Przewlekła niewydolność żylna to jednostka dotykająca znaczną część społeczeństwa. Bardzo często wynika ona z naszego charakteru pracy. Ciągłe siedzenie przy biurku czy praca w pozycji stojącej obciąża nogi i zaburza pracę naczyń żylnych. Stąd często można spotkać się z określaniem PNŻ jako choroby zawodowej.
Na czym polega PNŻ?
Układ żył w kończynach dolnych składa się z trzech grup naczyń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że żyły powierzchowne zbierają krew z nóg i dzięki żyłom przeszywającym transportują ją do układu żył głębokich. Żyły głębokie spełniają ważną rolę, ponieważ muszą wypchnąć krew z nóg w kierunku serca. Ich pracę wspomagają mięśnie, które uciskając ściany naczyń, wzmagają przepływ krwi ku górze, oraz struktury znane jako zastawki żylne. Te ostatnie stanowią rodzaj wentylu, który warunkuje jednokierunkowy przepływ krwi. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy krew nie może być efektywnie transportowana ku górze i dochodzi do przepełnienia naczyń – np. gdy przez kilka godzin siedzimy w pracy przy biurku. Jeżeli taka sytuacja powtarza się regularnie, prowadzi do zniszczenia zastawek, które bezpowrotnie tracą swoją funkcję. Stąd już tylko krok od rozwinięcia objawów PNŻ.
Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?
Pojawiające się obrzęki kończyn dolnych, które narastają w ciągu dnia i wywołują uczucie ciężkości nóg. Uczucie to znika pod wpływem odpoczynku z uniesionymi nogami ku górze. Ponadto niepokojącymi objawami są: dolegliwości bólowe pod postacią pieczenia, poszerzenie żył powierzchownych (żylaki), niebieskie przebarwienia skóry, kurcze mięśni łydek (szczególnie w nocy). Podczas snu mogą się także pojawić objawy zespołu niespokojnych nóg.
Kto jest narażony na wystąpienie PNŻ?
W przeważającej części problem ten dotyczy kobiet. Ryzyko rozwoju PNŻ wzrasta wraz z wiekiem, pojawia się u osób otyłych, u kobiet w ciąży. Przede wszystkim jednak grupą najbardziej narażoną są pracownicy umysłowi, którzy spędzają prawie 8 godzin w bezruchu w pozycji siedzącej. Dodatkowo utrudniony przepływ krwi wzmagany jest przez: zakładanie nogi na nogę, noszenie szpilek oraz obcisłe spodnie.
Jak ulżyć nogom?
Mając świadomość problemu, jakim jest PNŻ, należy zmniejszać ryzyko rozwoju powikłań i konsekwencji tej choroby. W tym celu powinno się wzmagać pracę naczyń żylnych poprzez proste zwyczaje takie jak: robienie przerw w pracy co 2 godziny i unoszenie nóg do góry, ćwiczenia wpływające na pracę mięśni łydek (wystarczy już 15 minut dziennie).
Warto zastosować wspomagająco żel Lioton 1000. Lek ten zawiera w swoim składzie heparynę, dzięki czemu poprawia mikrokrążenie i zmniejsza obrzęki nóg. Lek ma postać żelu, dzięki czemu wnika on z łatwością przez skórę, a dodatkowo jest łatwy w aplikacji i zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia i natychmiastowej ulgi.
Czy żel Lioton 1000 można stosować w trakcie ciąży?
Aktualnie brakuje wystarczających badań dotyczących stosowania preparatu w trakcie ciąży. Dlatego przed zastosowaniem żelu należy skonsultować się z lekarzem, który odpowie na wszystkie wątpliwości.
Bibliografia:
[1] – Interna Szczeklika 19/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019
[2] – https://podyplomie.pl/medical-tribune/17570,przewlekla-niewydolnosc-zylna-konczyn-dolnych