Together Magazyn » Promowane » Światowy dzień wcześniaka w Loopy’s World

Światowy dzień wcześniaka w Loopy’s World

 

17 listopada to ważna data dla wielu rodziców, których dzieci urodziły się wcześniej, niż zaplanowała natura. Tego dnia organizowany jest Światowy Dzień Wcześniaka. W Gdańsku rodzice wcześniaków i oni sami świętować będą w najbliższą niedzielę 22 listopada. Spotkanie, warsztaty i prelekcje w ramach tego nietypowego święta odbędą się w Rodzinnym Centrum Rozrywki Loopy’s World.

Normalnie rozwijające się w łonie matki dziecko osiąga dojrzałość między 38 a 42 tygodniem ciąży, natomiast wcześniak przychodzi na świat jeszcze przed końcem 37 tygodnia ciąży. Statystycznie problem ten dotyczy niemal co 10. dziecka. Dla rodziców przedwczesny poród to nagłe i bardzo stresujące wydarzenie, a codzienność wypełniona troską o przedwcześnie urodzoną pociechę nierzadko odmienia całe ich życie.

Sama jestem mamą skrajnego wcześniaka. Urodziłam w 28 tygodniu, a Zuza ważyła 600 gramów. Dlatego dla mnie samej Światowy Dzień Wcześniaka jest ważnym świętem. – tłumaczy Karolina Sosnowska, organizatorka gdańskich obchodów święta. I dodaje: – Stąd też pomysł i potrzeba zorganizowania eventu dla dzieci, które wygrały walkę o życie, ale często nie o pełnię zdrowia. Czeka je walka nie tylko w szpitalu, ale również późniejsze wielomiesięczne rehabilitacje, specjalna opieka, wizyty i kontrole u specjalistów.

Światowy Dzień Wcześniaka ma na celu nie tylko zwrócenie uwagi na problem wcześniactwa, ale również integrowanie rodzin dzieci urodzonych przedwcześnie. Obchody tego nietypowego święta organizowane są na całym świecie już po raz szósty. Świętuje się w różnych krajach, instytucjach, ale też szpitalach, gdzie oddziały neonatologiczne przyozdabiane są sznurem z dziesięcioma skarpetkami 9 z nich jest większych, a jedna mniejsza i to właśnie ona symbolizuje wcześniaka.

Gdańskie obchody Dnia Wcześniaka

Do akcji przyłączył się także Gdańsk, który Światowy Dzień Wcześniaka obchodzić będzie w najbliższą niedzielę. Organizatorem gdańskich obchodów tego święta jest Klinika Neonatologii UCK, która wcześniaków i ich rodziny na wspólne świętowanie zaprasza do Loopy’s World.

Z ogromną przyjemnością wspieramy tą inicjatywę i cieszymy się, że Loopy’s World już drugi raz z rzędu ma możliwość bycia gospodarzem gdańskich obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. Wszystkie odwiedzające nas dzieci mogą liczyć na świetną zabawę. A to nie jedyna korzyść. Różnorodność konstrukcji naszego placu zabaw wspomaga rozwój dziecka, każdy jej element wspiera różne partie mięśni, usprawnia system kostny, pozwala na ćwiczenie koordynacji ruchowej i pozytywnie wpływa na koncentracje najmłodszych – mówi Mikołaj Jędrzejkowski, prezes sieci Rodzinnych Centrum Rozrywki Loopy’s World.

Wszystkie dzieci, a w szczególności te urodzone przedwcześnie, do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej dawki aktywności ruchowej.

Podejmowanie aktywność fizycznej przez dziecko przedwcześnie urodzonego jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Każdy rodzic wcześniaka od pierwszych dni jego życia zastanawia się np. czy jego dziecko kiedyś będzie chodziło, bo to nie jest oczywiste. Dlatego aktywność fizyczna jest bardzo ważna, a zabawa w Loopy’s może być swego rodzaju rehabilitacją – dodaje Karolina Sosnowska, organizatorka gdańskich obchodów Dnia Wcześniaka.

Oceń