Together Magazyn » Aktualności » Tak zmienił się nasz świat w ciągu 10 lat! A Twój?

Tak zmienił się nasz świat w ciągu 10 lat! A Twój?

Mieszkańcy mniejszych miejscowości są otwarci na poznawanie Internetu i technologii – wynika z sondażu IBRiS dla Fundacji Orange, która w województwie pomorskim założyła multimedialne pracownie, pomogła lokalnym szpitalom i bibliotekom. W ramach jubileuszu 10lecia Fundacja pokazuje, jak zmienił się świat #w10lat i zaprasza do konkursu połączonego z akcją na rzecz dzieci z małych miast i wsi na www.w10lat.pl.

W 2005 roku Facebook miał „tylko” 6 mln użytkowników, na YouTube pojawił się pierwszy film, nie było Twittera i smartfonów w powszechnym użyciu. Dziś do największego społecznościowego serwisu video trafia co minutę 300 godzin materiału, dziennie publikowanych jest ok. 800 mln tweetów, a Facebooka używa 1,5 mld ludzi. W 2005 roku polski internauta spędzał w sieci średnio 20 godzin miesięcznie, a w 2014 – prawie 73.

Jak pokazało badanie sondażowe przeprowadzone na zlecenie Fundacji Orange „Postrzeganie Internetu i nowych technologii”, zdaniem respondentów, w ostatnich 10 latach najsilniej wpłynęły one na zdobywanie wiedzy i informacji (53 proc. badanych), załatwianie spraw finansowych (44proc.) oraz komunikację ze znajomymi i rodziną (42proc). W mniejszych miejscowościach (od 10 do 50 tys. mieszkańców) jest największy odsetek osób, które chętnie uczą się korzystania z cyfrowych narzędzi, jeśli mają do nich dostęp (41 proc.). Prawie połowa mieszkańców wsi (45 proc.) i 64 proc. respondentów z miejscowości do 10 tysięcy mieszkańców, nie ma żadnych obaw związanych z rozwojem technologicznym.

– Jubileusz 10lecia Fundacji Orange skłonił nas do refleksji na temat zmian, jakie zaszły w świecie od czasu jej powołania. Internet i technologie znacząco wpływały na potrzeby społeczne. Zapewnienie dostępu do nich to pierwszy krok w cyfryzacji. A coraz większą rolę odgrywa rozwój kompetencji, które pozwalają korzystać ze zdobyczy cywilizacji w sposób bezpieczny, pożyteczny i twórczy – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. prezesa Fundacji Orange. – Działania Fundacji w tym zakresie przynoszą konkretne efekty – zdecydowana większość uczestników jej projektów przyznaje, że dzięki nim zdobywa nową wiedzę i cyfrowe umiejętności. Wśród nich są osoby z małych miast i wsi, w których dostęp do nowoczesnych zajęć bywa dosyć ograniczony.

W związku z jubileuszem 10lecia Fundacja Orange prowadzi kampanię „Świat #w10lat”, której celem jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na społeczne potrzeby. Na stronie www.w10lat.pl zebrano dane i ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie. Internauci mogą wziąć udział w konkursie połączonym z charytatywną akcją na www.w10lat.pl/konkurs. Wystarczy do 13 listopada przesłać zdjęcie, które nawiązuje do zmiany #w10lat i kreatywnie przerobić je w aplikacji. Autorzy najciekawszych prac wygrają tablet. Dodatkowo, za każde 100 zgłoszeń Fundacja zorganizuje jeden warsztat druku 3D dla dzieci z małych miast i wsi we współpracy z FabLab Trójmiasto.

Fundacja Orange jest jedyną fundacją korporacyjną wśród telekomów w Polsce. Od 2005 roku nauczyła ponad 30 tys. dzieci zasad bezpiecznego Internetu, wsparła powstanie narzędzi ochrony on-line i prowadzenie edukacji cyfrowej dla 25 tys. dzieci i młodzieży. Wyposażyła w bezpłatny Internet 3,5 tys. bibliotek publicznych i 10 tys. szkół, wspomogła 1000 szpitali, ponad 900 organizacji w Polsce oraz 3 tys. dzieci z wadą słuchu. W swoje działania angażuje 3000 wolontariuszy rocznie.

W ciągu 10 lat działalności organizacja pomogła na Pomorzu, m.in. stworzyła 13 Bajkowych Kącików dla dzieci w szpitalach oraz zamontowała interaktywne stanowiska do nauki i zabawy na 5 oddziałach w placówkach w Gdańsku, Wejherowie, Gdyni i Starogardzie Gdańskim. Fundacja zakłada i pomaga prowadzić Pracownie Orange, czyli otwarte dla wszystkich, wyposażone w bezpłatny Internet i sprzęt świetlice w małych miejscowościach. W 2012 roku powstały takie w  Czarnem oraz Gniewie, a w tym roku w ramach jubileuszu montowana jest kolejna w Kołczygłowach. Są to miejsca spotkań, integracji, rozwoju pasji i cyfrowych kompetencji mieszkańców. Dodatkowo, dzięki grantom od Fundacji Orange, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie i Biblioteka Publiczna Gminy Linia realizują projekty dotyczące bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

ibris

Oceń