Together Magazyn » Aktualności » Co czytać? Propozycje na weekend

Co czytać? Propozycje na weekend

DLA MAŁYCH

Nienauczalni

Gordon Korman

WYDAWNICTWO LITERACKIE

Co zrobić, kiedy jesteś nastolatką, a życie rzuca cię znienacka ze słonecznej Kalifornii wprost do zaściankowego Greenwich? Wokół zero znajomych twarzy, a jako opieka – Macoszydło, które „i tak ogarnia więcej niż ojciec”. Generalnie niewesoło… Kiana postanawia jednak traktować tę sytuację jako przejściową. A jednak wszystko się sypie, już pierwszego dnia… Najpierw Macoszydło odjeżdża z piskiem opon sprzed nowej szkoły, zostawiając dziewczynę samą na pastwę systemu edukacji, a chwilę później na szkolnym parkingu niemal miażdży ją swoim pick-upem niejaki Parker Elias. I tak zbieg okoliczności sprawia, że Kiana ląduje w niecodziennej, zapomnianej przez szkołę i nauczycieli klasie, odizolowanej od świata i reszty uczniów. Mówią o nich Nienauczalni. Ale czy tak jest naprawdę? Jakie tajemnice skrywają te z pozoru niezdyscyplinowane dzieciaki?

Balonowa 5

Mikołaj Pasiński, Herba Gosia

WYDAWNICTWO EGMONT POLSKA

W kamienicy przy Balonowej 5 naprawdę dużo się dzieje. Słychać dźwięki instrumentów i czyjeś baaardzo głośne chrapanie. Na klatce schodowej unosi się zapach ciasta, ciągle coś stuka, puka, szura i podzwania… Mieszkańcy są różni, każdy ma jakieś hobby. A jednak nikt nikomu nie przeszkadza i wszyscy żyją w zgodzie. Dajcie się zaprosić na sąsiedzką wizytę! Poznajcie mieszkańców tej niezwykłej kamienicy – trochę zwariowanych i ekscentrycznych, ale zawsze radosnych i przyjaznych.

Astrofizyka dla młodych zabieganych

Neil de Grasse Tyson

WYDAWNICTWO INSIGNIS

„Astrofizyka dla zabieganych” była niezwykle potrzebną książką dla dorosłych! Tak wiele osób pragnęło dowiedzieć się czegoś więcej o wszechświecie bez konieczności sięgania do długich, nierzadko skomplikowanych i mało przystępnych książek. Teraz „Astrofizyka dla zabieganych” powraca w zupełnie nowym wcieleniu… i równie potrzebnym! Ilu z nas po lekturze tej książki chciało przekazać wiedzę zawartą w opowieściach Neila swoim dzieciom? Mimo że zwięzła, przystępna i pełna humoru, książka adresowana była do dojrzałego czytelnika. Teraz jednak pojawia się „Astrofizyka dla młodych zabieganych” – zupełnie nowa książka, której treść – choć dotyczy tych samych zagadnień, co w poprzedniej – została opracowana tak, by zainteresować, zadziwić, rozśmieszyć i zachwycić młodszych.

DLA DUŻYCH

12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat

Praca zbiorowa

WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA

Dobra wiadomość: żeby ratować świat, wcale nie musisz zostać weganinem-cyklistą, myjącym się dwa razy w tygodniu. Możesz zacząć od noszenia dżinsów lub czarnych sukienek, podwożenia dzieci sąsiadów, bezmięsnego postu raz w tygodniu albo urządzenia wśród współpracowników konkursu „jedna kartka dziennie”. Praktycznych pomysłów w tej książce znajdziesz mnóstwo, a za ich sensowność ręczą autorzy – grupa ekspertów z WWF, czyli jednej z największych organizacji ekologicznych na świecie. 12 rozdziałów poświęconych jest kolejnym dziedzinom życia, od jedzenia i ubierania się po ekologiczne oszczędzanie, a wszystko to wzbogacone fascynującymi statystykami, niebanalnymi przykładami i niezwykle przystępnymi wyjaśnieniami.

Emocje i nastrój

Daniel Żyżniewski

WYDAWNICTWO ZWIERCIADŁO

Emocje towarzyszą nam od zawsze. Wpływają na codzienność, nastrój i decyzje. Ich zrozumienie pozwala nam lepiej poznać siebie i drugiego człowieka. Świadome i regularne oddziaływanie na własną emocjonalność może zmieniać funkcjonowanie mózgu niezależnie od wieku. Choć mamy pewne predyspozycje genetyczne, to emocje kształtowane są przez środowisko – tak powstają np. strach, złość, wstręt, radość.

Niebo na uwięzi

Christina Leunens

WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA

Porywająca powieść psychologiczna, która nie stroniąc od czarnego humoru, odsłania najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy. Johannes, gorliwy członek Hitlerjugend, dorastający w latach czterdziestych w Austrii po aneksji przez Trzecią Rzeszę, odkrywa, że jego rodzice ukrywają żydowską dziewczynę imieniem Elsa w sekretnym pomieszczeniu domu. Początkowa zgroza, jaka go ogarnia, przeistacza się w zainteresowanie, a następnie w miłość i obsesję. Po zniknięciu rodziców Johannes odkrywa, że jest jedyną osobą świadomą obecności Elsy w domu, jak również jedynym człowiekiem odpowiedzialnym za jej przetrwanie. Manipulując i poddając się manipulacji, Johannes obawia się końca wojny: wraz z nią nadejdzie perspektywa utraty Elsy i koniec ich związku obejmującego pasję i obsesję, podległość i apatię, miłość i nienawiść.

5/5 – (1 głosów)