Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Święta za granicą? Zapewnij sobie bezpieczeństwo na drodze!

Święta za granicą? Zapewnij sobie bezpieczeństwo na drodze!

Wybierasz się na święta za granicę? Jeżeli planujesz wyjazd własnym samochodem, koniecznie sprawdź, czego musisz dopilnować i o czym pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim pasażerom. Dowiedz się, jakiego ubezpieczenia będziesz potrzebował oraz co musisz ze sobą zabrać. Świętuj beztrosko i bezpiecznie!

Wyjazd za granicę a polskie OC

Na terenie Polski od odpowiedzialności cywilnej chroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Cóż się jednak stanie, gdy wyjedziesz poza granice kraju? Czy i tam będzie Ci przysługiwać ochrona? Czy będziesz musiał za nią dodatkowo zapłacić?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli jedziesz do rodziny mieszkającej na terenie Unii Europejskiej bądź zamieszkującej w kraju, który podpisał Porozumienie Wielostronne, nie jesteś zobowiązany do wykupywania żadnego dodatkowego ubezpieczenia. Twoje krajowe OC pozostaje w mocy i chroni Cię w dokładnie takim zakresie, jak na terenie rodzimego kraju.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli wybierasz się do innych państw. W Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji i Ukrainie będziesz potrzebował Zielonej Karty, którą najszybciej wyrobisz u swojego ubezpieczyciela. Jest to dokument terminowy – np. 15-dniowy – który obejmuje ten sam zakres co OC i chroni Cię od odpowiedzialności cywilnej za granicą.

Innym sposobem jest wykupienie nieco droższego od Zielonej Karty, a także zazwyczaj trwającego krócej, ubezpieczenia granicznego. Skorzystaj z niego, jeśli: A) wybierasz się do państwa, które nie zostało wymienione w żadnym z powyższych akapitów, B) nie zdążyłeś wyrobić Zielonej Karty.

Autocasco, NWW i assistance za granicą – o czym pamiętać?

W Polsce chronią Cię także dodatkowe ubezpieczenia, które wykupujesz wraz z OC? Uwaga, za granicą mogą nie obowiązywać! Zanim wyjdziesz z kraju, koniecznie skontaktuj się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym lub przeczytaj uważnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W taki sposób poznasz zakres terytorialny, jaki obowiązuje przy danym ubezpieczeniu. Może się okazać, że abyś był chroniony także za granicą, będziesz musiał dopłacić.

Jeśli w Polsce nie wykupiłeś dodatkowych ubezpieczeń, bo uważasz je za zbędne, zastanów się nad wykupieniem ich na krótki okres, np. na 14 dni, aby pokryły całość wyjazdu, pobytu i powrotu. Sprawdź, jak działa assistance za granicą, by zobaczyć, jaką pomoc na drodze – i nie tylko! – możesz zyskać.

Kierowco, zajrzyj do bagażnika!

Każda długa podróż – czy to w Polsce, czy za granicą – wymaga upewnienia się, czy w samochodzie znajdują się wszystkie wymagane przez prawo elementy. U nas są one dwa: gaśnica oraz odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Również za granicą jesteś zobowiązany do posiadania tylko ich, nawet jeśli prawo kraju, przez który przejeżdżasz, wymaga także apteczki czy kamizelki odblaskowej. Pamiętaj: musisz wozić w samochodzie tylko to, czego wymaga polskie prawo! Trójkąt w bagażniku, gaśnicę zaś koniecznie przy sobie.

Zadbaj o komfort swój i współpasażerów, zabierz też apteczkę i narzędzia. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy na drodze. Podstawowy sprzęt medyczny oraz naprawczy plus właściwe ubezpieczenie przyczyniają się do większego poczucia bezpieczeństwa na drodze.

Jedź bezpiecznie i świętuj rodzinnie!

5/5 – (1 głosów)