Pole magnetyczne jest obszarem wokół magnesu lub przewodnika przenoszącego prąd, w którym występują siły oddziaływające na inne magnesy lub prądy elektryczne. Jest wektorem, co oznacza, że ma zarówno kierunek, jak i wielkość. Kierunek pola magnetycznego wskazuje na to, jak siła magnetyczna działa na poruszające się ładunki elektryczne lub inne magnesy. Wielkość pola magnetycznego jest mierzona w jednostkach tesli (T). Przede wszystkim linie pola magnetycznego są wykorzystywane do wizualizacji struktury pola. Tworzą zamknięte pętle, zawsze wychodząc z bieguna magnesu i wchodząc do drugiego bieguna. Pole magnetyczne ma wiele praktycznych zastosowań. Wytwarza siłę w silnikach elektrycznych, generuje prąd elektryczny w generatorach, kompasach magnetycznych do nawigacji, czy w technologiach medycznych – na przykład w rezonansie magnetycznym (MRI).
Co wykorzystuje się do sprawdzania pola elektromagnetycznego?
Urządzeniem służącym do zmierzenia natężenia jest miernik pola elektromagnetycznego. Jest stosowany w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim pomiar pola elektromagnetycznego pozwala ocenić bezpieczeństwo w miejscu pracy, sprawdzić ekspozycję na pole elektromagnetyczne w otoczeniu domowym, a także monitorować poziom promieniowania elektromagnetycznego w pobliżu anten telekomunikacyjnych. Najczęściej nowoczesne urządzenia mierzą siłę pola elektrycznego w danym punkcie. Jest wyrażane w jednostkach napięcia na metr (V/m) lub woltach na metr czy też siłę pola magnetycznego w danym punkcie. Jest wyrażane w jednostkach amperów na metr (A/m) lub teslach (T) oraz gęstość strumienia mocy. To moc pola elektromagnetycznego przenoszoną przez jednostkę powierzchni. Jest wyrażane w jednostkach watów na metr kwadratowy (W/m²) lub mikrowatach na centymetr kwadratowy (µW/cm²).
Jak działają mierniki pola elektromagnetycznego?
Mierniki pola elektromagnetycznego dostępne w Milerd mogą mieć różne zakresy pomiarowe, funkcje rejestracji danych, możliwość analizy spektralnej i wiele innych. Często posiadają wyświetlacze, na których można odczytać aktualne wartości pomiarowe oraz alarmy dźwiękowe lub wizualne, które informują o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów pola elektrycznego i elektromagnetycznego.
W profesjonalnych zastosowaniach rewelacyjnie sprawdzają się coraz bardziej kompaktowe mierniki pola elektromagnetycznego i w zakresie częstotliwości radiowych. Umożliwiają wykrywanie i pomiar pól elektromagnetycznych o wysokich częstotliwościach, w tym sieci 5G. Istotną zaletą jest zdolność do jednoczesnego pomiaru i monitorowania pięciu rodzajów promieniowania elektromagnetycznego w trybie ciągłym. Sam miernik jest przy tym lekki i miniaturowy, więc można nosić go przy sobie. Wówczas da się na przykład analizować dawkę promieniowania, która została przyjęta przez osobę przez okres jednego miesiąca w zależności od ilości aktualnie włączonych urządzeń.
Tradycyjne mierniki natężenia pola elektromagnetycznego pokazują jedynie pomiar chwilowy i wartość najwyższą (peak). Tym samym można nie mieć świadomości, jakie faktycznie obciążenia się przyjmuje szczególnie w dłuższej perspektywie czasu. Dzięki temu można odróżnić promieniowanie pochodzące z bliskich źródeł o gwałtownych zmianach mocy, takich jak telefony komórkowe, od źródeł o stabilnej mocy, jak nadajniki telefonii komórkowej. Przy użyciu miernikiem pola elektromagnetycznego można wykryć promieniowanie emitowane przez routery WiFi, generowane przez kuchenki mikrofalowe i indukcyjne, nadajniki komunikacyjne straży i policji, a nawet ukryte podsłuchy. Wskazują siłę promieniowania nadajników telefonii komórkowej wszystkich generacji – w tym 3G, 4G, 5G, HSDPA, LTE.