Together Magazyn » Rodzic » Chcę być rodzicem » Opieka zdrowotna dla przyszłych rodziców w Gdyni

Opieka zdrowotna dla przyszłych rodziców w Gdyni

Każdy rodzic wie, jak ważna jest jakość opieki zdrowotnej. Począwszy od porodu, poprzez obowiązkowe wizyty kontrolne, szczepienia, aż po nagłe przypadki – zawsze oczekujemy, że spotkamy się z fachową i skuteczną pomocą. Na co mogą liczyć w tym względzie mieszkańcy Gdyni?

Jeśli chodzi o oddziały ginekologiczno-położnicze, w Gdyni jest tylko jedna placówka tego typu, w Szpitalu Morskim im. PCK w Redłowie (ul. Powstania Styczniowego 1). Szpital ten, tak jak większość placówek w Polsce, boryka się z problemami niedofinansowania, a także przepełnieniem. Niemniej w opinii kobiet, które rodziły w tym szpitalu, można tam liczyć na profesjonalną i troskliwą opiekę. Personel jest kompetentny i pomocny. Sam oddział położniczy zapewnia dobre warunki do rodzenia. Sale porodowe wyposażono w nowoczesny sprzęt, w tym wysokiej jakości łózka. Na oddziale funkcjonuje również odrębna sala operacyjna, gdzie są wykonywane konieczne zabiegi, głównie cesarskie cięcia. Rodząca pacjentka może liczyć na intymność (sale porodowe są zamykane), profesjonalną pomoc i wsparcie. Również warunki w salach poporodowych są dobre. Pacjentki mogą korzystać z 2-, 3- lub 4-osobowych sali, odpowiednio wyposażonych i zadbanych. Warto dodać, że oddział położniczy redłowskiego szpitala od ma kilkunastu tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Opinie większości pacjentek, które urodziły swoje dzieci w tej placówce, potwierdzają, że jest to faktycznie przyjazne miejsce dla przyszłych matek.

W Szpitalu Morskim działa też dobrze wyposażony oddział neonatologiczny. Zapewnia on opiekę małym pacjentom, także tym w ciężkim stanie. Na oddziale znajduje się specjalistyczny sprzęt, który umożliwia profesjonalną pomoc na miejscu, najczęściej nie ma konieczności aby dziecko było transportowane do szpitala o wyższym stopniu referencyjności. Co ważne, istnieje tam również możliwość karmienia noworodków piersią, a matki mają ciągły kontakt ze swoimi dziećmi. Na oddział mogą również przychodzić ojcowie.

Ogółem na terenie Szpitala Morskiego funkcjonują Oddział Noworodków i Wcześniaków oraz Oddział Patologii Noworodka i Wcześniaka z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka. Starsze dzieci są hospitalizowane na Oddziale Dziecięcym, gdzie działa również Oddział Chirurgii Dziecięcej. Poszczególne oddziały redłowskiego szpitala różnią się zarówno specjalistycznym wyposażeniem, jak i zakresem udzielanej pomocy medycznej. Jednak gdyńska placówka cieszy się dobrą opinią, a rodzice mogą być pewni, że powierzają swoje dzieci wykwalifikowanym specjalistom.

Na nagłą pomoc doraźną mieszkańcy Gdyni mogą liczyć w dyżurującej przychodni miejskiej NZOZ „Śródmieście” przy ulicy Żwirki i Wigury 14, gdzie funkcjonuje również poradnia stomatologiczna. Na terenie całego miasta istnieje sieć przychodni medycznych, do których należy się zgłaszać w związku z obowiązkowymi badaniami kontrolnymi i szczepieniami. Przychodnie działają praktycznie w każdej większej dzielnicy Gdyni, na ogół są również dobrze skomunikowane. Funkcjonują tutaj również liczne prywatne placówki i gabinety lekarskie. Jakość opieki zdrowotnej w Gdyni z reguły jest odpowiednia, a przyszli rodzice mogą bez trudu znaleźć odpowiedniego specjalistę i uzyskać pomoc.

Oceń