Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Urządzamy łazienkę, czyli jakie meble, jakie materiały, jaki styl

Urządzamy łazienkę, czyli jakie meble, jakie materiały, jaki styl

Meble w łazience muszą być trwałe, funkcjonalne i ładne. Sama łazienka zaś powinna być wizytówką domu. Jak ją urządzić, by spełniała wszystkie te zadania? Podpowiadamy.

Jakie meble są potrzebne w łazience

W zależności od tego jak duża jest Twoja łazienka wybierzesz mniej lub więcej mebli, by ją odpowiednio urządzić. Jednak niezależnie od samego metrażu warto wybrać szafkę pod umywalkę. To element niewątpliwie najważniejszy. Przy małej łazience posłuży jako funkcjonalny mebel na akcesoria toaletowe, które i tak musisz tam trzymać. Przy dużym metrażu obok swojej praktycznej funkcji będzie też najważniejszym elementem wystroju. Poza szafką pod umywalkę możemy też wybrać półki, komody, słupki, półsłupki czy szafki narożne. Większość z nich znajdziesz w wersji wiszącej lub stojącej (np. tutaj https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/meble-lazienkowe/szafki/pod-umywalke.html). Ta pierwsza świetnie sprawdzi się w małej łazience, ta druga wypełni przestrzeń większych pomieszczeń.

Jak się przygotować do kupna mebli

Przede wszystkim dokładnie odmierz całą przestrzeń łazienkową, pamiętając przy tym, by zostawić trochę więcej miejsca wokół wanny i muszli klozetowej. Dobrze jest mieć do nich swobodny dostęp. Jeśli Twoja łazienka ma wnęki czy spadki sufitu, zastanów się jak i czym chcesz je wypełnić. Może uda się zagospodarować te miejsca, wstawiając w nie kosz na pranie albo samą pralkę? Jeśli wybierzesz meble wiszące pamiętaj, by nie wieszać ich nad wanną czy toaletą oraz, by nie wieszać ich zbyt wysoko. Do średniego wzrostu wszystkich domowników dobierz lustra i umywalkę.

Jakie meble wybrać

Dostępne meble łazienkowe wykonane są zwykle z płyty MDF lub HDF. Ponadto znajdziesz też takie z drewna, metalu, szkła czy wikliny. Najważniejszym kryterium wyboru powinna być jednak odporność tych mebli na wilgoć. Szukaj takich, które w całości pokryte są lakierem poliuretanowym. Producenci mebli łazienkowych wyprzedzają się w pomysłowości. Kupisz od nich gotowe zestawy lub meble pojedyncze do samodzielnego zaaranżowania przestrzeni łazienkowych. Śmiało przeglądaj strony internetowe i katalogi, by odnaleźć inspirację godnej Twojego mieszkania.

Trendy łazienkowe

Najbardziej popularnym trendem od dłuższego czasu są łazienki utrzymane w stylu minimalistycznym. Doskonale sprawdzą się na każdym metrażu. Są najczęściej białe, bo to kolor najskromniejszy i najbardziej oszczędny. Łazienki minimalistyczne nigdy nie wykorzystują całej przestrzeni. Stawia się w nich na kilka prostych w konstrukcji mebli, a wszystkie toaletowe akcesoria skrzętnie ukrywa w ich wnętrzu. Dominującą biel można złamać jednym akcentem. Bardzo modnym będzie tu duży, doniczkowy kwiat. Jeśli nie jesteś zwolennikiem wersji minimalistycznej możesz postawić na wersję luksusową, która swoim wyglądem przypomina Spa.

W takich łazienkach wanna najczęściej znajduje się w centralnej części i zwykle jest to model stojący na bogato zdobionych nóżkach. Obok wanny można ustawić ekskluzywny, barokowy fotel w kolorze purpury czy lawendy. Ekstrawagancja tych łazienek odbija się również w detalach. Znajdziesz tu bogato zdobione ramy lustra, często za dekorację służy złoto czy mocna czerwień.

5/5 – (1 głosów)