Together Magazyn » Zdrowie » Psychoterapia w leczeniu depresji – czy warto z niej skorzystać?
leczenie depresji w gabinecie online

Psychoterapia w leczeniu depresji – czy warto z niej skorzystać?

Depresja jest poważną chorobą, która wymaga odpowiedniego leczenia. Jakie metody wykorzystuje się w leczeniu depresji? Czy psychoterapia rzeczywiście jest w stanie pomóc osobom z depresją?

Jak leczona jest depresja?

Depresję można leczyć za pomocą różnych metod oraz ich kombinacji. Najczęściej w leczeniu depresji stosowane są:

Leki przeciwdepresyjne

Tego typu leki są bardzo często stosowane w leczeniu depresji. Ich działanie polega na wpływie na poziom substancji chemicznych w mózgu, które określane są jako neurotransmitery. Zaliczane są do nich między innymi serotonina i noradrenalina, które mają duży wpływ na samopoczucie psychiczne.

Takie leki są przepisywane przez lekarza i wydawane na receptę. Dla uzyskania najlepszych efektów muszą być one przyjmowane zgodnie z zaleceniami.

Psychoterapia

Terapia psychologiczna, czyli psychoterapia również może być bardzo pomocna w przypadku depresji.

Osoba uczestnicząca w terapii może poznać dzięki niej czynniki, które przyczyniają się do pogorszonego samopoczucia, a także dowiedzieć się, w jaki sposób może ona je poprawić.

Zmiana stylu życia

W przypadku osób z depresją duże znaczenie ma także wprowadzanie pozytywnych zmian w stylu życia. Takie działania wprawdzie nie są uznawane za sposób leczenia depresji, ale mają bardzo duże znaczenie dla poprawy samopoczucia.

Rekomenduje się przede wszystkim regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, zredukowanie nadmiernego stresu, wystarczającą ilość snu oraz unikanie używek, w tym alkoholu i narkotyków.

Jaką rolę odgrywa psychoterapia w leczeniu depresji?

Psychoterapia może być skutecznym sposobem leczenia depresji. W tym celu wykorzystuje się różne rodzaje terapii, na przykład są to:

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT),
  • Terapia interpersonalna,
  • Terapia psychodynamiczna.

Takie terapie różnią się pomiędzy sobą podejściem, na przykład terapia interpersonalna jest skoncentrowana na poprawie komunikacji z otoczeniem, natomiast poznawczo-behawioralna na odkryciu potencjalnych czynników sprzyjających depresji.

Uczestniczenie w terapii jest możliwe obecnie na dwa sposoby – można zdecydować się na wizyty stacjonarne albo wyszukać gabinet, w którym przyjmuje psychoterapeuta online – https://avigon.pl/ czyli przez internet. W drugim przypadku nie ma potrzeby udawania się do terapeuty osobiście, a terapia może odbywać się w komfortowych, domowych warunkach. To też dobry wybór dla osób, które mają problemy z dostępnością gabinetów psychologicznych w swojej okolicy.

Podsumowując, psychoterapia może być skutecznym sposobem leczenia depresji. Dla najlepszych rezultatów zaleca się połączenie jej z lekami i zmianą stylu życia.

5/5 – (1 głosów)