Na podstawie statystyk World Economic Outlook całkowity produkt krajowy brutto Rosji w roku 2016 wyniósł 3,745 bilionów USD. W związku z tym eksport stanowił ok. 7,6% całkowitej rosyjskiej produkcji gospodarczej. World’s Top Exports podaje, że w 2016 roku Rosjanie wprowadzając swoje towary na międzynarodowe rynki zarobili 285,5 mld USD. Z perspektywy kontynentalnej 55% rosyjskiego eksportu według wartości trafiło do krajów europejskich, a 35,7% do Azji. Rosja sprzedawała też towary do Afryki (4%) i Ameryki Północnej (3,8%). Biorąc pod uwagę populację kraju liczącą 142,4 mln ludzi – 285,5 mld USD z eksportu w 2016 roku – przekłada się to na ok. 2000 USD na każdego mieszkańca tego państwa.
► Chcesz zyskać partnera w Rosji? Pamiętaj, że jedną z ważnych kwestii związanych ze spotkaniami biznesowymi są różnego rodzaju dokumenty oraz materiały informacyjne i promocyjne. W tym celu dobrze mieć po swojej stronie godne zaufania biuro tłumaczeń, które zaopiekuje się całością przekładów z języka rosyjskiego na polski i z polskiego na rosyjski. Dopilnuj, abyście prawidłowo zrozumieli się z Rosjanami! Skorzystaj z ofery biura tłumaczeń: Tłumaczenia na język rosyjski – Supertlumacz.pl.
Według danych worldatlas Rosja należy do największych gospodarek eksportowych na świecie. W 2016 roku eksport kraju wyniósł 251 mld USD, podczas gdy import ukształtował się na poziomie 172 mld USD, co dało dodatni bilans handlowy w wysokości 79 mld USD.
- Niektóre źródła szacują, że Rosja posiada ponad 30% zasobów naturalnych na świecie, które są jednymi z najlepszych produktów eksportowych na świecie.
- Bank Światowy wyliczył, że całkowita wartość zasobów naturalnych w Rosji wynosi 75 bilionów USD. Wpływ mają na to znajdujące się właśnie tutaj surowce naturalne: mnóstwo ropy, gazu ziemnego i metali szlachetnych, tj.: złoto i aluminium.
To one podbijają globalny rynek – 10 top produktów eksportowych Rosji
- Paliwa mineralne, w tym ropa naftowa: 134,7 mld USD (47,2% całości eksportu),
- Żelazo, stal: 14,1 mld USD (4,9%),
- Kamienie szlachetne, metale szlachetne: 8,9 mld USD (3,1%),
- Maszyny, w tym komputery: 6,8 mld USD (2,4%),
- Nawozy: 6,6 mld USD (2,3%),
- Drewno: 6,5 mld USD (2,3%),
- Aluminium: 6 mld USD (2,1%),
- Zboża: 5,6 mld USD (2%),
- Maszyny elektryczne, sprzęt: 4 mld USD (1,4%),
- Miedź: 3,3 mld USD (1,2%).
Nie zwlekaj.
Swoje drzwi otwiera przed tobą jedno z najlepszych biur tłumaczeń w Polsce.
W szeregach wyłącznie eksperci w swoich dziedzinach. Oddaj tłumaczenie z języka rosyjskiego na polski lub z polskiego na język rosyjski w profesjonalne ręce.
► U.S. Energy Information Administration podaje, że Rosja wyeksportowała ponad 5,2 mln baryłek dziennie ropy naftowej i kondensatu i ponad 2,4 mln produktów ropopochodnych w 2016 roku. Głównym kierunkiem była Europa.
Co więcej; sprzedaż na międzynarodowym rynku ropy naftowej i produktów ropopochodnych stanowiła prawie 70% całkowitej produkcji rosyjskich płynów ropy naftowej w 2016 roku.
Rosyjski przemysł naftowy i gazowy jest kluczowym składnikiem rosyjskiej gospodarki, a ►przychody z ropy naftowej i gazu ziemnego – w tym z eksportu – stanowią 36% dochodów federalnego budżetu Federacji Rosyjskiej.
Handel ropą naftową jest ważny zarówno dla Rosji, jak i Europy: około 70% rosyjskiego eksportu ropy w 2016 roku trafiło do krajów europejskich, w szczególności do:
- Holandii,
- Niemiec,
- Polski,
- Białorusi.
Poza Europą największym odbiorcą rosyjskiego eksportu ropy naftowej w 2016 roku były Chiny – popłynęło tam aż 18% całej sprzedawanej na międzynarodowych rynkach puli tego surowca naturalnego.
Rosja była największym dostawcą ropy naftowej do Chin w 2016 roku, tym samym w skali rocznej – po raz pierwszy w historii – przewyższyła Arabię Saudyjską.
Od 2010 roku nastąpiło zwiększenie eksportowe ropy naftowej do Państwa Środka. Transport tego surowca odbywa się przy pomocy rurociągu Wschód-Syberia-Ocean Spokojny (ESPO) i połączeń rurociągowych przez Kazachstan. Rosyjska ropa naftowa klasy ESPO eksportowana z rosyjskiego portu Pacyfiku w Kozmino może szybciej dotrzeć do chińskich portów niż ropa naftowa wysyłana z Bliskiego Wschodu.
W 2016 roku ponad 80% rosyjskiego eksportu ropy naftowej i kondensatu miało charakter morski. Niezależnie od ostatecznego środka transportu, większość rosyjskiego eksportu ropy naftowej musi przemieścić się przez system rurociągów Transniefti, bezpośrednią drogą do krajów sąsiednich lub do rosyjskich portów.
Rosja wysyła także na globalny rynek duże ilości produktów ropopochodnych. Według danych Eastern Bloc Energy w 2016 roku wyeksportowała ok. 1,3 mln oleju opałowego, oleju napędowego i benzyny. Sprzedaż międzynarodowa tych produktów znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat i oczekuje się, że będzie nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, ponieważ rosyjskie rafinerie zwiększają zdolność produkcyjną do wytwarzania produktów o wyższej jakości.
Rosyjskie firmy eksportowe
Oto wybrane firmy eksportowe, które wiodą prym w wysyłaniu swoich produktów na rynek międzynarodowy:
- Gazprom (olej, gaz),
- Surgutneftegas (olej, gaz),
- Sistema (telekomunikacja),
- Severstal (żelazo, stal),
- Mechel (żelazo, stal),
- Magnitogorsk Iron & Steel (żelazo, stal).
► Gazprom
Rosyjski koncern państwowy i zarazem największy globalny wydobywca gazu ziemnego
Cena akcji: GAZP (MCX) 140,91 RUB +2,60 (+1,88%).
Prezes zarządu: Aleksiej Miller (2001–).
Właściciel: Rząd Federacji Rosyjskiej (50.23%).
Siedziba: Moskwa.
Podmioty zależne: m.in. Gazprom Nieft, Gazprombank, Wingas.
► Poszukujesz zdolnych tłumaczy specjalizujących się w języku rosyjskim? Postaw na renomowane biuro tłumaczeń, które w swoich szeregach gromadzi ekspertów w drodze restrykcyjnej selekcji. To jedyna droga do bezbłędnych i przede wszystkim wysokiej jakości przekładów z języka rosyjskiego na polski i z polskiego na rosyjski.
Napisane przy współpracy z supertlumacz.pl