Together Magazyn » Aktualności » Dzieci programują i budują roboty w STARTERZE

Dzieci programują i budują roboty w STARTERZE

 

Rusza nowy projekt edukacyjny w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Celem programu „kod.Starter();” jest nauka programowania dla dzieci i młodzieży. Inicjatywę doceniła firma Google, która przyznała nagrodę na rozwój projektu. A wszystko po to, aby dzieci z Gdańska i okolic mogły bezpłatnie uczyć się programowania, które dziś jest tak samo ważną umiejętnością jak pisanie czy czytanie. Rodzice mogą zapisać dzieci na zajęcia i tematyczne półkolonie na stronie projektu: http://koduj.inkubatorstarter.pl.

STARTER stawia na naukę programowania od najmłodszych lat! W ramach programu kod.Starter(); dzieci i młodzież wezmą udział w darmowych warsztatach programowania i budowania robotów, a także w tygodniowych półkoloniach. STARTER otrzymał nagrodę od firmy Google na rozwój inicjatywy:

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER znalazł się w gronie 28 organizacji z 16 krajów, które otrzymały nagrodę „2016 Google RISE Award”. Tym samym STARTER dołączył do społeczności aktywnych i pełnych pasji kreatorów zmian w edukacji – mówi Nicky Rigg, menagerka programu Google’s RISE Awards.

kod.Starter_plakat

Pierwsze warsztaty dla dzieci już się rozpoczęły, na zajęciach nie brakowało chętnych poznania podstaw programowania. Zapisy na kolejne warsztaty rozpoczną się 6 czerwca. Tego dnia ruszą także zapisy na wyjątkowe, bezpłatne półkolonie:

W trakcie 3 turnusów, w okresie od końca czerwca do połowy lipca, 75 młodych konstruktorów w wieku 9-12 lat przez tydzień, dowie się, jak budować roboty, pozna podstawy programowania w wizualnym języku SCRATCH oraz nauczy się, jak obsługiwać prawdziwe elektroniczne czujniki i moduły – mówi Ewa Glebko z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Celem projektu kod.Starter(); jest rozwój umiejętności programowania, ze szczególnym uwzględnieniem promocji tej umiejętności wśród dziewczyn. Właśnie dlatego w grupach warsztatowych czy kolonijnych znajdzie się minimum 50% dziewczynek.

Chcemy przekonać dziewczynki (i ich rodziców) do tego, że programowanie może być świetną zabawą. Wszystkie zajęcia, które odbędą się w ramach kod.Starter(); położą nacisk na praktyczne umiejętności i możliwości rozwijania ich również w domu. Dla dzieci w wieku 10-15 lat przygotowaliśmy miesięczne i weekendowe kursy, na których dowiedzą się, jak umiejętnie korzystać z zasobów, jakie daje Internet, a także zapoznają się m.in. z programami uczącymi kodowania jak Scratch czy AppInventor oraz z podstawami języków programowania: Java, HTML i CSS – mówi Katarzyna Kołakowska z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER

Kurs będzie zawierał także elementy gamifikacji, aby w jeszcze większym stopniu zaangażować uczestników i zachęcić do wzięcia udziału w kolejnych zajęciach lub pracy po ich zakończeniu. Każdy kolejny kurs pozwala zwiększyć umiejętności i – tak jak w grze – przejść na wyższy poziom, który gwarantuje nagrody. Ponadto uczestnicy będą korzystać z narzędzi ogólnodostępnych bezpłatnie, aby po zakończeniu kursu móc kontynuować rozwój i wykorzystywać zdobytą wiedzę.

kod.Starter warsztaty_M. Skotarczak

Kursy i warsztaty weekendowe będą trwały od czerwca do grudnia 2016 roku. Zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku 10-15 lat. Wakacyjne półkolonie rozpoczną się wraz z końcem czerwca i zakończą w połowie lipca 2016 roku. Półkolonie zaplanowane są dla dzieci w wieku 9-12 lat. Wszystkie zajęcia oraz półkolonie są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Informacje o projekcie i zapisach są dostępne na stronie: http://koduj.inkubatorstarter.pl.

kod.Starter(); to program edukacyjny tworzony przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, finansowany przez firmę Google w ramach Google RISE Award. Jest to program grantowy dla organizacji z całego świata wspierających nieformalną edukację, promującą informatykę i programowanie wśród dzieci i młodzieży, którzy stanowią grupę niedoreprezentowaną w tej dziedzinie. Projekt kod.Starter(); składa się z darmowych kursów i warsztatów z programowania i budowania robotów, a także tematycznych półkolonii. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 10-15 lat, a półkolonie dla osób w wieku 9-12 lat. Pierwsze warsztaty rozpoczną się w czerwcu 2016 roku. Finał projektu planowany jest w grudniu 2016 roku.

Kod.Starter_warsztaty_M.Skotarczak_3

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to tętniący życiem i pomysłami hub, dzięki któremu startupy nabierają rozpędu, a młode, energiczne pokolenie uczy się, co oznacza bycie przedsiębiorczym. STARTER organizuje i współtworzy najważniejsze wydarzenia na światowej scenie startupowej, a także eventy i spotkania dedykowane nowoczesnej edukacji. STARTER to społeczność tysięcy ludzi i ekspertów z całego świata. Dołącz do nas!

STARTER jest prowadzony i finansowany przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, której fundatorem jest Miasto Gdańsk.

Więcej informacji: www.inkubatorstarter.pl.

 

Oceń