Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry cierpi 1/3 całej populacji, a schorzenie zyskało już miano choroby cywilizacyjnej. AZS rozpoczyna się najczęściej w okresie niemowlęcym lub wczesnego dzieciństwa, zazwyczaj przed ukończeniem 5. r.ż. Choć u 70% chorujących obserwuje się remisję objawów przed rozpoczęciem dojrzewania, skórę nadal cechuje nadwrażliwość na działanie czynników zewnętrznych.

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Terminem atopia określa się predyspozycje do występowania chorób o podłożu atopowym, w tym AZS. Osoby z dziedziczną skłonnością do atopii mogą cierpieć również na astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa czy alergiczne zapalenie spojówek.

AZS należy do przewlekłych i nawrotowych schorzeń zapalnych skóry z charakterystycznymi zmianami skórnymi zlokalizowanymi w określonych partiach ciała. Główną cechą choroby, najbardziej uciążliwą dla chorujących i obniżającą jakość życia, jest niezwykle nasilony świąd skóry. Z powodu zaburzonego funkcjonowania bariery ochronnej naskórek szybko traci wodę, co prowadzi do wzmożonej suchości skóry.

Na rozwój schorzenia wpływają czynniki genetyczne i immunologiczne, ale również środowiskowe i psychiczne. Do rozwoju choroby przyczyniają się więc: klimat, zanieczyszczone środowisko (osoby mieszkające w miastach częściej cierpią na AZS niż osoby z obszarów wiejskich), alergeny pokarmowe, alergeny pochodzące z powietrza. Atopowe zapalenie skóry może także spowodować nadmierna higiena, stosowanie antybiotykoterapii oraz zaburzona flora bakteryjna.

Skóra atopowa – ogólne zasady pielęgnacji

AZS u większości osób przebiega w dwóch etapach – u pacjentów występuje faza remisji oraz zaostrzeń. W okresie przewlekłych zmian, czyli w fazie remisji jako podstawową terapię zaleca się stosowanie miejscowych preparatów nawilżających i natłuszczających (emolientów). Dermokosmetyki stanowią również element wspomagający w leczeniu zaostrzeń.

Nasilona suchość skóry dotyczy wszystkich cierpiących na AZS. Oprócz tego, że przesuszona skóra prezentuje się nieestetycznie, jest skłonna do podrażnień i podatna na działanie czynników środowiskowych. Suchość skóry wynika z upośledzonej czynności bariery naskórkowej, co powoduje zwiększoną przeznaskórkową utratę wody (ang. skr. TEWL). To z kolei prowadzi do rogowacenia skóry oraz przewlekłego stanu zapalnego.

Za najważniejszy element w leczeniu AZS uznaje się przywrócenie prawidłowej funkcji ochronnej skóry, jej odpowiednie nawilżenie i odbudowanie ciągłości warstwy rogowej naskórka.

Stosując regularnie preparaty nawilżająco-natłuszczające, w tym również maści lub kremy, takie jak lek bez recepty Diprobase http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/dermatologia/diprobase/ zawierające parafinę i wazelinę, można zapobiec nawrotom choroby, złagodzić jej objawy oraz pozbyć się świądu.

Kosmetyki dedykowane skórze atopowej należy dobierać indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i wrażliwości oraz suchości jego skóry. Produkty szczególnie polecane do codziennej pielęgnacji to kremy typu woda w oleju oraz emulsje typu olej na wodzie. Preparaty bardzo tłuste najlepiej stosować zimą, a lekkie emulsje natłuszczające i nawilżające – latem.

Dermokosmetyki powinny charakteryzować się jak najmniejszą ilością dodatków, być bez substancji konserwujących i zapachowych. Kremy, emulsje lub maści należy nakładać na skórę bardzo delikatnie, unikając intensywnego pocierania. Produkt należy aplikować na skórę 2-3 razy dziennie.

Skóra atopowa – kąpiele i dodatkowa pielęgnacja

Kąpiele w przypadku cierpiących na AZS odgrywają ważną rolę. W zależności od tego, jak się je przeprowadza mogą łagodzić lub zaostrzać objawy choroby. Delikatne kąpiele z bezmydłowymi i bezdetergentowymi środkami myjącymi bez nadmiernego pocierania skóry zwiększają uwodnienie warstwy rogowej, usuwając jednocześnie potencjalne alergeny oraz strupy i łuski. Osoby ze skórą atopową powinny zażywać kąpieli raz dziennie w letniej wodzie o temperaturze 27-30°C (a najlepiej korzystać z prysznica), osuszać się gładkim i miękkim ręcznikiem, a następnie na jeszcze wilgotną skórę nakładać preparaty nawilżające. Zaleca się również, żeby do wody dodawały kosmetyki o lekko kwaśnym pH (5,5-6), które dodatkowo natłuszczają i nawilżają skórę. Kąpielowe preparaty mogą również zawierać oleje mineralne lub naturalne, koloidy oraz miejscowe środki znieczulające.

Oprócz stosowania kąpieli i kosmetyków natłuszczająco-nawilżających, warto zadbać również o dobrą jakość noszonych ubrań oraz o sposób ich czyszczenia. Osoby z AZS powinny unikać odzieży z tkanin syntetycznych, wełny oraz z dodatkiem ciemnych barwników i wybierać ubrania z naturalnych i jasnych materiałów (bawełna, delikatny len). Części garderoby należy prać w specjalnych bezzapachowych płynach hypoalergicznych lub z dodatkiem naturalnych środków piorących (np. orzechów do prania).

Atopicy muszą także dbać o warunki klimatyczne i zwracać uwagę na wilgotność powietrza (stosować jonizatory, ale nie nawilżacze powietrza) oraz temperaturę pomieszczeń (najlepsza to ok. 20°C), w których przebywają.

Choć AZS nie można całkowicie wyleczyć, dzięki regularnemu stosowaniu specjalistycznych dermokosmetyków można zmniejszyć nasilenie objawów, złagodzić świąd i nadmierną suchość skóry.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Polecane

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Jedna odpowiedź

  1. Magdalena

    Ja mam AZS od dziecka. Metodą prób i błędów nauczyłam się dbać o moją skórę. Balsamy i nawilżenie to podstawa. Używam też do kąpieli kosmetyków dla dzieci. Płyn do płukania tkanin też jest ważny. Musi być ten przeznaczony do pieluszek, bo inne mnie podrażniają. Mimo to czasem jak zjem coś, co innego niż zwykle, pojawia mi się wysypka. Smaruje ją wtedy kremem Nano one, bo najlepiej działa na moją skórę. Łagodzi swędzenie i dobrze nawilża. Egzema po paru dniach znika.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany