Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Metryczki, czyli doskonały pomysł na prezent dla dziecka na chrzest
chrzest

Metryczki, czyli doskonały pomysł na prezent dla dziecka na chrzest

Dla katolików Chrzest Święty jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu. Wraz z przyjęciem chrztu człowiek staje się chrześcijaninem. Po ceremonii kościelnej zwykle odbywa się kameralne przyjęcie, podczas którego goście wręczają rodzicom prezenty dla dziecka. Zamiast kartek i albumów, coraz częściej na chrzcinach pojawiają się… metryczki.

Prezenty na chrzest

Chrzest, podobnie jak Komunia, wiąże się z tradycją obdarowywania dziecka prezentami przez rodziców chrzestnych oraz innych zaproszonych gości (na ogół najbliższych członków rodziny). Ze względu na wiek maluszka, którego chrzciny z reguły odbywają się w pierwszych miesiącach, a nawet tygodnia życia, podarki wręczane są rodzicom.

Do najpopularniejszych prezentów należą pieniądze, które wkładane są do koperty wraz z kartką z życzeniami, a także biżuteria z symboliką religijną. Często zaproszone na uroczystość osoby ustalają wcześniej z rodzicami kwestie „większych prezentów”, by złożyć się np. na fotelik samochodowy, wózek spacerowy, wyposażenie pokoiku lub inną potrzebną (droższą) rzecz dla dziecka.

Oprócz prezentów „głównych” wręcza się także dodatkowe upominki o znaczeniu symbolicznym i sentymentalnym. Np. srebrne sztućce mają przynieść dziecku bogactwo i szczęście, smoczek powinien przypominać o tym szczęśliwym dniu, a grzechotka nawiązuje do delikatnego trzepotu anielskich skrzydeł. Na pamiątkę przynosi się albumy i kartki. Jednak te pierwsze rzadko są systematycznie wypełniane ze względu na natłok obowiązków przy małym dziecku, a sklepowe kartki często lądują na zawsze w pudle z papierami. O ile nie w koszu…

Na szczęście rynek pamiątek z okazji Chrztu Świętego doczekał się w ostatnich latach naprawdę wartościowej, estetycznej i przede wszystkim niemasowej rzeczy – metryczki.

chrzest
Estetyczna metryczka w solidnej ramce idealnie sprawdzi się jako prezent dla dziecka na Chrzest

Co to jest metryczka?

Metryczki dla dzieci to różnego rodzaju spersonalizowane przedmioty o znaczeniu pamiątkowo-dekoracyjnym. Metryczka może mieć postać plakatu, pluszaka, ramki, pudełeczka oraz rozmaitych dekoracji ściennych i stojących. Tym, co ją wyróżnia, jest personalizacja. Znajdują się na niej kluczowe informacje o maluszku z dnia narodzin. Swoją nazwą nawiązuje do „metryki” – dokumentu urzędowego, który stwierdza narodziny dziecka. Jednak metryczki nie zawierają wyłącznie suchych danych o dziecku i rodzicach. Mają wyjątkową, graficzno-tekstową formę. Metryczki-plakaty, jak te oferowane przez polską markę Abudzi, zawierają:

  • imię dziecka,
  • datę i godzinę narodzin,
  • wagę i długość ciała,
  • miejsce urodzenia,
  • imiona rodziców.

Do wyboru pozostają rozmaite rozmiary i ilustracje. Można zamówić metryczki dla dzieci ze zdjęciem lub z samą grafiką i napisami. Oprócz metryczki urodzenia dziecka dostępne są również te na roczek oraz specjalne plakaty okazjonalne, w tym upamiętniające dzień Chrztu Świętego. Ogromnym atutem jest możliwość personalizacji plakatów w szerokim zakresie. Warto kupić metryczkę w ramce. Plakat będzie wówczas skutecznie chroniony przed zabrudzeniami i zniszczeniem oraz gotowy do powieszenia.

metryczka
Metryczka z autorską grafiką w drewnianej ramce

Czy metryczka urodzenia dziecka nadaje się na prezent na chrzest?

Plakat z metryczką jest doskonałym przykładem wartościowego i spersonalizowanego podarunku z okazji Chrztu. To pamiątka, która cieszy najbliższych, z powodzeniem zdobi ściany pokoju i przywołuje wyjątkowe wspomnienia. Można ją kupić już za kilkadziesiąt złotych. Personalizacja sprawia, że metryczka jest prezentem jedynym w swoim rodzaju. Gdy maluszek podrośnie, z pewnością doceni taką pamiątkę, zwłaszcza że większe prezenty z Chrzcin i Komunii zapewne znikną… w tajemniczych okolicznościach.

Oceń