Przyjęło się, że kotki się sterylizuje, a kocury kastruje. W obu przypadkach właściciele mruczków mają oczywiście na myśli zabieg, który na stałe pozbawi kota płodności. Okazuje się jednak, że takie nazewnictwo nie jest do końca prawidłowe. Zatem czym różni się kastracja i sterylizacja? Kiedy warto wykonywać te zabiegi i czy są konieczne? Jak karmić koty po sterylizacji? Wyjaśniamy!
Kastracja a sterylizacja – na czym polega różnica?
Podział na sterylizację oraz kastrację nie ma związku z płcią kota. Różnica między jednym a drugim dotyczy tego, na czym dokładnie polega zabieg, choć cel obu jest identyczny: ubezpłodnienie zwierzęcia. Podczas kastracji kotki usuwane są jajniki wraz z macicą, w przypadku samca jądra. W bardziej medycznym języku mówi się o niszczeniu gonad, czyli gruczołów płciowych, które generują komórki rozrodcze – a zatem jajników u kotki i jąder u kocura.
Z kolei w przypadku sterylizacji u samic usuwa się same jajniki, a u samców wyłącznie podwiązuje nasieniowody. Jądra oraz macica nie są niszczone. Nie oznacza to jednak, że po zabiegu sterylizacji kot jest „mniej bezpłodny” – pod tym względem nic się nie zmienia. Ale ich organizmy w dalszym ciągu będą produkowały hormony płciowe. W praktyce oznacza to, że kotka wciąż będzie miała rujkę, a kocur reagował na nią u kocicy czy znaczył teren, poszukując „partnerki”. W dalszym ciągu będzie też brał udział w bójkach o samicę z innymi samcami.
Trzeba też mieć na uwadze, że – wbrew powszechnej opinii – zabieg sterylizacji nie chroni kotów przed chorobami układu rozrodczego. Robi to wyłącznie kastracja, tak jak tylko ona hamuje koci popęd płciowy.
Kiedy sterylizować lub kastrować kota?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na sterylizację kotki lub kocura, czy ich kastrację, termin zabiegu powinieneś każdorazowo uzgodnić z weterynarzem. O tym, kiedy kastrować kota (lub sterylizować) decyduje bowiem nie tylko jego wiek, choć to o nim mówi się najwięcej. Nie mniej istotny jest indywidualny rozwój konkretnego mruczka, a także jego ogólny stan fizyczny i psychiczny.
Mitem jest konieczność czekania z zabiegiem, w przypadku kotki, do pierwszej rui albo tym bardziej ciąży. Nie ma żadnego medycznego uzasadnienia dla konieczności, by kotka była kotna, przeciwnie, ta każdorazowo jest sporym obciążeniem dla jej organizmu.
Za najbardziej ogólny termin kastracji lub sterylizacji kota wskazuje się okolice 6 miesiąca jego życia. „Właściwy moment” nadejdzie, gdy mruczek wymieni już swoje pierwsze ząbki na te stałe. Jednak, jak wspomniano, dokładny czas należy ustalić z weterynarzem. Najlepiej więc pytać o zabieg w okolicy 4 miesiąca życia kota.
Jaką karmę dla kotów po kastracji i sterylizacji wybrać?
Przygotowując się do zabiegu kastracji albo sterylizacji kota, trzeba mieć na uwadze nie tylko określenie odpowiedniego momentu. Równie istotne będzie prawidłowe karmienie mruczka po zabiegu. Koty wymagają wówczas szczególnej kontroli masy ciała, zwłaszcza po kastracji będą bardziej narażone na otyłość. Ma to związek ze zwiększeniem przez jego organizm „hormonu głodu”, czyli greliny.
Właśnie dlatego w sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne karmy dla kotów kastrowanych lub sterylizowanych. Mają obniżoną wartość kaloryczną i często dodatek L-karnityny oraz jodu, które poprawiają koci metabolizm. Produkty dostosowane do potrzeb takich zwierzaków można znaleźć w sklepie Max&Mrau: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/karma-dla-kota-180 .
Gotowe karmy dla kotów po sterylizacji lub kastracji są zatem najlepszym wyborem. Dają bowiem pewność, że mruczek będzie otrzymywał odpowiednią liczbę kalorii oraz składników odżywczych.