Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Pracowałeś w Niemczech? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania o zwrot podatku z Niemiec
zwrot-podatku-z-niemiec-rttax-praca-za-granica

Pracowałeś w Niemczech? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania o zwrot podatku z Niemiec

Dziś emigracja nie przypomina już ruchu jednokierunkowego – duża liczba Polaków pracujących za granicą wraca co roku do ojczyzny. To prawda, że ​​wielu z nich w tym roku zostało do tego zmuszonych w związku z globalną pandemią, jednak nawet w tej sytuacji można dostrzec pozytywy. Wszystkim powracającym z Niemiec emigrantom przysługuje zwrot zapłaconych lub nadpłaconych podatków, niezależnie od przepracowanego okresu i uzyskanego dochodu. Poniższej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu procedury odzyskiwania podatków z zagranicy.

Osoby zatrudnione legalnie w każdym kraju płacą co miesiąc stałą kwotę podatku od swojego wynagrodzenia. W Niemczech udział podatkowy może sięgać nawet 42% dochodu. Jednak ci, którzy pracowali za granicą, powinni wiedzieć, że przynajmniej część tych podatków można odzyskać po powrocie do ojczyzny. Warto podkreślić, zwrot podatku z Niemiec to rutynowy i jasno określony przez prawo proces, którego pomyślne zakończenie wymaga jedynie określonej wiedzy, kilku dokumentów i być może odrobiny cierpliwości. Ale wynik powinien cieszyć. Przede wszystkim należy pamiętać, że zwrot podatku jest możliwy za ostatnie 4 lata pracy w Niemczech.

Jak wygląda zwrot podatku z Niemiec?

Niemcy, tak jak większość krajów europejskich będących głównym kierunkiem emigracji zarobkowej, mają podpisaną z Polską „Umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania“, na mocy której pracownicy są chronieni przed podwójnym płaceniem podatków. To jedna z najczęstszych obaw, powodująca nieubieganiu się o zwrot podatku. Sam zwrot podatku z Niemiec ma miejsce, gdy osoba, która pracowała w tym kraju, deklaruje dochód, składając wniosek, na podstawie którego otrzyma zwrot nadpłaconych podatków lub wszystkich podatków. Należy to zrobić zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem finansowym.

Do tego będą potrzebne różne dokumenty. Trzeba przedłożyć odcinki wypłat od wszystkich pracodawców, za dany rok, a jeśli chce się uzyskać zwrot podatku za więcej niż rok, należy dostarczyć ostatnie dowody wypłaty za cały rok, za który chce się rozliczyć. Potrzebna też będzie kopia dokumentu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu. Inną rzeczą, która nie jest obligatoryjnie wymagana, są rachunki za dzierżawę i czynsz. To prawda, że ​​nie są one konieczne, ale jeśli je masz – przydadzą się. Ważne jest, aby przedłożyć formularze do niemieckiego organu podatkowego. Dokumenty te najlepiej przesłać pocztą.

Zwrot podatku z zagranicy rozpoczyna się po otrzymaniu przez zagraniczny urząd skarbowy należycie wypełnionego zeznania podatkowego i przedłożeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Wszystko inne zależy od tego, kiedy dokumenty dotrą do instytucji podatkowej w danym kraju i od jej szybkości pracy.

Ile czasu zajmuje zwrot podatku z Niemiec?

Od 3 miesięcy do pół roku – tyle może potrwać otrzymanie zwrotu od niemieckiego urzędu skarbowego. Jest to średni okres oczekiwania, który liczy się od momentu wysłania dokumentów do tej instytucji.

Czy można odzyskać wszystkie wpłacone podatki?

Zwrotowi podlega najczęściej tylko część nadpłaconych podatków. Jednak prawo przewiduje wszelkiego rodzaju ulgi, jak ze względu na wychowanie dzieci, a także spłatę pożyczki. Każdy zapłacony podatek może zostać odzyskany tylko wtedy, gdy uzyskany roczny dochód, łącznie z dochodem uzyskanym w Polsce, nie przekracza ustalonej wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu. We wszystkich innych przypadkach zwrócone zostaną tylko nadpłaty podatku.

Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku i gdzie to zrobić?

