Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Skład kosmetyków – jak go czytać?
humektanty-sklad-kosmetykow-inci

Skład kosmetyków – jak go czytać?

Od dziś skład kosmetyku nie będzie już dla Ciebie zagadką! Dowiesz się jak poprawnie interpretować listę składników kosmetyku i przekonasz się, że nie takie INCI straszne jak je malują!

W tym krótkim, a zarazem treściwym poradniku zrozumiesz czym jest zapis INCI, poznasz zasady czytania etykiet. Składy kosmetyków, nie będą już dla Ciebie żadną tajemnicą. Następnie wspólnie przejdziemy przez listy składników, na które warto zwrócić uwagę szukając poszczególnych produktów. Zaczynajmy!

Przeczytaj recenzję: https://beautypediapatt.pl/vianek-nawilzajacy-plyn-micelarny

Czym jest INCI? – naucz się poprawnie interpretować listę składników kosmetycznych

INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetics Ingredients) to zapis składników użytych w danym kosmetyku. Lista ta informuję nas, co znajduje się w danym produkcie kosmetycznym. System ten obowiązuje w Unii Europejskiej, a powstał w celu ujednolicenia nazewnictwa stosowanego przez producentów kosmetycznych. Składniki pozyskiwane z ziół i roślin wypisuje się po łacinie, zwykle jednak większość składników zapisuje się w języku angielskim.

Przeczytaj: https://beautypediapatt.pl/clarins-instant-light-natural-lip-perfector

W jakiej kolejności zostały użyte dane składniki kosmetyku?

Producenci mają obowiązek wymieniać poszczególne składniki w odpowiedniej kolejności. Najpierw występują te o największym stężeniu, potem te, których jest najmniej. Dotyczy to wszystkich składników, które stanowią więcej niż 1% produktu. Reszta mająca niższe stężenie niż 1%, występuje na samym końcu bez konkretnego porządku. Zasada ta nie obowiązuje barwników, gdyż są one zawsze wymieniane na końcu, niezależnie od użytego stężenia. Oznaczane są one skrótem ,,CI’’ (Color Index) z uwzględnieniem odpowiedniej numeracji.  Warto wiedzieć, iż producent nie ma obowiązku podawania zawartości procentowej danego składnika, lecz często możemy znaleźć na opakowaniu informację o stężeniu konkretnego składnika aktywnego, np. retinolu.

Skład kosmetyku, czyli jakie grupy składników znajdziemy w naszym produkcie kosmetycznym.

Składniki bazowe są niezbędne do wykonania danego kosmetyku. Stanowią największą część jego masy. Do najważniejszych składników bazowych możemy zaliczyć: wodę, substancje rozpuszczalne w wodzie(gliceryna, alkohol etylowy, alkohol izopropylowy, sorbitol) oraz substancje nierozpuszczalne w wodzie(wazelina, parafina ciekła, oleje roślinne).

Składniki pomocnicze, które wpływają na takie czynniki jak, przenikanie składników aktywnych przez naskórek, trwałość kosmetyku oraz zapewniają właściwą formę oraz konsystencję danego produktu kosmetycznego, np. Sodium Chloride, stosowany w kosmetykach myjących, jako zagęstnik.

Składniki aktywne, czyli grupa, która decyduje o rezultatach działania danego kosmetyku.

Jak zastosowanie ma określony kosmetyk, czyli jakie składniki aktywne się w nim znajdują?

Składniki nawilżające, wśród tej grupy możemy wyróżnić: humektanty, substancje okluzyjne oraz emolienty.

Humektanty to grupa składników, która ma zdolność przyciągania wody ze skóry właściwej i zatrzymywania jej w zewnętrznych warstwach naskórka. Powszechnie stosowane składniki z tej grupy to aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, kolagen.

Substancje okluzyjne, opóźniają parowanie i utratę wody, dzięki utworzeniu hydrofobowej warstwy na najbardziej zewnętrznej warstwie naskórka. Najlepiej nakładać je razem z humektantami. Zaliczamy do nich: wosk pszczeli, lanolinę, kwasy tłuszczowe, oleje mineralne, masła pochodzenia roślinnego oraz kwasy tłuszczowe.

Emolienty są to składniki nawilżające mające zdolność wypełniania przestrzeni między keratynocytami (komórkami naskórka), działając tym samym wygładzająco. Wyróżniamy wśród nich takie składniki jak: skwalan, glicerydy, oleje pochodzenia zwierzęcego oraz oleje pochodzenia roślinnego, m.in. olej rycynowy (Castor Oil).

Substancje złuszczające, odpowiedzialne za kontrolowane złuszczanie zrogowaciałych warstw naskórka. Zaliczamy tutaj takie składniki jak kwasy AHA – alfa-hydroksykwasy: kwas migdałowy, cytrynowy, winowy, mlekowy, glikolowy oraz BHA – beta-hydroksykwasy: kwas salicylowy, pochodne witaminy A: retinol, retinaldehyd.

Substancje rozjaśniające/wybielające, które sprawdzą się w szczególności dla osób borykających się z przebarwieniami, np. melasmą. Zaliczamy do nich: witaminę C, kwas azaleinowy, retinoidy, kwasy AHA oraz kwas kojowy.

Substancje chroniące przed promieniowaniem UV. Ochronę przeciwsłoneczną zapewniają filtry fizyczne, do których należy tlenek tytanu oraz tlenek cynku, oraz filtry chemiczne.

Antyoksydanty, czyli wymiatacze wolnych rodników, to grupa składników, o których nie powinniśmy zapominać w trakcie porannej pielęgnacji. Należą do nich takie substancje jak: kwas alfa-liponowy, koenzym Q10, witaminy C i E.

Czego nie dowiesz się z etykiety produkty kosmetycznego?

Na zakończenie kilka informacji o tym, czego nie znajdziemy na opakowaniu kosmetyku. Należą do nich m.in. te, w jaki sposób pozyskano dany składnik lub jaki był proces jego syntezy oraz w jakim stopniu poddano go obróbce. Rzadko kiedy dowiemy się również konkretnych stężeń danych składników (jednak z punktu widzenia producentów, jest to zrozumiałe, bo przecież kto chciałby upubliczniać swoja unikalną recepturę kosmetyku ).

Oceń