Wybierasz się na święta za granicę? Jeżeli planujesz wyjazd własnym samochodem, koniecznie sprawdź, czego musisz dopilnować i o czym pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim pasażerom. Dowiedz się, jakiego ubezpieczenia będziesz potrzebował oraz co musisz ze sobą zabrać. Świętuj beztrosko i bezpiecznie!

Wyjazd za granicę a polskie OC

Na terenie Polski od odpowiedzialności cywilnej chroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Cóż się jednak stanie, gdy wyjedziesz poza granice kraju? Czy i tam będzie Ci przysługiwać ochrona? Czy będziesz musiał za nią dodatkowo zapłacić?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli jedziesz do rodziny mieszkającej na terenie Unii Europejskiej bądź zamieszkującej w kraju, który podpisał Porozumienie Wielostronne, nie jesteś zobowiązany do wykupywania żadnego dodatkowego ubezpieczenia. Twoje krajowe OC pozostaje w mocy i chroni Cię w dokładnie takim zakresie, jak na terenie rodzimego kraju.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli wybierasz się do innych państw. W Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji i Ukrainie będziesz potrzebował Zielonej Karty, którą najszybciej wyrobisz u swojego ubezpieczyciela. Jest to dokument terminowy – np. 15-dniowy – który obejmuje ten sam zakres co OC i chroni Cię od odpowiedzialności cywilnej za granicą.

Innym sposobem jest wykupienie nieco droższego od Zielonej Karty, a także zazwyczaj trwającego krócej, ubezpieczenia granicznego. Skorzystaj z niego, jeśli: A) wybierasz się do państwa, które nie zostało wymienione w żadnym z powyższych akapitów, B) nie zdążyłeś wyrobić Zielonej Karty.

Autocasco, NWW i assistance za granicą – o czym pamiętać?

W Polsce chronią Cię także dodatkowe ubezpieczenia, które wykupujesz wraz z OC? Uwaga, za granicą mogą nie obowiązywać! Zanim wyjdziesz z kraju, koniecznie skontaktuj się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym lub przeczytaj uważnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W taki sposób poznasz zakres terytorialny, jaki obowiązuje przy danym ubezpieczeniu. Może się okazać, że abyś był chroniony także za granicą, będziesz musiał dopłacić.

Jeśli w Polsce nie wykupiłeś dodatkowych ubezpieczeń, bo uważasz je za zbędne, zastanów się nad wykupieniem ich na krótki okres, np. na 14 dni, aby pokryły całość wyjazdu, pobytu i powrotu. Sprawdź, jak działa assistance za granicą, by zobaczyć, jaką pomoc na drodze – i nie tylko! – możesz zyskać.

Kierowco, zajrzyj do bagażnika!

Każda długa podróż – czy to w Polsce, czy za granicą – wymaga upewnienia się, czy w samochodzie znajdują się wszystkie wymagane przez prawo elementy. U nas są one dwa: gaśnica oraz odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Również za granicą jesteś zobowiązany do posiadania tylko ich, nawet jeśli prawo kraju, przez który przejeżdżasz, wymaga także apteczki czy kamizelki odblaskowej. Pamiętaj: musisz wozić w samochodzie tylko to, czego wymaga polskie prawo! Trójkąt w bagażniku, gaśnicę zaś koniecznie przy sobie.

Zadbaj o komfort swój i współpasażerów, zabierz też apteczkę i narzędzia. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy na drodze. Podstawowy sprzęt medyczny oraz naprawczy plus właściwe ubezpieczenie przyczyniają się do większego poczucia bezpieczeństwa na drodze.

Jedź bezpiecznie i świętuj rodzinnie!

Święta za granicą? Zapewnij sobie bezpieczeństwo na drodze!
5 (100%) 1 vote

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany