Nikt tak dobrze nie zrozumie kobiety w 18 tygodniu ciąży jak inna kobieta ciężarna – szczególnie taka, która dosyć niedawno była w dokładnie takiej sytuacji. Warto więc poznać jej dobre rady, by przez ten okres przejść bez uciążliwych dolegliwości.
18 tydzień ciąży uważa się za jeden z najbardziej przyjemnych. Brzuch nie jest jeszcze tak duży, dlatego kobieta nadal może być aktywna. Mimo wszystko, od czasu do czasu mogą pojawić się pewne dolegliwości, które są w stanie uprzykrzyć kolejne tygodnie.
Jedz dla dwojga
Utarło się, że w ciąży można jeść za dwoje – bez obaw o gromadzenie nadmiernych kilogramów. Zalecenia ekspertów mówią o umiarkowanym przyroście masy ciała w ciąży, w zależności od wyjściowej wagi przed ciążą. Jak wskazuje doświadczenie młodych matek, brak kontroli nad jedzeniem i nadmierne tycie w ciąży nie są wskazane. Nadmierna masa ciała grozi wieloma powikłaniami w okresie ciąży czy w czasie porodu. Ponadto zbyt wiele dodatkowych kilogramów może wywoływać u przyszłej mamy sporo nieprzyjemnych dolegliwości.
Młode matki radzą, by uważać na nadmierny apetyt w tym okresie. Chociaż pod żadnym pozorem nie można się głodzić, objadanie nie jest wskazane. Należy zachować umiar, dostarczając przy tym odpowiednią porcję składników odżywczych. Zalecają również, by jeść mniejsze posiłki, ale ze zwiększoną częstotliwością.
Jak uniknąć zgagi?
Zgaga i uczucie pieczenia w przełyku pojawia się już w 18 tygodniu ciąży. Jest to efekt stale powiększającej się macicy, która w tym okresie znajduje się kilka centymetrów poniżej pępka. Prowadzi to do bezpośredniego ucisku na żołądek, stąd nieprzyjemne dolegliwości.
Młode mamy sugerują, by zrezygnować ze spożywania obfitych posiłków na rzecz mniejszych porcji zjadanych znacznie częściej. Nie jest wskazane również jedzenie potraw ostro doprawionych i ciężko strawnych – to wszystko sprzyja nasileniu zgagi.
Sposób, by zapobiec infekcjom intymnym
18 tydzień ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem infekcji intymnych. Wynika to z produkcji zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej. Wystarczy chwila zaniedbania, by pojawiła się uciążliwa infekcja.
Dlatego młode mamy radzą, by w tym okresie szczególnie zadbać o higienę intymną. Częste podmywanie się i stosowanie specjalnych kosmetyków, zapobiegających infekcjom są nieodzownym elementem troski o właściwy przebieg ciąży i zdrowie przyszłej mamy. Zalecają również, aby – w celu zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego wydzieliną – stosować wkładki. Koniecznością jest jednak bardzo częsta wymiana ich, aby nie zwiększyć ryzyka infekcji.
Sposób na częste rozkojarzenie
Zapomniałaś, co miałaś kupić w sklepie? Zastanawiasz się, gdzie odłożyłaś smartfon, z którego jeszcze przed chwilą korzystałaś? Zamiast pietruszki kupiłaś marchewkę? Zapomniałaś spotkać się z koleżanką? Mniej więcej od 18 tygodnia ciąży mogą pojawić się problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie oraz zmian krążenia krwi, dlatego stan ten zwykle mija w krótkim czasie po urodzeniu dziecka.
Młodym mamom nieobce jest to samopoczucie. Znają więc sposoby, by mu zaradzić. Jeśli umawiasz się na spotkanie, ważne terminy zawsze notuj – dzięki temu nic ci nie umknie. Jeśli idziesz do sklepu, zawsze miej przy sobie listę zakupów. Jeżeli nie pamiętasz, jak długo gotują się ziemniaki czy jajka, nastaw minutnik lub budzik.