W Polsce mleko kozie wciąż jest mniej popularne od krowiego, chociaż coraz więcej mówi się o jego prozdrowotnych właściwościach. Do karmienia dzieci dobrze sprawdzają się mieszanki oparte na pełnym kozim mleku, ponieważ ich skład spełnia wymagania mleka początkowego i następnego dla niemowląt.
Mleko kozie dla dzieci – zalety
Mleko kozie pod względem zawartych w nim składników i samego procesu wydzielania, jest bardziej podobne do ludzkiego, niż mleko krowie. Ważne jest wskazanie przybliżonego do kobiecego mleka profilu kazeiny, czyli zawartego w nim białka. Wśród korzyści wynikających z korzystania mleka koziego należy wymienić jego łatwą przyswajalność oraz lekkostrawność. Co istotne, spożywanie przez dziecko mleka koziego niesie za sobą mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej niż po mleku krowim. Za mlekiem kozim przemawia także wspieranie procesów odpornościowych młodego organizmu oraz rozwoju kostno-stawowego.
Mleko kozie dla dziecka – od kiedy można podawać?
Niemowlętom i małym dzieciom nie należy podawać ani mleka krowiego, ani koziego, ponieważ może niekorzystnie się to odbić na młodym organizmie. W mleku kozim jest więcej soli mineralnych niż w mleku kobiecym, a ich nadmiar może prowadzić do uszkodzenia nerek. Z drugiej strony w mleku tym jest mniej niż w ludzkim kwasu foliowego, co również niekorzystnie się na nim odbija. W dodatku zbyt wczesne podawanie niemowlęciu mleka koziego lub krowiego zwiększa ryzyko wystąpienia anemii.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku mleka modyfikowanego, które wyrównuje zarówno niedobór, jak i nadmiar pewnych substancji. Jak podawać modyfikowane kozie mleko niemowlakowi? Takie produkty można podawać dziecku dużo wcześniej, jednak zawsze trzeba pamiętać o zapoznaniu się z informacjami zawartymi na etykiecie konkretnego produktu, które zawierają również wskazówki na temat przygotowania koziego mleka dla niemowlęcia. W przypadku wątpliwości dotyczących przygotowania i podawania koziego mleka niemowlęciu, skonsultuj się z pediatrą.
Mleko matki zawsze jest najlepszym pokarmem dla dziecka, ponieważ odpowiada doskonale na potrzeby jego organizmu i zapewnia mu harmonijny rozwój. Jeśli nie jest z różnych względów możliwe karmienie niemowlęcia piersią, warto rozważyć wprowadzenie do diety dziecka modyfikowanego mleka koziego, które pod wieloma względami przewyższa mleko krowie.