Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Najlepsze przekąski na górskie wędrówki
batoh uvodka

Najlepsze przekąski na górskie wędrówki

Głód, zmęczenie, a nawet skurcze mięśni. Wszystkie te objawy mogą szybko zepsuć piękną wędrówkę. Dobra wiadomość jest taka, że możesz łatwo ich uniknąć, jeśli w porę zadbasz o odpowiednie odżywianie. W dzisiejszym artykule opowiemy o przekąskach, o których nie sposób zapomnieć podczas zdobywania nawet najwyższych szczytów.

Przed wyruszeniem w drogę oszacuj, ile czasu może zająć Ci piesza wędrówka. Będzie to miało duży wpływ na zawartość Twojego plecaka. Oczywiście, jeśli wybierasz się na godzinną wycieczkę, nie będziesz potrzebować kilku litrów wody i torby pełnej jedzenia. Jeśli jednak czeka Cię całodniowa wędrówka po górach, bez wątpienia będziesz potrzebować naprawdę sporego zapasu energii, a schowanie kilku ciasteczek do bocznej kieszeni po prostu nie spełni swojego celu.

Jakie jedzenie i picie zabrać ze sobą na wycieczkę w góry?

Odpowiednie nawodnienie organizmu to absolutna podstawa. A podczas wysiłku fizycznego jest ono podwójnie ważne. Przyjmuje się, że powinniśmy wypijać co najmniej 30-45 ml na kilogram masy ciała

Wraz ze zwiększeniem obciążenia organizmu, wzrasta również zapotrzebowanie na wodę, dlatego nie należy zapomnieć o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody lub napojów jonowych, które uzupełnią utracone wraz z potem elektrolity. Do najważniejszych z nich należą sód, potas, wapń, chlorek i magnez, z których każdy odgrywa niezastąpioną rolę w organizmie. Potas i sód są najważniejszymi jonami, które przyczyniają się do prawidłowego nawodnienia organizmu. Wapń pełni istotną funkcję w procesie skurczu mięśni, co oznacza, że bez niego dosłownie nie moglibyśmy zrobić ani jednego kroku. Magnez pomaga w łagodzeniu nieprzyjemnych skurczów mięśni oraz zmniejsza uczucie zmęczenia i wyczerpania.

dsc
Źródło zdjęcia GymBeam.pl

Jeśli chodzi o jedzenie, upewnij się, że Twoje przekąski są dobrym źródłem wszystkich trzech makroskładników:

  • Węglowodany służą jako podstawowe źródło energii. 
  • Białko powoduje uczucie sytości, wspomaga regenerację i chroni masę mięśniową całego ciała, nie tylko mięśni nóg, które wykonują ciężką pracę, aby doprowadzić nas do celu.
  • Tłuszcze zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas.

Jakie więc przekąski warto zabrać ze sobą?

  • Pełnoziarniste pieczywo z odżywczymi dodatkami, takimi jak twarożek do smarowania, szynka z dużą zawartością mięsa, ser i warzywa. Decydując się na warzywa, warto wybierać takie, które nie zgniotą się tak łatwo w plecaku, np. marchew, kalarepa lub pokrojona w plasterki papryka. Jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie, zawsze możesz ograniczyć się do pieczywa i puszki tuńczyka, który oprócz białka jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.
  • Praktycznie każda sałatka przechowywana w pojemniku. Jako bazę do posiłku i źródło węglowodanów możesz wykorzystać makaron, kuskus, bulgur lub komosę ryżową. Dodaj do niego białko i tłuszcze za pomocą kilku plasterków pieczonego mięsa lub jego roślinnej alternatywy, takiej jak tofu lub seitan.
  • Mniejsze przekąski, którymi możesz się delektować podczas spaceru lub w chwili wytchnienia. Najlepiej sprawdzą się batony białkowe, flapjacks, ciasteczka, liofilizowane owoce, garść orzechów lub suszone mięso, które gwarantują niezawodny efekt sytości. Jeśli zabraknie Ci energii, zawsze warto mieć przy sobie żel energetyczny, który zapewni Ci szybką dawkę energii w postaci węglowodanów.
moimuv
Źródło zdjęcia GymBeam.pl

Niezależnie od tego, jakie trasy masz w planach, nigdy nie zapominaj o odpowiedniej ilości jedzenia i picia, aby uniknąć uczucia głodu i wyczerpania. Zawsze zaplanuj ewentualne nieprzewidziane opóźnienia w podróży i spakuj na wszelki wypadek kilka dodatkowych przekąsek. Nie ma nic gorszego niż doświadczenie zmęczenia, pragnienia i głodu w dalekiej odległości od celu podróży. 

Zdrowa i dobrze zbilansowana przekąska z wysokiej jakości surowych produktów spożywczych zapewni Ci energię, której potrzebujesz nie tylko podczas wędrówki, ale także podczas każdej innej aktywności sportowej. Pamiętaj, aby nie pozostawiać po sobie butelek po napojach, które nie ulegają biodegradacji czy innych śmieci na świeżym powietrzu. Zawsze zabieraj ze sobą pustą plastikową torebkę – posłuży Ci ona jako tymczasowy kosz na śmieci, który wyrzucisz do odpowiedniego pojemnika po powrocie do cywilizacji, chroniąc tym samym środowisko. Mając to wszystko na uwadze, pozostaje nam tylko życzyć Ci energii potrzebnej do spotkania się z nami na szczycie!

Oceń