Together Magazyn » Kultura » Otwarcie Wydziału Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności

Otwarcie Wydziału Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności

Przechadzając się po zimowym ogrodzie, zlokalizowanym na parterze Europejskiego Centrum Solidarności, natrafimy na nowoczesną salę zabaw dla dzieci czyli tzw. Wydział Zabaw.
Na jego uroczystym otwarciu, które odbyło się 30 stycznia, zjawił się prezydent miasta Paweł Adamowicz, autorzy projektu oraz ich konsultanci – dzieci z przedszkola z im. Panienki z Okienka.

ECS poświęcony jest dokonaniom Solidarności, utrwalaniu pamięci o niej oraz propagowaniu przyświecających jej wartości. Misja centrum znalazła swoje odbicie w projekcie Wydziału Zabaw, w którym wszystko zostało stworzone tak aby o Solidarności przypominać i aby solidarności uczyć.

Zarówno w powietrzu jak i na lądzie na najmłodszych gości ECS’u czekają interaktywne stanowiska nawiązujące do morza, stoczni i Gdańska. W ciągu godziny na Wydziale Zabaw można zbudować statek, wejść do latarnii morskiej, z której słychać szum fal, obsłużyć żuraw, wziąć kąpiel w kulkowym basenie lub przesłać wiadomość poprzez system pneumatycznej poczty. Zadania zostały pomyślane w taki sposób aby więcej frajdy przynosiło rozwiązywanie ich zespołowo niż samodzielnie. Niektóre przypadki wymagają nawet zaproszenia osoby dorosłej – rodzica lub opiekuna z ECS’u, dlatego wizyta na Wydziale Zabaw może być idealnym sposobem na spędzenie czasu dla całej rodziny.

W konkursie na projekt 400 m2 rozrywki i edukacji wzięło udzial 17 firm. Autorami projektu została „Grupa Smacznego”, a realizacją planów zajęły się Quamak S.A. Oraz Maciej Lubocki Multimedia Art & Education. Wydział Zabaw podzielony został na dwie strefy – dla dzieci do piątego i ósmego roku życia. Sala czynna jest codziennie w godzinach otwarcia ECS’u, a koszt wstępu to 5 zł dla dziecka i opiekuna.

Oceń