Praca w ogrodzie nie kończy się po siewie i sadzeniu roślin. O rosnące już rośliny trzeba odpowiednio dbać. Podstawowe czynności, jakie regularnie należy wykonywać, to przycinanie żywopłotów i krzewów, podlewanie roślin, usuwanie chwastów, kontrola roślin pod względem możliwych chorób i szkodników, a także koszenie trawników.
Żywopłoty często są spotykane w nowoczesnych ogrodach. Nieprzycięty żywopłot nie tylko nie wygląda estetycznie. Brak tej czynności może spowodować również problemy z dostępem światła do głębszych części rośliny. Żywopłot należy przycinać ostrymi nożycami, zwanymi sekatorem. Ostrość sekatora wpływa na estetykę, bo tępe nożyce mogą spowodować powstanie brzydkich dziur. U góry żywopłot należy przycinać na równo. Boki zaś trzeba przycinać tak, aby na dole był szerszy i zwężał się ku górze. To zapewni dotarcie światła wgłąb żywopłotu.
Bardzo ważną czynnością pielęgnacyjną jest regularne podlewanie roślin, zwłaszcza po siewie, sadzeniu oraz w okresach letnich upałów i suszy. Należy jednak pamiętać o tym, by nie podlewać roślin w ciągu dnia, ponieważ woda szybko wtedy paruje i rośliny nie tylko nie zdążą jej wchłonąć, ale są zagrożone poparzeniami liści i kwiatów. Najlepiej podlewać rośliny pod wieczór lub o świcie. Woda powinna mieć temperaturę podobną do panującej w otoczeniu. Do wody można dodawać płynne nawozy w celu wzmocnienia roślin. Podlewanie przeprowadza się za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Wąż ogrodowy sprawdzi się lepiej do podlewania dużych powierzchni, np. trawników. Używając węża ogrodowego należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich końcówek, najlepiej regulowanych.
Kolejną ważną rzeczą jest usuwanie chwastów z grządek i rabat. Chwasty nie tylko zabierają roślinom składniki odżywcze, ale też mogą zablokować im dostęp do światła, jeśli urosną wyższe. Ponadto są podatne na choroby i szkodniki, które mogą z nich przenosić się na uprawiane rośliny. Chwasty najlepiej usuwać z korzeniami.
Równie ważną czynnością jak usuwanie chwastów, jest kontrola roślin ze względu na choroby i szkodniki. Rośliny chore najlepiej usunąć, a na szkodniki zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
Ogród to także trawnik, który powinien cieszyć oko swoją zielenią. Żeby tak było, również trzeba o niego dbać. Oprócz regularnego podlewania, należy pamiętać o również regularnym koszeniu. Zbyt wysoki trawnik nie tylko nie jest piękny, ale może stać się siedliskiem niechcianych gości, np. kleszczy. Trudniej też wtedy dostrzec coś, co może uszkodzić kosiarkę podczas pracy (kamyk, twardy owoc, który spadł z drzewa). Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń do koszenia traw. Są to zarówno kosiarki spalinowe jak i elektryczne. Oprócz tego można nabyć też kosy spalinowe czy nawet kosiarki-traktorki. Te ostatnie będą pomocne w koszeniu dużych powierzchni. Kosy natomiast sprawdzą się w wykaszaniu nierównych miejsc, okolic ogrodzeń i różnych zakamarków.
Odpowiednia pielęgnacja ogrodu jest konieczna, aby później cieszyć się pięknymi roślinami czy nawet własnymi owocami i warzywami, a także stąpaniem po pięknym, zielonym trawniku.