Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zapobiegać chorobom oczu w starszym wieku?
in-operating-room-------utc

Jak zapobiegać chorobom oczu w starszym wieku?

Nasz wzrok, z biegiem lat ulega pogorszeniu. Ważne jest by właściwie o niego dbać, regularnie odwiedzając gabinet okulistyczny. Dzięki temu specjalista jest w stanie zauważyć niepokojące zmiany naszego wzroku na wczesnym etapie. Jednym z takich schorzeń jest zaćma. Odpowiednie leczenie pozwala na powrót do pełnej sprawności naszego oka, dzięki czemu komfort życia jest zachowany. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem, w którym przybliżymy, czym jest zaćma i jak możemy sobie z nią radzić.

  • Zaćma to choroba w której dochodzi do naturalnego mętnienia naszej soczewki. Prowadzi do pogorszenia wzroku, a tym samym komfortu naszego życia. Regularne wizyty w gabinecie okulistycznym pozwolą nam na skuteczną diagnozę i wdrożenie leczenia.
  • Do objawów zaćmy należy przede wszystkim tzw. efekt brudnej szyby. Gdy czujesz, że Twoje widzenie staje się niewyraźne, kolory bledną a oczy stają się wrażliwe na światło to znak, że możesz mierzyć się z pierwszymi symptomami zaćmy.
  • Zaćmę można skutecznie leczyć z wykorzystaniem nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych. Zabieg odbywa się przy użyciu specjalnej metody – fakoemulsyfikacji, która jest najbezpieczniejsza dla oka. Jest to zabieg mało inwazyjny i wysoce skuteczny.

Co to jest zaćma

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, na jak wiele schorzeń narażone są nasze oczy. Codzienna praca przed komputerem, niezdrowy styl życia czy pośpiech – to wszystko ma wpływ na stan naszego zdrowia, również wzroku. Wielu pacjentów, gdy słyszy od okulisty diagnozę brzmiącą „zaćma” zastanawia się o co chodzi. Odpowiadamy co to jest zaćma!

Zaćma to inaczej zmętnienie naturalnej soczewki oka, która z biegiem lat traci ona swoją naturalną przejrzystość. Dzieje się tak dlatego, że wraz ze starzeniem się naszego organizmu do soczewki oka dostaje się coraz mniej światła, przez co widzenie staje się nieostre.

Zaćma i jej objawy

Zaniepokoić powinno nas pogorszenie widzenia na odległość, problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw (blaknięcie kolorów) a także wrażenie widzenia przez brudną szybę. Jeśli patrząc w stronę światła, dostrzegasz „aureolę” to również sygnał, że Twoje oczy mogła dotknąć zaćma. Częsta wymiana okularów korekcyjnych także może wskazywać, że zaćma powoli i podstępnie atakuje Twoje oczy. Wtedy niezwłocznie udaj się do okulisty, który wyjaśni Ci dokładnie co to jest zaćma, czy występuje w Twoim przypadku, a jeśli tak, to jak skutecznie ją leczyć.

Zaćma jak ją leczyć

Leczenie zaćmy odbywa się w postaci zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu. Zabieg wymiany soczewki odbywa się przy użyciu specjalnej metody – fakoemulsyfikacji, która jest najbezpieczniejsza dla oka. Lekarz nacinając rąbek naszego oka, usuwa zmętniałą soczewkę (którą wcześnie rozbija ultradźwiękami) i aplikuje w jej miejsce nowoczesną i skuteczną soczewkę wewnątrzgałkową. Taka soczewka zostaje z nami już na zawsze i stanowi substytut naturalnej soczewki. Jej ogromną zaletą jest to, że jednocześnie wykazuje funkcje korygujące nasz wzrok. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych, które są wykorzystywane w zabiegu: są to soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe. Soczewka jednoogniskowa posiada tylko jeden punkt widzenia, skupia więc ostrość wyłącznie w jednym punkcie. Najczęściej stosowana jest do poprawy widzenia do dali. W wypadku zastosowania tej soczewki, konieczne najczęściej jest noszenie okularów. Soczewka wieloogniskowa inaczej nazywana soczewką trójogniskową to najbardziej zaawansowana soczewka, która pozwala nam na widzenie do dali, bliży i odległości pośrednich. W wypadku zastosowania tej soczewki, nie jest konieczne noszenie okularów.

Oceń