Together Magazyn » Aktualności » Porcelana: Poznaj jej historię i zalety
porcelain plate with a blue pattern on which lies a white card a

Porcelana: Poznaj jej historię i zalety

Porcelana, jako jeden z najbardziej szlachetnych materiałów w sztuce użytkowej, od wieków stanowi inspirację do tworzenia wyjątkowych zestawów stołowych, łączących w sobie subtelność i wytrzymałość. Jej historia sięga odległych czasów, pełnych tajemniczych legend i technologicznych osiągnięć. Odkryj piękno i funkcjonalność porcelany oraz dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić ją do swojego życia codziennego i wyjątkowych okazji.

Historia porcelany 

Historia porcelany sięga około 2000 lat wstecz, kiedy to Chińczycy, za panowania dynastii Ming, stworzyli pierwsze wyroby z tego szlachetnego materiału. Przez wiele wieków doskonalili oni techniki wypalania ceramiki, co zaowocowało powstaniem słynnych porcelanowych waz, obecnie cenionych jako skarby w kolekcjach porcelany na całym świecie. 

Pierwsze wzmianki o właściwościach porcelany dotarły do Europy w XIII wieku wraz z Marco Polo, jednakże technologia jej produkcji pozostawała pilnie strzeżoną tajemnicą Chin. Pomimo to, wielu europejskich ceramików eksperymentowało, próbując odtworzyć chińską porcelanę metodą prób i błędów. Dopiero w 1709 roku powstało pierwsze europejskie naczynie z porcelany. 

Zalety porcelany — dlaczego warto mieć w domu zastawę z tego materiału?

Funkcja porcelanowej zastawy w domu przekracza aspekt czysto praktyczny. Odzwierciedla ona harmonijne połączenie tradycji i współczesności. Porcelanowe elementy zastawy stołowej budują więc wyjątkową atmosferę, do której serdecznie zaprasza się bliskich. 

Najważniejsze zalety porcelany to:

  • elegancja i styl — porcelana dodaje uroku każdemu stołowi i wyróżnia się niepowtarzalną elegancją oraz pięknem. Bogactwo wzorów, kolorów i stylów pozwala na dopasowanie zastawy do różnych okazji i gustów,
  • trwałość i wytrzymałość — mimo swojej delikatnej prezencji, porcelana jest niezwykle trwałym materiałem. Dzięki procesowi wypalania w wysokiej temperaturze staje się odporna na zarysowania, odpryski i pęknięcia,
  • bezpieczeństwo i higiena — porcelana nie jest porowatym materiałem, co oznacza, że nie chłonie zapachów ani smaków. Jest łatwa do mycia i nie reaguje z żywnością, co sprawia, że jest higieniczna i bezpieczna dla zdrowia,
  • wszechstronność — porcelanowa zastawa stołowa jest niezwykle wszechstronna. Doskonale nadaje się zarówno na eleganckie przyjęcia, jak i codzienne posiłki. W zależności od wzoru i stylu może być używana w różnych kontekstach, od formalnych kolacji po rodzinne obiady. 
Oceń