Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Zły stan uzębienia negatywnie wpływa na wygląd oraz zdrowie całego organizmu. Nie wystarczy jednak szczotkować zęby dwa razy dziennie i od czasu do czasu sięgnąć po nić dentystyczną, aby cieszyć się promiennym uśmiechem prezentującym śnieżnobiałe zęby. Jak dbać o zęby, żeby były zdrowe i służyły nam jak najdłużej? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Dobre nawyki pielęgnacyjne

Od małego człowiekowi wpaja się, jak ważne jest regularne mycie zębów. Rezygnacja z tej czynności może bowiem prowadzić do poważnych problemów z uzębieniem. Z drugiej strony nadgorliwość w tej kwestii wcale nie jest dobra, a szczotkowanie zębów po każdym posiłku może przynieść więcej problemów niż pożytku. Specjaliści od uzębienia doradzają, by myć zęby trzy razy dziennie. Należy do tego wykorzystywać szczoteczkę o włosiu miękkim lub średniej twardości, nie szorując zębów, by nie uszkodzić szkliwa. Zęby powinno się myć łagodnymi kolistymi ruchami.

Etap mycia zębów powinno poprzedzić nitkowanie. Nić dentystyczna pomaga usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, pozwalając tym samym na dotarcie do tych miejsc szczoteczce do zębów. Uzupełnieniem nitkowania i szczotkowania jest płukanie zębów płynem do płukania jamy ustnej, który pomaga utrzymać w niej odpowiednie pH i odświeżyć oddech.

Regularne wizyty u stomatologa

Chcąc zachować zdrowy uśmiech trzeba przynajmniej dwa razy do roku w odstępach co 6 miesięcy odwiedzić zaufanego dentystę, który dokona przeglądu zębów i zareaguje w odpowiednim momencie. Wiele osób umawia się na wizytę dopiero w momencie, gdy odczuje negatywne konsekwencje uszkodzeń zębów, a wtedy może być już za późno. Bez względu na to czy jest to ból zęba, wypadnięta plomba czy uszczerbek szkliwa – stomatolog wykryje problem na wczesnym etapie i uniemożliwi jego rozwój.

Dbałość o stan uzębienia pozwoli również uniknąć wysokich opłat za leczenie. Dobry stomatolog w Gdyni doradzi jak dbać o zęby i z pewnością nie zrobi Ci krzywdy. Niestety nie zawsze uda się uniknąć problemów, a czasem chirurg stomatolog może okazać się ostatnią deską ratunku. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Pomoc lekarza o tej specjalności jest nieoceniona, gdy trzeba dokonać ekstrakcji lub odsłonić zęby zatrzymane w łuku.

Dobre nawyki są ważne, ale w pielęgnacji zębów nie chodzi tylko o nitkowanie i szczotkowanie. Zdrowie zębów zależy też od diety, odpowiedniej suplementacji wapnia oraz prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.

Oceń