Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Oczekiwanie na pierwsze słowa – kiedy dzieci zaczynają mówić?

Oczekiwanie na pierwsze słowa – kiedy dzieci zaczynają mówić?

Rozwój dziecka przebiega wieloetapowo, za każdym razem zaskakując rodziców. Najpierw opiekunowie z niecierpliwością wyczekują na umiejętność siadania. Potem czekają na raczkowanie i pierwsze kroki. Z czasem nie mogą się doczekać, kiedy maluch wypowie pierwsze świadome słowo. I Ty zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna mówić? Dowiedz się więcej.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że rozwój mowy odbywa się już na etapie życia płodowego? Cały proces rozpoczyna się w momencie rozwoju mózgu, krtani, strun głosowych i języka. Niemałe znaczenie ma również fakt, że ok. 5 miesiąca ciąży, płód zaczyna słyszeć – dochodzą do niego dźwięki ze świata zewnętrznego, co pozwala oswoić się z brzmieniem głosu. To jednak dopiero początek, ponieważ kamienie milowe mają miejsce już po urodzeniu.

Rozwój mowy dziecka – krok po kroku

W pierwszych tygodniach życia, niemowlę wydaje przypadkowe dźwięki. Dopiero między 2 a 3 miesiącem można usłyszeć wiele gardłowych dźwięków, np. agh, gg. Jest to tzw. głużenie.

W okresie ok. 6 miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć. Na początku dziecko będzie wymawiać pojedyncze sylaby, np. ma, ba, da. Z czasem maluch będzie tworzyć z nich większe zbitki, np. bababa, mama, dada – takie wyrazy będą jednak całkowicie przypadkowe i nie będą świadczyć o tym, że niemowlę pierwszy raz powiedziało „mama”.

Pod koniec pierwszego roku życia, maluch jest w stanie świadomie wypowiadać poszczególne wyrazy, np. mama, tata, baba, daj itp.

Największym przełom ma miejsce w drugim roku życia – między 19 a 24 miesiącem jest w stanie wypowiedzieć nawet 200 słów. Warto przy tym podkreślić, że tzw. słownik bierny jest znacznie bogatszy, dzięki czemu dziecko doskonale rozumie to, co się do niego mówi.

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

Wiesz już, kiedy dziecko zaczyna mówić i zastanawiasz się, jak normy mają się do rozwoju Twojego malucha? Przede wszystkim musisz pamiętać, że rozwój mowy przebiega bardzo indywidualnie. Wśród dzieci są bowiem takie, które w wieku ok. 2 lat mają spory zasób słownictwa i można się z nimi spokojnie porozumieć. Są też i takie, które wymawiają wyłącznie wymyślone przez siebie wyrazy i tylko takim słownictwem się posługują.

Masz wątpliwości? Udaj się do logopedy

Martwi Cię to, że Twoja pociecha wypada gorzej na tle swoich rówieśników? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, zawsze możesz skonsultować się z logopedą. Taka wizyta jest koniecznością, jeśli maluch ukończył 27 miesięcy i do tej pory, np.:

  • wymawia jedynie monosylaby, krótkie wyrazy,
  • nie posługuje się choćby prostymi zdaniami,
  • nie wykonuje poleceń, co może świadczyć o nierozumieniu mowy.

Warto przy tym pamiętać, że już od najmłodszych lat rodzice mogą wspierać rozwój mowy. Wystarczy dużo rozmawiać z maluchem, np. opowiadając o każdej wykonywanej czynności, czytać sporo książek, opowiadać bajki.

Oceń