O zwrot podatku z Niemiec lub innego kraju można ubiegać się zaraz po zakończeniu pracy w danym kraju w danym roku i powrocie do Polski. Proces można przeprowadzić samodzielnie, kontaktując się z niemieckimi organami podatkowymi lub skorzystać z pośrednictwa specjalistów ds. odzyskiwania podatku. Profesjonalna firma pomoże skompletować wymagane dokumenty oraz zajmie się wszystkimi etapami procesu. Takie usługi są płatne, ale nie tylko pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Jaka jest główna przewaga profesjonalnej pomocy nad własnym wysiłkiem? Wiedza i kompetencje specjalistów umożliwiają otrzymanie maksymalnej kwoty pieniędzy, którą można odzyskać w najkrótszym czasie.

Co zrobić, jeśli nie nie ma się wszystkich wymaganych dokumentów?

Brakujące dokumenty są najczęstszym czynnikiem spowalniającym lub hamującym proces. Jeśli brakuje jakichś dokumentów wymaganych do zwrotu podatku, można potrzebować pomocy specjalisty. Wystarczy znać byłego pracodawcę, podać jego dane kontaktowe i przybliżony okres zatrudnienia. Kontaktując się ze specjalistami w celu uzyskania pomocy pośrednictwa, należy dostarczyć im kopie swojego dokumentu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu.

Od czego zależy wysokość kwoty zwrotu?

To kolejne, chyba najczęściej zadawane pytanie, jeśli chodzi o zwrot podatku. Kwota do zwrotu zależy od kilku różnych i często bardzo indywidualnych czynników. Jest to zarówno przepracowany okres, jak i wysokość zapłaconych podatków, a także osiągnięty dochód. Im dłuższy staż pracy w Niemczech i im wyższe dochody, tym wyższa kwota, którą można odzyskać. Wpływa na nią również stan cywilny.

Jak uzyskać świadczenia na dzieci?

W przeciwieństwie do zwrotu podatku, zasiłek na dziecko w Niemczech jest wypłacany tylko za ostatnie 6 miesięcy i bieżący miesiąc po złożeniu wniosku. Świadczenia te są dostępne dla dzieci poniżej 25 roku życia, jeśli nadal się uczą i nigdzie nie pracują. Otrzymane kwoty zależą od liczby dzieci. Jeśli ma się 1-2 dzieci, można otrzymać 204 euro miesięcznie na każde dziecko, 210 euro za trzecie i 235 euro miesięcznie za czwarte. Jednak uzyskanie zasiłku na dziecko będzie wymagało więcej formalności niż zwrot podatku.

Po pierwsze – wymagane dokumenty:

  • 6 ostatnich odcinków wypłaty z miejsca zatrudnienia;
  • oryginał „ARBEITGEBERBESCHEINIGUNG“;
  • kopia niemieckiej umowy o pracę;
  • kopia niemieckiej umowy wynajmu (jeśli brak dwóch ostatnich dokumentów, proces może dłużej potrwać)
  • kopie zaświadczeń o zameldowaniu i wymeldowaniu w Niemczech;
  • kopie dokumentów tożsamości obojga rodziców;
  • kopia tłumaczenia aktu ślubu;
  • kopie przetłumaczonych aktów urodzenia dzieci;
  • jeśli się posiada – kopie dokumentów tożsamości dzieci;
  • jeśli dzieci są w wieku 18-25 lat, to będą potrzebne dokumenty potwierdzające ich naukę ze szkoły lub studiów.

Zasiłek rodzinny przysługuje tylko osobom pracującym w Niemczech. Jeśli nie pracujesz już w tym kraju, masz możliwość zwrotu nadpłaty podatku dochodowego.

Czy to prawda, że po otrzymaniu zwrotu podatku z Niemiec, nie będzie można już tam pracować?

Nie. Zwrot podatku z Niemiec, jak i z większości krajów, to legalny proces zdefiniowany przez władze państwowe, który w żaden sposób nie ogranicza możliwości powrotu do pracy w tym kraju. Nawet w przypadku zwrotu podatku z zagranicy można potem bez obaw nadal bezpiecznie pracować w tym samym kraju.

Każdy, kto pracował w Niemczech przez jakiś czas, może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Ci, którzy dobrze znają język i nie stronią od wypełniania dokumentów, mogą to zrobić samodzielnie. Jednak ci, którym brakuje czasu i ochoty lub wątpią w swoje możliwości, mają możliwość zwrócenia się do certyfikowanych specjalistów w zakresie rozliczeń podatkowych, co pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale i energię.

Oceń