Together Magazyn » Aktualności » Tlenoterapia – najprostsza droga do zdrowia

Tlenoterapia – najprostsza droga do zdrowia

Leczenie za pomocą tlenu w komorze hiperbarycznej jest coraz bardziej popularną formą terapii. Łączy ona w sobie wysoką skuteczność oraz wszechstronne, pozytywne działanie na wiele układów organizmu. Osoby z Trójmiasta i okolic mogą skorzystać z takiej formy leczenia w Centrum hiperbarycznym OxyMedica w Gdańsku.

Jakie znaczenie ma rodzaj komory?

Warto wybierać zabiegi, które są przeprowadzane za pomocą zaawansowanego technologicznie sprzętu. W przypadku tlenoterapii w centrum OxyMedica Gdańsku jest to nowoczesna komora hiperbaryczna OX-III, która pozwala na zabiegi w granicach ciśnienia roboczego 2 ATA. To istotna różnica w porównaniu z komorami miękkimi, które umożliwiają uzyskanie ciśnień do 1,5 AT. Wyższy zakres uzyskiwanego ciśnienia oznacza większe możliwości leczenia zróżnicowanych schorzeń, których nie oferują inne gabinety terapii hiperbarycznej.

Na czym polega skuteczność HBOT?

W czasie zabiegu pacjent oddycha czystym tlenem pod podwyższonym ciśnieniem. Następuje proces wysycenia przez tlen płynów organizmu. Zwiększa się również dostępność tlenu dla komórek. To tlen odpowiada za poprawę funkcjonowania układu odpornościowego, zwiększenie liczby komórek macierzystych oraz pobudzenie angiogenezy i neurogenezy. Ma również działanie przeciwzapalne i przyczynia się do zmniejszenia obrzęków. Bezinwazyjne wykorzystanie tlenu to najlepsza metoda na stymulację tkanki łącznej i regenerację po urazach. Nic dziwnego, że tlenoterapia cieszy się dużym powodzeniem wśród sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia. Skuteczność HBOT opiera się również na wzmocnieniu działania niektórych leków, spowolnieniu procesów starzenia i przyspieszeniu metabolizmu.

Kto może skorzystać z zabiegu tlenoterapii?

Zabiegi tlenoterapii są dedykowane wszystkim osobom, które pragną zadbać w nieinwazyjny sposób o stan zdrowia. Udowodniono, że leczenie tlenem przynosi wymierne korzyści w przypadku takich schorzeń, jak choroba Parkinsona, choroba Crohna czy porażenie mózgowe. Dobroczynny wpływ tlenu jest również bezdyskusyjny w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, chorobach laryngologicznych, ortopedycznych, dermatologicznych czy psychicznych. Tlenoterapia może być ważną częścią leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca. Skutecznie redukuje stany zapalne. Sprawdza się także w rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych bądź po urazach. To również znakomite rozwiązanie, które spowalnia procesy starzenia się skóry. Komory hiperbaryczne już od dawna wykorzystuje się w klinikach urody, salonach SPA oraz wspomagająco po różnych zabiegach kosmetycznych (laser, peeling itp.).

Oceń