Together Magazyn » Aktualności » Sufitowe aranżacje

Sufitowe aranżacje

Sufit to często pomijany element w naszym mieszkaniu – ot po prostu jest. Zazwyczaj jedynym jego elementem ozdobnym jest lampa lub bardziej efektowny żyrandol. Jednak rok 2018 ma należeć właśnie do niego. Jak położyć akcent na sufit, by nie przytłoczyć innych pomieszczeń? Poniżej kilka sposobów!

Niebo na suficie

Białe, odwzorowujące niebo, z efektownym oświetleniem – sufity napinane to specjalna rozciągliwa membrana, na którą można nanieść wiele wzorów i faktur. Podobny efekt, ale nieco bardziej ograniczony możliwościami wzornictwa, dają sufity podwieszane, czyli płyty kartonowo-gipsowe. Montaż obydwu rodzajów jest wykorzystywany zwłaszcza w pomieszczeniach bardzo wysokich, ponieważ potrafi zmniejszyć dystans dzielący sufit od podłogi. A przy tym w efektowny sposób skierować wzrok wszystkich do góry. Przykłady aranżacji z sufitami napinanymi bądź podwieszanym można często zobaczyć w nocnych klubach, galeriach handlowych i salach konferencyjnych.

Przyklej coś!

Obraz lub plakat przedstawiające delikatną scenerię sprawdzą się szczególnie w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Od głównych bohaterów i fragmentów wszechświata, aż po subtelne abstrakcje – zestawiając je z monotonnym kolorem ścian można uzyskać niezwykle ciekawy efekt. Przykładem może być urządzenie pokoju w stylu marynistycznym, w którym na suficie widnieje plakat morza, a ściany pomalowane są na granatowo lub biało. Trzeba pamiętać zwłaszcza o dobrze dobranym plakacie i jego kolorystyce, oraz kolorach ścian – łatwo bowiem przytłoczyć małe pomieszczenie nadmiarem.

Esy-floresy

Farby o nietypowych właściwościach świetnie sprawdzą się w pokoju dziecka. Mowa tu głównie o ich fluorescencyjnej odmianie, za pomocą której można namalować elementy wszechświata, ulubione postaci z bajek i filmów, czy inne obrazki dające dziecku poczucie bezpieczeństwa. Farby takie to świetny sposób dla maluchów, które mają problem z zasypianiem po ciemku. Oprócz tego, że są całkowicie bezpieczne, dają jeszcze efekt “wow” po wejściu do pokoju.

Kolor na górę

Sufit w 2018 roku będzie małym centrum. Aby jednak tak się stało, mieszkańcy muszą mieć odrobinę odwagi i dobrego wyczucia smaku. Nie każdy potrafi się zdecydować na intensywną pomarańcz czy też bordo na suficie. A takie właśnie intensywne, ale przygaszone, kolory będą modne. Warto zaznaczyć, że zabawa z kolorem sprawdzi się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, które potrzebują optycznego zmniejszenia. W małych mieszkaniach trzeba uważać na bardzo cienką granicę między stylowym efektem, a przytłoczeniem.

Zabawa światłem

Wspaniałą ozdobą sufitu może być nietypowe oświetlenie. Mowa tu głównie o kształtach, które przyciągną nasz wzrok. Dobrze, gdyby wypełniały większą część powierzchni sufitu, jednocześnie nie wywierając negatywnego wpływu na całe pomieszczenie. Futurystyczne puzzle czy też delikatne żarówki mogą stać się wspaniałą ozdobą każdego pokoju i kuchni. Ciekawie i na wiele sposobów może zostać wykorzystane oświetlenie LED. Dzięki niemu da się utworzyć na suficie piękne i nietypowe kształty.

Dżungla na suficie

Ostatnim tu prezentowanym rozwiązaniem jest utworzenie swoistej dżungli na suficie. Podwieszane rośliny mogą wspaniale zmniejszyć optycznie przestrzeń z korzyścią dla zdrowia domowników. Można postawić na rośliny, które nie posiadają kolorowych kwiatów, a można wybrać również te z różnobarwnymi kwiatostanami, które, kwitnąc, zamienią nasz sufit we wspaniały obraz rodem z dżungli. Minusem może tu być kwestia ich pielęgnacji: podlewania, podwieszania, przycinania, a także czekania na to, aż roślina osiągnie odpowiednią długość. Trzeba być również ostrożnym przy dobieraniu kwiatów, ponieważ niektóre szczególnie upodobały sobie owady, a inne mogą okazać się bardziej szkodliwe dla mieszkańców.  

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

5/5 – (2 głosów)