Ciąża bywa wymagającym okresem dla organizmu matki, jak i samego dziecka, które rośnie i rozwija się. Proces ten przebiega bardzo szybko i nierzadko wymaga dodatkowego wsparcia. Jak pomóc sobie i maleństwu? Przyjmowanie odpowiednich suplementów może okazać się kluczem nie tylko do prawidłowego rozwoju dziecka, ale także do zachowania dobrego samopoczucia matki. Sprawdź, które suplementy warto wdrożyć, by zyskać zdrowie dla siebie i maluszka. +
Dlaczego suplementacja jest tak ważna dla zdrowia? Sama dieta, choć tak ważna w okresie prekoncepcyjnym, jak i w czasie samej ciąży, może okazać się niewystarczająca. Niestety, także wśród kobiet w ciąży, często występuje mylne stwierdzenie, że są w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały za pomocą diety. Owszem, niezbędne substancje trafiają do naszego organizmu wraz z pożywieniem – musimy jednak pamiętać o tym, że podawane w ten sposób nie są wchłaniane całkowicie (np. wchłanialność magnezu z diety waha się od 30 do 50%). Dodatkowo, każda obróbka termiczna pozbawia produkt z potrzebnych składników. Przykładowo, chleb, będący źródłem kwasu foliowego pozyskiwanego ze zbóż, podczas wypieku traci tę substancję niemal w 30%.
Ciąża dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze – zarówno w organizmie matki, jak i u rozwijającego się dziecka. Dieta, choć bogata w witaminy i minerały, jest w tym okresie niewystarczająca i może prowadzić do niedoborów. Z tego powodu w ciąży warto wdrożyć odpowiednią suplementację. O jakie składniki trzeba zadbać?
Suplementacja w ciąży – zalecenia PTG
Lekarze Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają, by w okresie ciąży szczególnie zwrócić uwagę na podaż następujących suplementów:
- Kwas foliowy
Jeden z najważniejszych składników, o nieprzecenionej roli tak w okresie prekoncepcyjnym, jak i I oraz II trymestrze ciąży. Lekarze wskazują, że ma on bezpośredni wpływ na OUN płodu, niwelując niniejszym ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej. Okazuje się jednak, że proces ten zachodzi jedynie u osób, które właściwie metabolizują kwas foliowy. U pozostałych, u których wykryto mutację genu MTHFR lub zaburzenia metylacji, profilaktyka wad OUN za pomocą samego kwasu może być nieskuteczna. Dane wskazują, że problem ten może dotyczyć nawet 50% populacji. W takim przypadku warto wdrożyć przyjmowanie aktywnej postaci kwasu foliowego, jakim jest folian, który ma lepszą wchłanialność niż kwas foliowy.
- Żelazo
U kobiet, u których wystąpiła anemia oraz u wegetarianek suplementację preparatem z żelazem rekomenduje się w okresie prekoncepcyjnym i po ósmym tygodniu ciąży. Dawka żelaza powinna wynosić 27 mg w tym okresie, a 20 mg w trakcie karmienia piersią (by zniwelować ryzyko pojawienia się niedokrwistości u niemowlęcia).
- Jod
Według WHO dzienna dawka jodu u ciężarnych i karmiących powinna wynosić 250μg/dobę. Jod jest newralgicznym pierwiastkiem, na którego trzeba zwrócić uwagę podczas całej ciąży. Jego niedobór może prowadzić do zaburzeń rozwojowych lub kretynizmu. Nadmiar jest niebezpieczny dla płodu i karmionego dziecka – może przyczyniać się do niedoczynności tarczycy i powstawania wola.
- Witamina D3 i wapń
Witamina D3 to nie tylko odporność. U ciężarnych powinna zostać włączona także ze względu na zachwianą w tym okresie gospodarkę wapniowo-mineralizacyjną. Skutkiem takiego stanu jest ryzyko demineralizacji kości, które powoduje konieczność suplementacji wapnia oraz witaminy D3.
- Kwas DHA
Spożywanie właściwej dawki kwasu DHA z grupy omega-3 wspomaga rozwój układu nerwowego u płodu, niweluje ryzyko pojawienia się alergii, nadciśnienia i cukrzycy typu I. Przyczynia się do utrzymania ciąży, dlatego zapotrzebowanie na ten składnik rośnie szczególnie w trzecim trymestrze.
- Magnez
Niedobór magnezu zmniejsza ryzyko powstawiania nieprzyjemnych skurczów mięśni u matki, obniża ciśnienie i wspomaga dobrostan psychiczny.
- Witaminy A i E
Witaminę A poleca się przyjmować w postaci beta karotenu, który jest bezpieczniejszy dla ciężarnych. Jej rola to wspomaganie rozwoju kośćca, paznokci i zębów. Witamina E natomiast wspiera rozwój i zwiększa masę urodzeniową noworodków.