Together Magazyn » Edukacja » Szybkie czytanie – skuteczna pomoc w nauce
szybkie czytanie

Szybkie czytanie – skuteczna pomoc w nauce

Niezależnie od tego, czy uczniowie są mniej, czy bardziej zdolni, wszyscy muszą opanować umiejętności zawarte w podstawie programowej. Nie każdemu sprawia to ogromne trudności, jednak część uczniów może mieć problem z podołaniem takiemu wyzwaniu. Nic dziwnego, że ich rodzice poszukują efektywnych metod podnoszących wyniki w nauce. Jednym z takich narzędzi jest umiejętność szybkiego czytania.

Kiedy znaleźć na to czas…?

Takie pytanie stawia sobie wielu uczniów, wobec konieczności zapoznania się z coraz większą ilością materiału, niezależnie od etapu edukacji. Nawet najzdolniejsi uczniowie czy studenci często sygnalizują, że brakuje im czasu na wypoczynek, ponieważ muszą poświęcać setki godzin na naukę. Praktycznie powodzenie w nauce zależy od efektywności samodzielnej pracy w domu. I chociaż jest to system, który wywołuje liczne kontrowersje, na razie niewiele wskazuje na to, aby miał się on zmienić.

Co prawda, wielu uczniów po prostu nie potrafi odpowiednio zagospodarować i zaplanować swój czas – stąd biorą się ich problemy z podołaniem szkolnym wyzwaniom. Niemniej zdecydowana większość, nawet ta najlepiej zorganizowana, boryka się po prostu z nadmierną ilością treści, które trzeba opanować. Umiejętnością, która pozwala szybciej i wydajniej się uczyć, a zarazem zyskiwać więcej wolnego czasu, jest szybkie czytanie. W Trójmieście zajęcia tego typu prowadzi EDU – Szkoła Szybkiego Czytania i Technik Pamięciowych. Aby zapoznać się ze szczegółami oferty, warto odwiedzić stronę internetową www.akademiaedukacji.pl.

Co daje szybkie czytanie?

Istnieje ścisły związek między rozwijaniem umiejętności szybkiego czytania a wzrostem koncentracji i lepszym zapamiętywaniem. Szybkie czytanie nie jest zatem wyłącznie praktycznym narzędziem, choć oczywiście jego znaczenie w praktyce jest ogromne, lecz również sposobem na ogólny rozwój intelektualny młodego człowieka. Jest to również skuteczne narzędzie w walce z dysleksją.

Zamiast zatem wpadać w przerażenie na widok obszernych lektur, które trzeba przeczytać w ciągu semestru, zdecydowanie lepiej jest pomyśleć o efektywnych sposobach przyswajania dużych ilości tekstu w krótkim czasie. Jak wiadomo, korzystanie wyłącznie z opracowań książek może być zgubne – skrót treści nigdy nie zastąpi pełnej lektury tekstu, co może szybko wyjść na jaw na pracy klasowej lub wręcz na maturze. Zresztą uczeń czy student, który ma większe ambicje niż tylko opanowanie materiału w minimalnym zakresie, powinien najlepiej o tym wiedzieć.

Przyszłość? Wcześniej niż myślisz!

Wielu uczniów, zwłaszcza jeszcze na etapie gimnazjum, raczej nie myśli długofalowo, żyjąc wrażeniami dnia codziennego. Jednak czas upływa nieubłaganie. Jeśli uczeń lekceważy swoje trudności w nauce, na pewno będzie miał problemy w przyszłości. Rodzice powinni pamiętać, że kursy szybkiego czytania to opłacalna inwestycja w przyszłość ich dzieci – w powodzenie i szersze perspektywy rozwoju późniejszej kariery. Uczniowie, którzy zyskali umiejętności szybkiego czytania, chętniej się uczą i otrzymują lepsze stopnie; wzrasta również ich samoocena i poczucie wartości, co także jest ważne. W rezultacie osiągają lepsze wyniki na sprawdzianach i późniejszych egzaminach. Częściej dostają się na prestiżowe kierunki na uczelniach, gdzie również przydają się im nabyte wcześniej umiejętności. A zatem udział w kursie szybkiego czytania może zapewnić znacznie więcej niż jedynie możliwości sprawnego opanowywania treści szkolnych lektur. To furtka do przyszłości młodego człowieka.

W Gdyni nowe kursy „Łatwiej i lepiej się uczę, bo szybko czytam” rozpoczynają się:

– dla dzieci z 2-3 klasy, w sobotę 11 marca o g. 10.30 (rozpoczęcie zajęć w sali ul. Świętojańska 122/6), a następna grupa rozpoczyna się w środę 15 marca o godzinie 17.15. (zajęcia w szkole sportowej ul. Władysława IV 54)
– dla dzieci z 4-6 klas kurs rozpocznie się prawdopodobnie w sobotę 25 marca o g. 13.30 (rozpoczęcie zajęć w sali ul. Świętojańska 122/6).

W Gdańsku nowe kursy „Łatwiej i lepiej się uczę, bo szybko czytam” rozpoczynają się w SP 39 ul. Obywatelska 1:

– dla dzieci z 2-3 klasy, prawdopodobnie w sobotę 25 marca o g. 11.30
– dla dzieci z 4-6 klas kurs rozpocznie się prawdopodobnie w sobotę 25 marca o g. 13.30

EDU – Szkoła Szybkiego Czytania i Technik Pamięciowych
Świętojańska 122/6, 81–388 Gdynia,
ul. Obywatelska 1, Gdańsk

tel.: 58 625 70 58, 884 088 019
e-mail: kursy@akademiaedukacji.pl
www.akademiaedukacji.pl

 

Oceń