kraju Europy na zasadach takich samych, na jakich korzystają z niej obywatele tego kraju. Dokument wydawany jest bezpłatnie ubezpieczonym w NFZ. Niestety, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma bardzo ograniczone możliwości. Przede wszystkim uprawnia do korzystania z usług medycznych w dość niewielkim zakresie. Skoro koszty leczenia są pokrywane na zasadach obowiązujących w danym kraju, to może się okazać, że za część usług będziesz zmuszony zapłacić. To, że np. w Polsce bezpłatnie wykonuje się zdjęcie rentgenowskie bądź podaje nawadniające kroplówki, nie oznacza, że w kraju Twojej podróży też tak jest. Ponadto EKUZ nie obejmuje pomocy po wypadkach podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka (np. wspinaczki wysokogórskiej, nurkowania, paralotniarstwa). Podsumowując: karta EKUZ nie gwarantuje Ci całkowicie bezpłatnej opieki medycznej na europejskich wakacjach.
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Przed wyjazdem na wakacje do jednego z krajów Europy, wykup ubezpieczenie:
- Którego suma ubezpieczenia będzie dostosowana do realiów danego kraju, i będzie wynosić przynajmniej 100-200 tys. zł. Konkretną sumę warto dobrać zgodnie z Twoimi indywidualnymi potrzebami, wiekiem czy stanem zdrowia osób, które mają zostać objęte ubezpieczeniem (jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, powinieneś wybrać dodatkową opcję ochrony w ubezpieczeniu turystycznym).
- Które obowiązuje na terytorium Europy.
- Które pokrywa koszty leczenia w czasie podróży, powstałe na skutek nagłego zachorowania lub wypadku.
- Które obejmuje ubezpieczenie NNW.
- Które chroni Twój bagaż – w przypadku kradzieży, zniszczenia w zdarzeniu losowym.
- Które obejmuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dzięki niemu nie będziesz obciążony ewentualnymi kosztami np. za nieumyślne zniszczenie mienia w hotelu.
- Rozszerzone o ochronę podczas uprawnia sportów rekreacyjnych (np. nurkowania) i sportów wysokiego ryzyka – jeśli planujesz taką formę spędzania wolnego czasu.
- Które chroni Twój sprzęt sportowy, który zabierasz ze sobą na wakacje (np. rower).
Europa – ubezpieczenia turystyczne. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Większość ubezpieczeń turystycznych do Europy nie zawiera w zakresie podstawowym ochrony w przypadku aktów terroryzmu. Nie musisz też wykupować tej opcji rutynowo. Warto jednak rozważyć jej dodanie, aby w razie tego typu zdarzenia, mieć zapewnione koszty leczenia również wynikające z udziału w niespodziewanych działaniach wojennych czy aktach terroru. Jako że najlepsze ubezpieczenie podróżne to te, które ma szeroki zakres i jest maksymalnie do Ciebie dopasowane, warto rozważyć także ubezpieczenie domu i mieszkania na czas wyjazdu, jeśli nie masz takiego ubezpieczenia na co dzień. Ten dodatek pozwoli Ci zachować spokój ducha w związku z bezpieczeństwem pozostawionego w kraju domu i mienia.
Do wyjazdu zostało już niewiele czasu i martwisz się, że nie zdążysz na spokojnie zająć się ubezpieczeniem? Bez obaw, tę kwestię załatwisz za pośrednictwem internetu. Ubezpieczenie turystyczne online daje sporo korzyści. U niektórych ubezpieczycieli za założenie konta i zakup ubezpieczenia online można uzyskać zniżkę. Przed podęciem decyzji można też skorzystać z wygodnego kalkulatora składki, dzięki któremu porównasz koszty różnych wariantów ubezpieczenia.
Zakres europejskiego ubezpieczenia za granicą powinien być uzależniony od konkretnego kraju, do którego się wybierasz oraz od aktywności, których zamierasz podejmować się podczas wakacji. Im szerszy zakres ochrony, tym większy będzie Twój psychiczny komfort podczas urlopu.