Together Magazyn » Edukacja » Tego jeszcze nie wiecie o zwierzętach Bałtyku! Balticarium
balticarium

Tego jeszcze nie wiecie o zwierzętach Bałtyku! Balticarium

Ruszyła innowacyjna platforma Balticarium, która ma przybliżyć fascynujący świat Morza Bałtyckiego. Wraz z rozwojem technologii powstają nowe możliwości edukacji dzieci i dorosłych.

Czym jest Balticarium?

Balticarium to interaktywna strona internetowa, dzięki której można poznać zwierzęta Morza Bałtyckiego – te popularne (mewa śmieszka, morświn czy śledź) i mniej znane (nereida, pąkla lub kur diabeł). Treści na stronie są skierowane do dzieci i dorosłych. Twórczyni projektu, Natalia Uryniuk, połączyła sztukę i edukację. Opisy zwierząt cechują się humorem, który ułatwi najmłodszym poznanie morskiej fauny. Nie brakuje również naukowych treści, którym daleko jednak do encyklopedycznych definicji. Wśród autorów treści na stronie są artyści, oceanografowie, poeci, muzycy, podróżnicy, dzieci, pedagodzy i inni miłośnicy Morza Bałtyckiego.

Autorka projektu, Natalia Uryniuk, jest gdańszczanką, doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej prace były wystawiane w galeriach m.in. w Berlinie, Hong Kongu, Warszawie czy Kuala Lumpur. Projekt Balticarium został nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stypendium „Młoda Polska” 2016 jako stypendium artystyczne dla autorki.

Ocalić faunę Bałtyku

Co skłoniło Natalię Uryniuk do stworzenia strony o bałtyckich zwierzętach? Do tej pory brakowało artystycznego portalu dla dzieci na temat Bałtyku. W trosce o stan naszego morza, autorka, wraz z Przyjaciółmi Balticarium, postanowiła udowodnić, jak fascynujące jest odkrywanie morskiej natury. Im większe zaangażowanie społeczeństwa w ochronę Bałtyku, tym większe szanse na uratowanie bałtyckich zwierząt. Niestety, faktem jest, że liczba zwierząt w Morzu Bałtyckim drastycznie spada. Z pewnością edukując, możemy odmienić tę tendencję.
Na stronie znajdują się nie tylko opisy, ilustracje, zdjęcia, filmy i animacje bałtyckich zwierząt. Użytkownicy mogą również zapoznać się z kalendarium wydarzeń edukacyjnych i artystycznych. Koordynatorka projektu, Klaudia Iwanek, m.in. zachęca instytucje i organizatorów wydarzeń, aby zgłaszali własne działania związane z Bałtykiem w zakresie edukacji i sztuki. Dzięki temu w sieci powstaje specjalne miejsce dedykowane morskim inicjatywom.

Nauka przez zabawę

Powszechnie wiadomo, że najskuteczniejsza jest nauka przez zabawę. Z tego też powodu na stronie Balicarium są edukacyjne gry. Dzieci mogą zagrać w dwie gry: „Co to za zwierzę?” oraz „Znajdź mnie!”. Bohaterką pierwszej gry jest foka, która zadaje pytania. Druga gra opiera się na kamuflażu. Można się dowiedzieć, które zwierzęta wykorzystują tę metodę przetrwania w naturalnym środowisku. Celem gry jest odszukanie ukrytych zwierząt na dnie Bałtyku. Każda grafika dedykowana jest jednemu morskiemu zwierzęciu: babce piaskowej, storni, nereidzie, wężynce i kurze diable. Wkrótce powstaną nowe gry.

Wydarzenia specjalne

Organizowane są specjalne wydarzenia Balticarium. W zeszłym roku odbyły się m.in. warsztaty o zwierzętach Bałtyku na Gdynia Design Days; w lutym tego roku dzieci miały szansę zobaczyć wystawę Balticarium w Domu Sztuki Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kolorowe grafiki i uśmiechnięte morskie istoty zainspirowały dzieci do stworzenia kukiełek podczas artystycznych warsztatów. Od 23 marca 2017 roku można zobaczyć wystawę „Ciekawostki z Morza Bałtyckiego” w Akwarium Gdyńskim. 13 maja Balticarium będzie gościem Festiwalu Twórczości Dla Dzieci „Karuzela sztuki” w Gdyni Kossakowie.

Dobrze mieć przyjaciół…

Przyjaciele Balticarium to zespół twórców, którzy swój talent i wiedzę udostępnili na potrzeby rozwoju projektu. Wśród nich jest: kompozytor muzyki Euzebiusz Domagalski, animatorka i graficzka Patrycja Pawłowska, fotograf podwodny, twórca filmów i oceanograf Michał Procajło, zespół perkusyjny TRIO PER KA oraz Janusz Mizerny i Filip Otto, autorzy ekologicznego bloga Green Projects. Do grupy przyjaciół należą również tłumacze języków obcych, dzięki którym projekt dotrze do dzieci w pozostałych krajach nadbałtyckich. W maju strona będzie dostępna we wszystkich językach nadbałtyckich.

Bałtyk, który inspiruje

Projekt Balticarium otrzymał patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka. Współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim i Wrocławskim, Towarzystwem Polsko-Szwedzkim, Duńskim Instytutem Kultury, Konsulem Honorowym Łotwy w Gdańsku, Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacją Światełko, Instytutem Oceanografii w Gdyni i innymi.

Z inicjatywy Balticarium Elżbieta Krystek-Jones, poetka z USA, napisała 35 rymowanych wierszy o zwierzętach bałtyckich. Natomiast Anna Gawęda stworzyła wiersze inspirowane instytucjami edukacji morskiej. Można przeczyta interesujące teksty m.in. o Domu Morświna i Fokarium na Hellu. Opublikowane zostały także ciekawostki ekologiczne, których autorami są twórcy bloga Green Projects. W swoich artykułach odpowiadają na pytania: „Dlaczego morze jest słone?” lub „Czy Bałtyk zawsze był morzem?”. Balticarium zachęca wszystkich do dzielenia się swoimi talentami. Jeżeli lubicie pisać, tworzyć – podzielcie się swoją wiedzą i talentem! Balticarium czeka na Wasze zgłoszenia.

Wejdźcie na www.balticarium.com! Czy spodobała się Wam ta idea? Polubcie Balticarium na Facebooku i Instagramie. Jeśli zapiszecie się na newsletter, dostaniecie bałtyckie zwierzęta na pulpit.

Oceń