Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Taniec na szarfach dla dzieci. Jak dobrać sprzęt?
paulo-henrique-macedo-dias-pafzuzga-y-unsplash

Taniec na szarfach dla dzieci. Jak dobrać sprzęt?

Szarfy akrobatyczne coraz częściej pojawiają się w dziecięcych sypialniach i przydomowych salkach. Nim jednak rodzic wybierze chustę do ćwiczeń, powinien najpierw dowiedzieć się, jak ją prawidłowo dobrać. Czy wiek dziecka ma znaczenie?

Aerial silks dla dzieci

Taniec na szarfach, inaczej aerial silks, to dyscyplina akrobatyki powietrznej. W Polsce, tak samo jak pole dance czy taniec na kołach cyrkowych, cieszy się stale rosnącą popularnością. Co prawda, zajęcia dla dzieci wciąż są mało rozpoznawalne, ale i tutaj widać trend wzrostowy. Słusznie, bo szarfa gimnastyczna przynosi szereg korzyści także najmłodszym: wspomaga rozwój psychomotoryczny, polepsza koordynację ruchową, uczy samodyscypliny i zwiększa świadomość własnego ciała. Tylko czy to bezpieczne dla dzieci w każdym wieku?

Wiek, a także staż treningowy czy wzrost, to czynniki, które nie mają znaczenia. Prostych technik uczy się już dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-7 lat).

Dobór szarfy akrobatycznej

Wiek nie ma również wpływu na dobór szarfy akrobatycznej. Co więcej, należy ją dobrać właściwie według tych samych kryteriów co chusty dla dorosłych. Najważniejsza jest wysokość pomieszczenia, w którym szarfa ma zawisnąć. Długość szarfy powinna odpowiadać podwojonej wysokości pomieszczenia + minimum pół metra dla obu boków leżących na ziemi. Przykładowo, dla pomieszczenia o wys. 2 m należałoby liczyć 2×2+2×0,5. Dałoby to 6 m i właśnie taką długość (minimum) trzeba kupić.

Poza tym bardzo duże znaczenie ma rodzaj sufitu. Chusty można zamontować w suficie betonowym, na belkach stalowych, konstrukcyjnych i drewnianych, a także na metalowych stelażach. Sposób montażu trzeba dopasować do typu konstrukcji, zatem instalację warto skonsultować ze specjalistą. Chust nie można montować w sufitach podwieszanych, zawsze należy przymocować je do sufitu właściwego. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy też sprawdzić stabilność punktu zawieszenia.

Jakość szarfy

Wybierając szarfę dla dziecka, na szczególnej uwadze warto mieć jakość produktu. W dużym stopniu to właśnie od niej zależy, czy trening będzie bezpieczny. Materiał chusty powinien być odporny i wytrzymały, a także elastyczny, ale nie rozciągający się. Warto szukać produktów, które mają duże obciążenie, lekką rozciągliwość podłużną i zostały przebadane zgodnie z normą, jak np. te z oferty Flying Rose. Dodatkowym plusem szarf proponowanych przez wspomniany sklep jest fakt, że wszystkie powstają z materiału w 100% produkowanego w Polsce.

Materac? Obowiązkowo!

Chociaż taniec na szarfach przywodzi na myśl przede wszystkim szarfy, to innym niezbędnym elementem jest materac gimnastyczny. Powinien pojawić się pod chustą bez względu na to, czy będzie ona służyć do treningu czy jedynie do zabawy. Dobry materac jest zabezpieczeniem przed groźnymi dla zdrowia kontuzjami. W razie ewentualnych upadków zmniejszy obrażenia lub nawet im zapobiegnie.

Dodatkowe sprzęty

Do montażu chusty potrzebny jest również dodatkowy osprzęt: uchwyt do sufitu, karabińczyk oraz ósemka alpinistyczna. Wiele osób decyduje się także na dobór krętlika, który zapobiega skręcaniu się chusty. Gdzie szukać takiego sprzętu? Znajdziesz go w profesjonalnych sklepach ze sprzętem aerial.

5/5 – (1 głosów)